Facebook Pixel Sportdog.gr | Τα... χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα, το γύρισε στο τέλος η Μπασκόνια
| 2020-01-24 00:09:00

Τα... χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα, το γύρισε στο τέλος η Μπασκόνια

Δύσκολη νίκη για τη Μπάρτσα κόντρα στον Ερ. Αστέρα.

Euroleague: Με τον Νίκολα Μίροτιτς να την οδηγεί (25π.) και τον Πάου Ρίμπας να βάζει το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 86-82 του Ερυθρού Αστέρα, που τα πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις.

Μετά το σπουδαίο διπλό στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσε και το τέλος του αρνητικού σερί, η Μπαρτσελόνα, πέρασε δύσκολα απόψε, κόντρα στον πολύ αξιόμαχο Ερυθρό Αστέρα, αλλά ο Μίροτιτς κυρίως και ο Ρίμπας με το μεγάλο σουτ στο τέλος, της έδωσαν τη νίκη με 86-82.

Ο Μίροτιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, όντας ο πρωταγωνιστής για τους νικητές, ενώ για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ο Μπράουν είχε 15, ο Πάντερ 13 και ο Γκιστ με τον Στίματς, είχαν από 12.

Με τη νίκη αυτή, η Μπαρτσελόνα πήγε στο 15-6 και είναι στην τέταρτη θέση της κατάταξης, ενώ οι Σέρβοι, έχασαν έδαφος στη μάχη για το εισιτήριο των πλέι οφ, πηγαίνοντας στη δέκατη θέση, με ρεκόρ 9-12.

Ο αγώνας:

Με τον Μίροτιτς, «οδηγό» με 12 πόντους και 6/7 δίποντα στην πρώτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 29-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, αντέδρασε με την άμυνα του στη δεύτερη περίοδο και με πολυφωνία στην επίθεση (Στίματς 9π.), πέρασε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα (41-42).

Ο Μίροτιτς, ήταν η μοναδική αξιόπιστη «πηγή» στην επίθεση των «Μπλαουγκράνα» και φτάνοντας 22 πόντους έβαλε την ομάδα του στο +5 (60-55), αλλά οι εννιά συνεχόμενοι πόντοι του Πάντερ (62-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου), έδειξαν ξανά, ότι ο Αστέρας, δεν παραδίνεται εύκολα.

Με τον Πάντερ να συνεχίζει, οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 67-70, αλλά με Αμπρίνες, Ντιλέινι και Οριόλα, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 10-0, για το 77-70. Ούτε εκεί όμως ο Ερυθρός Αστέρας, αφού με Μπράουν και Στίματς, μείωσαν σε 77-76. Ο Μίροτιτς (που είχε 0/5 ως τότε), πέτυχε το πρώτο του τρίποντο για το 82-78 και στη συνέχεια ο... Ρίμπας, με νέο τρίποντο, έκανε το 86-80, 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Πάντερ αστόχησε και ο Μπράουν απλά διαμόρφωσε το τελικό 86-82, έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Δεκάλεπτα: 29-19, 41-42, 62-66, 86-82

Το... πάλεψε η Χίμκι, το γύρισε η Μπασκόνια

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η Χίμκι όμως βρήκε λύσεις στην άμυνα ώστε να κρατήσει τους Βάσκους στους 14 πόντους και να μπορέσει να κλείσει με +2 (61-63) στο 30ο λεπτό.

Η Μπασκόνια από την πλευρά της αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και προηγήθηκε με 80-76, αλλά ο Σβεντ με τρίποντο μείωσε σε 80-79 με 61 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ανρί με 1/2 βολές έκανε το 81-79 στα 34΄΄ με τον Καράσεφ να είναι άστοχος σε τρίποντο για την Χίμκι. Ο Σιλντς κέρδισε φάουλ στα 14΄΄, δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 83-79, δίνοντας την νίκη στην Μπασκόνια.

Για τους γηπεδούχους ο Σιλντς είχε 22 πόντους, ο Φολ 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ανρί 10 πόντους και 8 ασίστ. Για την Χίμκι ο Σβεντ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ο Γιερέμπκο είχε 16, ο Τίμα 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 47-44, 61-63, 83-79.

Πηγή: sdna.gr