Facebook Pixel Sportdog.gr | This is Anfield! Φιρμίνιο στο 92’ και… ταύλα η Παρί – Θρίαμβος Γαλατά με τον «ΠΑΟΚτσή»! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2018-09-18 23:54:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Τρομερές ματσάρες στην πρεμιέρα του Champions League.

Το Champions League γύρισε και απέδειξε γιατί εκατομμύρια φίλαθλοι σε όλο τον κόσμο το περιμένουν πώς και πώς να κάνει σέντρα. Στην πρώτη αγωνιστική των Ομίλων είδαμε ματσάρες και μερικά υπέροχα γκολ, τόσο στο πρώτο πιάτο των 19.55 όσο και στο βραδινό που ξεκίνησε 22.00.

Στα πρώτα παιχνίδια είχαμε το σόου του Μέσι, ο οποίος με χατ-τρίκ οδήγησε την Μπαρτσελόνα στο 4-0 κόντρα στην Αϊντχόφεν, αλλά και την επική ανατροπή της Ίντερ κόντρα στην Τότεναμ με γκολ στο 92’ και τη νίκη με 2-1.

Συγκλονιστικό όμως ήταν το φινάλε και στα βραδινά παιχνίδια, όπου η Λίβερπουλ πήρε μία τεράστια νίκη κόντρα στην Παρί με 3-2 και γκολ του Φιρμίνιο στο 92’, με τους Γάλλους νωρίτερα να από το 2-2 και να ισοφαρίζουν με τον Εμπαμπέ στο 83’!

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Ατλέτικο με 2-1 στη Μονακό και η Ντόρτμουντ με 1-0 στο Μπριζ, η Νάπολι κόλλησε στο 0-0 στη Σερβία με τον Ερυθρό Αστέρα, Σάλκε και Πόρτο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 και η Γαλατά… καθάρισε με 3-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας, με τον πρώην άσο του ΠΑΟΚ Γκάρι Ροντρίγκεζ να ανοίγει το σκορ.

Όσον αφορά την εξέλιξη των αναμετρήσεων, στα παιχνίδια του πρώτου ομίλου, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο καλύτεροι, αλλά στάθηκαν πιο τυχεροί και εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Στο Μονακό-Ατλέτικο Μαδρίτης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 18’ με τον Γκραντσίρ, όμως οι «ροχιμπλάνκος» χτύπησαν στην κόντρα και στο 31’ με ένα υπέροχο γκολ του Ντιέγκο Κόστα έκαναν το 1-1 και στο 45’ ο Χιμένες έγραψε το 1-2. Στο άλλο ματς του Ομίλου, υπήρχε η απόλυτη ισορροπία, μέχρι το 85’, όταν ο Πούλισιτς με… σπόντα έγραψε το τελικό 0-1.

Στον τρίτο όμιλο, η Νάπολι αν και ήταν καλύτερη δεν τα κατάφερε στο… καμίνι του Ερυθρού Αστέρα και παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε έμεινε στο 0-0 κόντρα στην ομάδα του Μάρκο Μάριν.

Στο άλλο ματς του ομίλου, που ήταν και το σπουδαιότερο της βραδιάς, η Λίβερπουλ πανηγύρισε μία τρελή νίκη κόντρα στην Παρί με 3-2. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν στο 30’ με ωραία κεφαλιά του Στάριτζ, ενώ στο 36’ ο Μίλερ με πέναλτι έκανε το 2-0. Παρόλα αυτά, η Παρί στο 40’ μείωσε στο 40’ και έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι. Στο δεύτερο ημίχρονο όλα κυλούσαν ήρεμα, μέχρι που στο 83’ ο Εμπαμπέ ισοφάρισε σε 2-2 και ξύπνησε το… θηρίο. Η Λίβερπουλ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάπιε μέσα στο γήπεδο την Παρί και στο 90’ ο Φαμπίνιο έγραψε το 3-2!

Τέλος, στον τέταρτο όμιλο, η Γαλατά καθάρισε άνετα με 3-0 τη Λοκομοτίβ Μόσχας, που πάντως πάλεψε για περίπου ένα 20λεπτο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Γκάρι Ροντρίγκες με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 στο 9’, ενώ τα άλλα γκολ σημείωσαν στο 67' ο Ντερντιγιόκ και στο 90' Ινάν.

Σάλκε και Πόρτο έμειναν στο 1-1, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε περισσότερα γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Εμπολό στο 63’, ενώ οι Πορτογάλοι απάντησαν στο 75’ με πέναλτι του Οτάβο, ενώ είχαν χάσει και πέναλτι όταν το ματς ήταν ακόμα χωρίς σκορ.