Facebook Pixel Sportdog.gr | Αυτό είναι ποδοσφαιρικό κουφό - Η πρώτη ομάδα που δεν προηγήθηκε σε ημίχρονο!
| 2019-05-09 20:19:00

Αυτό είναι ποδοσφαιρικό κουφό - Η πρώτη ομάδα που δεν προηγήθηκε σε ημίχρονο!

Και όμως συνέβη αυτό τη φετινή σεζόν στη Super League.

Ο Απόλλων έγινε η πρώτη ομάδα στην 60χρονη ιστορία της Α’ Εθνικής/Super League, που ολοκλήρωσε πρωτάθλημα, χωρίς να έχει καταφέρει να προηγηθεί έστω μια φορά στο πρώτο ημίχρονο!Από τα 30 παιχνίδια που έδωσε, στα 19 πήγε στα αποδυτήρια με σκορ σε βάρος του, ενώ στα υπόλοιπα 11 ήταν ισόπαλος!

Ως τώρα όλες οι ομάδες στην ιστορία των πρωταθλημάτων είχαν καταφέρει τουλάχιστον σε ένα παιχνίδι τους να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο. Οι έξι παρακάτω το είχαν κάνει μόνο σε ένα παιχνίδι της σεζόν, έχοντας το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ, που τώρα πήρε ο Απόλλων:

1959-60: Μέγας Αλέξανδρος Κατερίνης

1981-82: Καβάλα

1993-94: Νάουσα

1998-99: Εθνικός Πειραιά (τερμάτισε τη σεζόν χωρίς νίκη)

2007-08: Απόλλων Καλαμαριάς

2014-15: Νίκη Βόλου (έπαιξε μόνο 14 παιχνίδια)

Θυμίζουμε ότι ο Εθνικός είναι η μοναδική ομάδα στα 60 χρόνια Α’ Εθνικής, που τελείωσε πρωτάθλημα χωρίς νίκη. Ήταν την περίοδο 1998-99, όταν έκανε οκτώ ισοπαλίες και 26 ήττες. Αλλά και αυτός είχε προηγηθεί στις 2 Μαϊου 1999 1-0 του Ηρακλή στο ημίχρονο, αν και έχασε τελικά 1-2.

ΠΗΓΗ: soccerbase.info