Facebook Pixel Super League: Σαν σήμερα 14 Νοεμβρίου
| 2019-11-14 11:56:00

Σαν... χθες! Νίκη του ΠΑΟΚ με ανατροπή μέσα στο Βικελίδης – Έτσι έσπασε το αήττητο του Άρη

Ενάμιση χρόνο είχε να συμβεί.

Τα αφιερώματα Σαν σήμερα συνεχίζονται στη σχετική στήλη της Super League, η οποία παρουσιάζει έντονο ενδιαφέρον. Διαβάστε τί έγινε σαν σήμερα.

1971

Ο Απόλλων δεν έχει αρχίσει καλά το πρωτάθλημα ενώ ο Παναθηναϊκός έχει ήδη δύο ήττες. Στη Ριζούπολη αν και ο Δομάζος ανοίγει το σκορ, το παιχνίδι εξελίσσεται αμφίρροπα.

Ωστόσο η αποβολή του Άγγελου Ράμφου στο 63’ και του Τάσου Πλούμπη στο 84’ θα αλλάξουν τις ισορροπίες και ο Παναθηναϊκός θα επικρατήσει με το ευρύ 5-0 και τον Αντώνη Αντωνιάδη να κάνει χατ τρικ σε επτά λεπτά (30’ σουτ Δομάζος, 79’ κεφαλιά, 83’ σουτ, 86’ σουτ Αντωνιάδης, 89’ σουτ Ελευθεράκης).

1976

Με μια αγωνιστική, όπου όλοι οι γηπεδούχοι επικρατούν, το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης έχει άλλο σενάριο.

Ο Άρης έχει να χάσει ενάμισι χρόνο στην έδρα του, αλλά ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυνατά στο πρωτάθλημα. Έτσι καταφέρνει να κερδίσει με 2-1 μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έστω και με ανατροπή στα τελευταία λεπτά (7’ σουτ Δράμπης – 82’ σουτ Κερμανίδης, 84’ κεφαλιά Ορφανός).

2012

Ο Ζεσουάλδο Φερέιρα παραιτείται από τον Παναθηναϊκό μετά από θητεία σχεδόν δύο ετών.

Αναλαμβάνει για τρίτη φορά στην καριέρα του την ομάδα ο Χουάν Ραμόν Ρότσα, αλλά μένει λιγότερο από δύο μήνες στην ομάδα. Φεύγει τον Ιανουάριο μετά από μια ήττα από τον Λεβαδειακό.

2018

Δύο μέρες μετά την λύση της συνεργασίας του με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Σάββας Παντελίδης αναλαμβάνει τον Άρη.

Ο Πειραιώτης προπονητής οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και την έξοδο στην Ευρώπη.