Facebook Pixel La Liga: «Λύτρωση» για Ρεάλ στο 95’ με γκολ Μπενζεμά μετά από... κεφαλιά-ασίστ Κουρτουά (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-12-16 00:07:00

Πήρε το 1-1 στη Βαλένθια πριν το «κλάσικο».

La Liga: Από...θαύμα γλίτωσε την ήττα στη Βαλένθια η Ρεάλ, καθώς αν και κάκιστη πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κάνοντας το 1-1 με γκολ στη λήξη της αναμέτρησης.

Με τον βαθμό αυτό η "Βασίλισσα" έπιασε στην κορυφή την Μπαρτσελόνα (το Σάββατο έμεινε στο 2-2 με τη Σοσιεδάδ) έχουν από 35 βαθμούς. με 35 βαθμούς και πλέον θα... λύσουν τις διαφορές τους στην Τετάρτη το βράδυ (21.00) στο μεγάλο ντέρμπι στη Βαρκελώνη.

Όσον αφορά το ματς, στο 6ο μόλις λεπτό ο Ντομενέκ είπε όχι σε σουτ του Βαλβέρδε ενώ στο 35’το σουτ του Ροδρίγο έξυσε το δοκάρι του Κουρτουά ο οποίος στο 46’ είπε όχι σε πλασέ του Τόρες.

Στο 78ο λεπτό η Βαλένθια βγήκε από δεξιά στην κόντρα, ο Βας έκανε το γύρισμα και ο Σολέρ από το πέναλτι πλάσαρε για το 1-0. Η Ρεάλ πίεσε, είχε ακυρωθέν γκολ με τον Γιόβιτς στο 90+1’ και στο 90+5’ μετά από κόρνερ ο Κουρτουά που είχε βγει μπροστά πήρε την κεφαλιά, ο Ντομενέκ απέκρουσε ασταθώς και ο Μπενζεμά με σουτ από κοντά έκανε το 1-1.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκαράι, Κόστα (61’ Βαγιέχο), Γκάμπριελ, Παρέχο, Βας, Γκαγιά, Κοκλέν (83’ Κοντογκμπιά), Τόρες (90’ Ντιακαμπί), Σολέρ, Ροδρίγο

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βαράν, Ράμος, Νάτσο, Καρβαχάλ, Μόντριτς (81’ Γιόβιτς), Βαλβέρδε, Κρόος, Ίσκο (69’ Μπέιλ), Μπενζεμά, Ροντρίγκο (69’ Βινίσιους)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου

Αλαβές - Λεγκανές 1-1 (81' Χοσελού / 44' Μπρέθγουεϊτ)

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου

Γρανάδα - Λεβάντε 1-2 (60' Ματσίς / 55' Ροσίνα, 89' Μπάρντι)

Σοθιεδάδ - Μπαρτσελόνα 2-2 (12' πεν. Ογιαρθάμπαλ, 62' Ίσακ / 38' Γκριεζμάν, 49' Σουάρες)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Έιμπαρ 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης - Οσασούνα 2-0 (67' Μοράτα, 75' Σαούλ)

Κυριακή 15 Δεκεμβρίου

Χετάφε - Βαγιαδολίδ 2-0 (36' Κουκουρέλα, 82' Ροντρίγκεθ)

Θέλτα - Μαγιόρκα 2-2 (20' Ραφίνια, 50' πεν. Άσπας / 33' πεν. Σεβίγια, 83' Μπούντιμιρ)

Εσπανιόλ - Μπέτις 2-2 (19' Ντάρντερ, 41' Εσπινόζα / 4' Ιγκλέσιας, 67' Μπάρτρα)

Σεβίλλη - Βιγιαρεαλ 1-2 (61' Ελ Χανταντί / 13' Αλμπιόλ, 74' Εκαμπί)

Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (78' Σολέρ / 90+5' Μπενζεμά)