Facebook Pixel Ο Βιεϊρίνια το έφερε… Τούμπα! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-19 20:59:00

Ο Βιεϊρίνια το έφερε… Τούμπα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το γκολ του Βιεϊρίνια και τέσσερα δοκάρια του Ολυμπιακού έδωσαν μικρό προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ ενόψει της ρεβάνς της Τούμπας. Στο 1-1 έμειναν οι δύο τους στο «Καραϊσκάκη».

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 για τον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της Τούμπας. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 46’ με τον Μοντεστό, ενώ ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε σε 1-1 με τον Βιεϊρίνια στο 82’. Στην επανάληψη πάντως οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι και ίσως άξιζαν κάποιο γκολ, ενώ μετά την ισοφάριση έχασαν μία μοναδική ευκαιρία με δύο δοκάρια στην ίδια φάση.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο διαιτητής υποχρεώθηκε να διακόψει το ματς εξαιτίας των καπνογόνων που είχαν πέσει στον αγωιστικό χώρο, ενώ το ίδιο συνέβη και στο έβδομο λεπτό, καθώς ένα κέρμα χτύπησε στο κεφάλι τον επόπτη. Οι συνεχόμενες διακοπές και τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, δεν βοήθησαν στο θέαμα, με αποτέλεσμα η πρώτη καλή ευκαιρία να σημειωθεί στο 25’. Ήταν ένα σουτ του Σαλπιγγίδη, το οποίο κόντραρε και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Νικοπολίδη, ενώ από την εκτέλεση του κόρνερ, ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, αφού ο Γκαρσία σημάδεψε το δοκάρι.

Η απάντηση του Ολυμπιακού στην ευκαιρία του «Δικεφάλου» ήταν άμεση, καθώς στο 32’ ο Μοντεστό, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Τοροσίδη, πέτυχε το κάθετο δοκάρι του Χαλκιά. Ο Γάλλος όμως ήταν πιο τυχερός στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Τσουκαλά και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και μέχρι το 70’ ήλεγχε τον ρυθμό του ματς, ενώ είχε και μερικές πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 59’ ο Μιραλάς βγήκε τετ α τετ με τον Χαλκιά, αλλά πλάσαρε μόλις άουτ, ενώ στο 67’ από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα και κεφαλιά του Πάντελιτς η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, από το 70’ και μετά οι Θεσσαλονικείς βρήκαν χώρους και τελικά στο 82’ κατάφεραν και να σκοράρουν. Ο Τσιρίλο έκανε το γέμισμα πίσω από τη μεσαία γραμμή, ο Βιεϊρίνια κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με προβολή προ του Νικοπολίδη έκανε το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν μάλιστα και δύο δοκάρια στην ίδια φάση με τους Ζαϊρί και Τοροσίδη, όμως γκολ δεν έβαλαν και έτσι το ματς έληξε 1-1. Αποτέλεσμα ιδιαιτέρως θετικό για τον ΠΑΟΚ.

Το live του sportdog:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

87’ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί από αριστερά μπαίνει στην περιοχή, κάνει και το σουτ από κοντά, όμως η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι. Η φάση όμως δεν τελειώνει εκεί, αφού ο Τοροσίδης παίρνει το ριμπάουντ από κοντά, αλλά σημαδεύει και πάλι το δοκάρι από πολύ κοντά

82’ Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Τσιρίλο κάνει το γέμισμα πίσω από το κέντρο, ο Βιεϊρίνια κατεβάζει μέσα στην περιοχή και με προβολή προ του Νικοπολίδη κάνει το 1-1

77' Ο Μουσλίμοβιτς πέρασε στην θέση του Ίβιτς

76' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα εκτελεί το φάουλ από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής, ο Τοροσίδης ολομόναχος παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα φεύγει άουτ

73’ Από τραγικό λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ ο Φετφατζίδης κάνει το σουτ από καλή θέση, η μπάλα όμως κοντράρει στο σώμα του Τσιρίλο

72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης στην θέση του Ρόμενταλ

66' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, ο Πάντελιτς πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά

63' Ο Ριέρα αποχωρεί από το ματς και την θέση του παίρνει ο Χολέμπας. Ο Ισπανός σήμερα ήταν καλός, όμως ο Βαλβέρδε θεωρούσε πως δεν μάρκαρε

59' Κοντά στο 2-0 ο Ολυμπιακός. Ο Ριέρα ανοίγει πολύ ωραία στον Μιραλάς, αυτός πλασάρει απέναντι από τον Χαλκιά, όμως η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

56' Πολύ καλό σουτ του Ριέρα, αποκρούει δύσκολα ο Χαλκιάς

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Πολύ ξύλο έπεσε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Οι παίκτες των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια και όπως φάνηκε και από την τηλεόραση, έπεσαν και κάποιες μπουνιές!

osfp paok entasi stin fisouna

45+3' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45+1' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, ο Μοντεστό παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει στον Τσουκαλά και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0

osfp paok 1-0 modesto

40' Μεγάλη η ένταση στο ματς. Τα σκληρά τάκλιν είναι πάρα πολλά, όπως και οι αψιμαχίες μεταξύ των παικτών

32' Μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ριέρα σηκώνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Τοροσίδης με κεφαλιά γύρισε στον Μοντέστο, αυτός έκανβε αμέσως το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι

osfp paok dokari modesto

26' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία εκτελεί απευθείας το κόρνερ, ο Νικοπολίδης πετάγεται και αποκρούει, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και απομακρύνεται. Παραλίγο να δούμε ένα από τα ωραιότερα γκολ της σεζόν

osfp paok dokari paok

25' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Δυνατό σουτ του Σαλπιγγίδη, η μπάλα κοντράρει στον Μέλμπεργκ και φεύγει ελάχιστα έξω

23' Αποβλήθηκε ο Μάκης Χάβος από τον πάγκο του ΠΑΟΚ.
Ο προπονητής του "Δικεφάλου" είχε έναν έντονο διάλογο λίγα λεπτά πριν με τον τέταρτο διαιτητή, κ. Τσινιάρη. Χαρακτηριστικά του είπε: "Θα μας αφήσεις να παίξουμε". Η διαμαρτυρία του είχε να κάνει με κάποια φάουλ που δεν έδωσε ο ρέφερι στην ομάδα του.

15' Ο Ολυμπιακός έχει καλύτερη κυκλοφορία και ψάχνει τους διαδρόμους για να μπει στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ενώ οι Θεσσαλονικείς κυνηγάνε τις αντεπιθέσεις

10'
Παιχνίδι κέντρου σε αυτά τα πρώτα λεπτά χωρίς κάποια φάση. Παρακολουθούμε πάντως ένα δυνατό παιχνίδι με αρκετές σκληρές μονομαχίες

7' Στο έδαφος ο επόπτης! Από την κερκίδα φεύγει αντικείμενο με στόχο τον Σαλπιγγίδη, όμως πετυχαίνει τον επόπτη που πέφτει στο έδαφος

osfp paok kerma ston epopti

5' Τραγικό λάθος από τον Λίνο έξω από την περιοχή, κάνει την παραπάνω ντρίπλα και χάνει τη μπάλα, ο Ρόμενταλ βγάζει αμέσως τη σέντρα, όμως από προβολή του Πάντελιτς η μπάλα φεύγει άουτ

Οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν δημιουργήσει ωραία ατμόσφαιρα, όμως οι κροτίδες και τα καπνογόνα χαλάνε το κλίμα

Το ματς διακόπηκε λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα λόγω κάποιων καπνογόνων που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο.

1' Έναρξη της αναμέτρησης