Facebook Pixel ΑΕΚ-Ρέθυμνο: 82-62
| 2019-02-02 18:51:00

Κάνει... πλάκα η ΑΕΚ - «Καθάρισε» το Ρέθυμνο με 20αρα χωρίς να φορτσάρει!

Η ΑΕΚ δεν φόρτσαρε σε κανένα σημείο του αγώνα, όμως είχε «απαντήσεις» στα ξεσπάσματα του Ρεθύμνου και χάρη σε Χάντερ, Γκρίφιν και την... άμυνα κατάφερε να φτάσει σε μια άκρως επαγγελματική νίκη () απέναντι στους Κρητικούς.

Το Ρέθυμνο (3-13) δυσκόλεψε αρκετά την ΑΕΚ (11-5), η οποία με ένα εκπληκτικό 4ο δεκάλεπτο (25-11), έφτασε στη νίκη (82-62), για την 16η αγωνιστική της Basket League. Κορυφαίος ξανά ο Χάντερ (20π.), τους χρησιμοποίησε όλους ο Μπάνκι.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος και οι παίκτες του ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο στο ματς και για ένα 20λεπτο έκαναν δύσκολη την ζωή των «κιτρινόμαυρων».

Οι παίκτες του Μπάνκι, όμως, κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο και δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο, με αποτέλεσμα να νικήσουν (82-62) και να διατηρήσουν την 3η θέση στην βαθμολογία.

Ο Ιταλός προπονητής τους χρησιμοποίησε όλους και άπαντες προσέφεραν από κάτι. O Στιβ Μπαρτ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, με 15 πόντους.

Γκρίφιν, Χάντερ και Θίοντορ ξεκίνησαν πολύ δυναμικά κι έβαλαν γρήγορα την ΑΕΚ σε διψήφια διαφορά (16-6, 7'), την οποία κράτησαν με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (22-12), όντας πιο δυνατοί στην ρακέτα. Την... σκυτάλη πήραν οι Έλληνες με τον Ματσιούλις, οι οποίοι έφτασαν στο +14 (31-15, 14'). Εκεί, όμως, το Ρέθυμνο έκανε ένα μικρό σερί (31-23, 16') κι εκτελώντας από την περιφέρεια, κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο (38-33, 20').

Στη τρίτη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στο 48-37 (25'), με μπροστάρη τον Χάντερ, αλλά το Ρέθυμνο ήταν αποφασισμένο για αντεπίθεση. Με επιμέρους 2-10 και πρωταγωνιστή τον Μπαρτ, μείωσαν σε 50-47 (28') και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο 57-51 (30'). Οι παίκτες του Μπάνκι συνέχιζαν να έχουν θέμα στο ριμπάουντ και αυτοί του Ζιάγκου έμεναν κοντά στο σκορ (61-54, 33'). Οι «κιτρινόμαυροι» με την καλή άμυνα πήραν ξανά τον έλεγχο (71-54, 35'), Ρογκαβόπουλος και Μωραΐτης έφτασαν στη μέγιστη διαφορά (82-60, 38') και τελικώς ήρθε η νίκη με 82-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62.

Πηγή: gazzetta.gr