Facebook Pixel Premier League: Ήττα-σοκ για Σίτι, δώρο στη Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-01-30 00:05:00

«Μπαμ» στην Premier! Ήττα-σοκ για Σίτι, δώρο τίτλου στη Λίβερπουλ – Γκέλα για Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

του Βαγγέλη Καράμαλη

Μοναδική «αυτοκτονία» για την ομάδα του Γκουαρντιόλα.

Premier League: Τεράστιο… πισογύρισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία αν και προηγήθηκε έχασε με 2-1 στη Νιουκάστλ και πλέον η Λίβερπουλ έχει μοναδική ευκαιρία το βράδυ της Πέμπτης, με νίκη κόντρα στη Λέστερ στο «Άνφιλντ» να ξεφύγει στο +7!

Οι «Πολίτες» ξεκίνησαν ιδανικά στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Αγκουέρο έκανε το 0-1, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν… καθάρισαν το ματς και το πλήρωσαν πολύ ακριβά. Ο Ρονδόν στο 66’ έφερε το ματς στα ίσια και στο 80’ με πέναλτι ο Ρίτσι έγραψε το τελικό 2-1, σφραγίζοντας έτσι την πρώτη νίκη για τις «καρακάξες» από το 2004!

Από τα άλλα ματς της βραδιάς, ξεχώρισε η γκέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία αν και καλύτερη σε όλο το ματς, βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Μπέρνλι με τέρματα των Μπαρνς στο 51’ και Γουντ στο 81’! Παρόλα αυτά πίεσε στο 88’ μείωσε με πέναλτι του Πογκμπά καις το 90’ ο Λίντεφλεντ έγραψε το 2-2 και κράτησε την ομάδα του Γκούναρ Σόλσκιερ για όγδοο σερί ματς αήττητη.

Η Άρσεναλ, με τον Μαυροπάνο να βρίσκεται στον πάγκο της, επικράτησε με 2-1 της Κάρντιφ και έπιασε την Τσέλσι, που είναι ωστόσο τέταρτη, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων. Οι «κανονιέρηδες» είδαν τον Ομπαμεγιάνγκ να φτάνει τα 15 γκολ στην Premier League, για το 1-0, ενώ ο συμπατριώτης του Λακαζέτ έδειξε να «καθαρίζει» το ματς, για αν έρθει απλά ο Μέντεζ-Λάινγκ και να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις.