Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη-θρίλερ στην παράταση για το Ρέθυμνο - Δείτε πώς... έκλεψε το διπλό (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-01-26 18:45:00

Απίστευτο ματς και νίκη για τους Κρητικούς με 94-93 στο Λαύριο.

Λαύριο - Ρέθυμνο: Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, το Ρέθυμνο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη (93-94) κόντρα στο Λαύριο και αναπτερώνει τις ελπίδες του για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η αυλαία της 15ης αγωνιστικής «άνοιξε» με ένα σπουδαίο ντέρμπι παραμονής. Μετά από 45 λεπτά το Ρέθυμνο επιβίωσε σε μία αμφίρροπη νίκη και με κορυφαίο τον Μπαρτ (21π.) καθοριστικούς πόντους στην παράταση πήρε νίκη ελπίδας που το ανεβάζει σε ρεκόρ 3-12. Για το Λαύριο, ήταν μία ήττα-πισωγύρισμα που δεν το απομακρύνει από την «ουρά» (5-10). Πρώτος σκόρερ με 18 πόντους ο Ίνγκλις.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Λαύριο και Ρέθυμνο βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρό προβάδισμα (10-7 στο 4') με τον θετικό Λούντζη, αλλά ο Ντάνιελ με πόντους κοντά και μακριά στο καλάθι άφησε την ομάδα του προηγούμενη μετά από 10 λεπτά στο ματς (20-22) χάρη σε buzzer beater του Χίκι.

Ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός γκαρντ, μάλιστα, με τρίποντο έδωσε νέα ώθηση στην ομάδα του, με τους Τζόουνς και Σιγκούνα να παίρνουν την σκυτάλη και να ανεβάζουν την διαφορά στο +9 (20-29 στο 12'). Η απόσταση των δύο αντιπάλων παρέμεναν σε αυτά τα επίπεδα, με το Ρέθυμνο στην τελική ευθεία του ημιχρόνου να ανεβάζει στροφές αγγίζοντας το +10 (38-48 στο 20'). Χαρακτηριστικό στοιχείο μάλιστα του επιθετικού πλουραλισμού το γεγονός ότι ο Μπαρτ είχε μόλις 5 ποντους, με το σκοράρισμα να μοιράζεται σε όλους τους παίκτες.

Με ένα μικρό σερί 6-0 το Λαύριο πλησίασε τους φιλοξενούμενους (44-48 στο 22'), ενώ με τρίποντο του Ίνγκλις οι γηπεδούχοι έφτασαν σε... απόσταση αναπνοής. Ο Ντάνιελς έδινε διαρκώς λύσεις στο Ρέθυμνο (52-60 στο 26') με τον Μπαρτ να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου (58-67 στο 30') με σουτ από την περιφέρεια.

Το ματς ωστόσο δεν είχε κριθεί. Ο Λαμπ μπήκε σε πρώτο πλάνο για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη (68-70 στο 32') ενώ ο Λούντζης ο «ζεστός» Λούντζης έβαλε μετά από πολλή ώρα μπροστά στο σκορ την ομάδα του (73-72 στο 34'). Κλάντον και Χίκι έβαλαν μπροστά το Ρέθυμνο (73-76 στο 37'), ωστόσο ο Λαμπ στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε στα 49,7" (80-80). Με βολές βολές του Σιγκούνα και καλάθι του Ίνγκλις οι δύο ομάδες παρέμειναν... μαζι, με τον Χίκι να αποτυγχάνει στο φινάλε και το ματς να πηγαίνει στην παράταση (82-82).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (82-86) με το Λαύριο να αντιδρά και να παίρνει την σκυτάλη (88-86). Ο Μπαρτ ωστόσο με έμμεσο τρίποντο και καλάθι έδωσε τεράστια ανάσα στους φιλοξενούμενους που τελικά πήραν το διπλό (93-94) καθώς ο Νίξον αστόχησε σε τρίποντο νίκης από την σέντρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82(παρ.), 93-94

Πηγή: sdna.gr