Facebook Pixel Sportdog.gr | Έπιασε την δεύτερη θέση η Ξάνθη - Επιστροφή στις νίκες - "Πάτησε" τον Βόλο με 3-1 (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-09-29 18:54:00

Ακόμα μια νίκη για τους Ακρίτες.

Superleague: Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη που επικράτησε με 3-1 του Βόλου εντός έδρας για την 5η αγωνιστική της Superleague, κάνοντας την 4 νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια και έφτασε τους 12 βαθμούς.

Οι Ακρίτες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με τους Σάο, Μπέντο, Τζουρίτσκοβιτς, Τέρκι, Φόσε, Ντε Λούκας, Φασίδης, Μπαριέντος.

Η ομάδα του Χουάν Φεράντο με τους: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μπαλογιάννης, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπασόνγκ, Μουνίθ, Τόρες, Μυστακίδης,Γέντρισεκ.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Βόλο να έχει την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, μόλις στο 2’ με τον Μυστακίδη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Αμπάντ και να σουτάρει άουτ σε κενή εστία.

Άμεση απάντηση από την Ξάνθη μόλις στο 4’, μετά από σέντρα του Στάρτζεον ο Γκαραβέλης έκανε κακή έξοδο, όμως η κεφαλιά του Ουίλιαμ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ίδια ένταση χωρίς όμως κάποια ομάδα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Ξάνθη άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού με τον Τεσέιρα  μετά από γύρισμα του Στάρτζεον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιέζοντας για το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 56’.

Ο Ντε Αμορίμ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη για το 2-0 των Ακριτών.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, όμως η Ξάνθη πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι και έτσι έφτασε και σε τρίτο τέρμα.

Στο 89’ ο Φοσέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Βόλου μετά από εξαιρετική κάθετη, πλάσαρε στο δοκάρι όμως στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και σε κενό τέρμα έκανε το 3-0.

Ο Βόλος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ατιγιάτ.

Ο Μαροκινός εξτρέμ με πολύ ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αμπάτ για το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Μπασόνγκ, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Τόρες, Μυστακίδης, Γέντρισεκ

Ξάνθη: Αμπάντ, Στάρτζεον, Μαλεζάς, Κοβάτσεβιτς, Ρενέλα, Μουλέν, Σόσα, Ντε Αμορίμ, Καρασαλίδης, Τεσέιρα, Ντίρεσταμ