Facebook Pixel Sportdog.gr | Γκολ από τα αποδυτήρια και γκολ στο… και πέντε!
| 2019-09-23 19:20:00

Γκολ από τα αποδυτήρια και γκολ στο… και πέντε!

Μπορεί η 4η αγωνιστική να είχε 16 γκολ, όχι τόσα πολλά όσα η προηγούμενη, ωστόσο τα μισά από αυτά είτε μας αιφνιδίασαν στο ξεκίνημα είτε διαμόρφωσαν αποτέλεσμα στο τέλος.

Στην Τρίπολη και στην Τούμπα μπήκαν από δύο γκολ μέσα στα πρώτα έξι λεπτά και ζέσταναν γρήγορα την ατμόσφαιρα. Τέσσερα γκολ από τα αποδυτήρια. Άλλα τέσσερα γκολ έκοψαν ανάσες το βράδυ της Κυριακής και διαμόρφωσαν στις καθυστερήσεις τρία αποτελέσματα, στερώντας από τρεις ομάδες τη νίκη την τελευταία στιγμή!

Ο Ματίγια στο 87' απείλησε το αήττητο του ΠΑΟΚ, αλλά ο Μίσιτς στις καθυστερήσεις ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ σε 2-2. Λίγο αργότερα ο Πανιώνιος με τον Αραμπούλι ισοφάριζε στη Λαμία στις καθυστερήσεις σε 1-1. Με το πέναλτι του Μολό στις καθυστερήσεις επίσης ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τον Ολυμπιακό σε 1-1!

Αυτά που ομορφαίνουν το σενάριο και το συναρπαστικό φινάλε είναι και αυτά που προηγήθηκαν της ισοφάρισης.

Στη Λαμία οι γηπεδούχοι είδαν να μην μετράει γκολ του Σασί, που θα έκανε το 2-0, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε χάσει ήδη μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει τον Ολυμπιακό, όταν ο Ζοζέ Σα απέκρουσε πέναλτι του Μακέντα.

Παράλληλα, από τα επτά παιχνίδια της αγωνιστικής, μόνο το ένα είχε σίγουρο αποτέλεσμα πριν γίνει η τελευταία φάση, αυτό της ΑΕΛ. τα υπόλοιπα έξι άλλα μέχρι το σφύριγμα της λήξης ήταν στο γκολ ή ισόπαλα.

Αν παραδοσιακά το τελευταίο τέταρτο των αγώνων έχει πολλά γκολ, αφού περιέχει και τις καθυστερήσεις, το πρώτο τέταρτο έχει αρκετά γκολ μέχρι τώρα, τα 11 από τα 77. Σε πρωτάθλημα δεν έχει ξεπεράσει το ποσοστό των γκολ στα 15 πρώτα λεπτά το 14% από το 2007-08.

Ο Αστέρας Τρίπολης έχει πετύχει τρία γκολ μέχρι το 6' και από εκεί και πέρα άλλα δύο συνολικά στους αγώνες του!