Facebook Pixel Sportdog.gr | Φρέναρε την Ξάνθη ο Άρης - Ντεμπούτο με το δεξί για Ένινγκ - Ανώτεροι οι Κιτρινόμαυροι (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-10-20 18:52:00

Πήραν τη νίκη οι Θεσσαλονικείς με 1-0.

Superleague: Η Ξάνθη γνώρισε τη δεύτερη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα και την πρώτη εντός έδρας από τον Άρη, με 1-0.

Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2' λεπτό του αγώνα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ιντέγε και το μετουσίωσε σε γκολ ο Μπρούνο Γκάμα.

Ντεμπούτο με το δεξί για τον Μίκαελ Ένινγκ στον πάγκο του Άρη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης άνοιξε το σκορ, μόλις στο 2’ με τον Ιντέγε να κερδίζει πέναλτι.

Ο Νιγηριανός πήρε την κάθετη πάσα και ο Αμπάντ τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δίνει την παράβαση.

Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 0-1 και άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχιζαν να πιέζουν ψηλά την Ξάνθη και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Στο 18’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Αμορίμ, όμως ο Έμαν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ιντέγε απείλησε ξανά και με ατομική προσπάθεια πλάσαρε, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε έγκαιρα, πριν απειλήσει τον Αμπαντ.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η Ξάνθη είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Στάρτζεον στο 45’ να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά ο Αμορίμ να μην καταφέρνει να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν εκείνος που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Ιντέγε στο 53’ να κάνει την προσποίηση και να σουτάρει αλλά τον Αμπάντ να του λέει όχι.

Στο 58’ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση αλλά ο Στάρτζεον έστειλε την μπάλα στα χέρια του Έμαν. Ένα λεπτό αργότερα ο Ιντέγε έκανε το 2-0 αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 73’ οι Κιτρινόμαυροι είχαν μια τεράστια ευκαιρία για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Ο Αμπάντ απέκρουσε το ψαλιδάκι του Ιντέγε, όμως η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη καθώς ο βοηθός υπέδειξε στο ξεκίνημα της φάσης τον Λάρσον σε θέση οφσάιντ.

Στο 86’ ο Άρης απείλησε ξανά βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον τον Ματίγια να πασάρει στον Ιντέγε, ο οποίος προσπάθησε να περάσει τον Αμπάντ, με το σουτ του Νιγηριανού να το αποκρούει ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα η Ξάνθη είχε την τελευταία της ευκαιρία με τον Ντουρίτσκοβιτς να σουτάρει αλλά την μπάλα να φεύγει έξω.

Ξάνθη: Αμπαντ, Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Στάρτζεον, Κοβάσεβιτς, Φάουτσερ, Μασάντο, Μαλεζάς, Τέρκι, Λισγάρας, Ντε Αμορίμ

Άρης: Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί, Γκάμα, Ιντέγε