Facebook Pixel Sportdog.gr | Ντερμπάρα και θρίαμβος της Τσέλσι – Οι «μπλε» νίκησαν τον… Σωκράτη σε ματς θρίλερ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2018-08-18 21:28:00

Η Τσέλσι νίκησε 3-2 την Άρσεναλ που το πάλεψε μέχρι τέλους.

Αν και βρισκόμαστε μόλις στην δεύτερη της Premier League, Τσέλσι και Άρσεναλ μας χάρισαν ένα απίστευτο ντέρμπι, στο οποίο οι «μπλε» νίκησαν με 3-2, αν και οι «κανονιέρηδες» είχαν επιστρέψει από το 2-0.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι μπήκε φορτσάτη στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί 2-0 με γκολ των Πέδρο και Μοράτα στο 9’ και 20’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση, επέστρεψαν πριν το ημίχρονο και ισοφάρισαν σε 2-2 με τέρματα των Μχιταριάν και Ιβόμπι στο 37’ και 41 αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε πάρα πολύ για το γκολ και παρότι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε σπουδαία εμφάνιση και αποσόβησε μάλιστα και ένα σίγουρο γκολ, το 3-2 έγινε στο 81’ από τον Αλόνσο με κοντινό πλασέ.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Τσέλσι, καθώς στην πρεμιέρα είχε νικήσει με 3-0 εκτός έδρας την Χάντερσφιλντ, ενώ η Άρσεναλ έχασε το δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι της, καθώς στην πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας με 2-0 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

ΤΣΕΛΣΙ (4-3-3): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Λουίζ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (60' Κόβατσιτς), Πέδρο, Μοράτα (75' Ζιρού), Γουίλιαν (61' Αζάρ)

ΑΡΣΕΝΑΛ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ, Τζάκα (46' Τορέιρα), Γκεντουζί, Μχιταριάν, Εζίλ (68' Ράμσεϊ), Ιγουόμπι (75' Λακαζέτ), Ομπαμεγιάνγκ