Facebook Pixel Sportdog.gr | Στον τελικό του Λιγκ Καπ η Άστον Βόλα! Περιμένει τον αντίπαλο από Μάντσεστερ (BINTEO)
| 2020-01-28 23:44:00

Η Βίλα πέταξε εκτός θεσμού τη Λέστερ.

Η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τον τελικό του League Cup Αγγλίας έγινε η Άστον Βίλα.

Στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς με την Λέστερ, οι «χωριάτες» επιβλήθηκαν με 2-1 της Λέστερ στο «Villa Park» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «King Power» (8/01) προκρίθηκαν στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Αιγύπτιος επιθετικός, Τρεζεγκέ, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 77΄ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το γκολ που έστειλε την ομάδα του στον τελικό. Ο Τάργκετ είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους και είχε ισοφαρίσει στο 72΄ ο Ιχεανάτσο.

Το βράδυ της Τετάρτης (29/01, 21:45) είναι προγραμματισμένο το ντέρμπι του Μάντσεστερ στο «Ετιχαντ», ανάμεσα στην Σίτι και στη Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ουσιαστικά έχει «κλειδώσει» την πρόκριση στον τελικό από το πρώτο ματς στο «Ολντ Τράφορντ», όταν επικράτησε με 3-1.