Facebook Pixel Η απάντηση του Μήτσου! (BINTEO)
| 2011-11-03 22:49:00

Η απάντηση του Μήτσου! (BINTEO)

Ο Σαλπιγγίδης, με δύο γκολ, οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε νίκη 3-1 επί των Σάμροκ Ρόβερς, "απαντώντας" στις αποδοκιμασίες της Κυριακής. Το άλλο γκολ ο Φωτάκης. Πρώτος στον 1ο όμιλο του Europa League o Δικέφαλος!

Στο πρώτο 45λεπτο είδαμε τον καλύτερο φετινό ΠΑΟΚ, με τον φοβερό Σάλπι να έχει δυο γκολ και μια ασίστ, ο Βιεϊρίνια δοκάρι (όπως και στο 69`) και ο Γεωργιάδης να είναι ασταμάτητος από δεξιά! Το 0-3 (το 3ο ο Φωτάκης), που θα μπορούσε να είχε πάρει και μεγαλύτερες διαστάσεις, εφησύχασε τον ΠΑΟΚ. Στο διάστημα 45-60 οι παίκτες του Μπόλονι έπαθαν "μπλακ άουτ", η Σάμροκ μείωσε σε 1-3, αλλά στη συνέχεια ο Δικέφαλος σοβαρεύτηκε φτάνοντας σε μια δίκαιη νίκη.

Μετά πάντως από το Ρούμπιν-Τότεναμ 1-0 κι εφόσον ο ΠΑΟΚ δεν κερδίσει στο Λονδίνο την Τότεναμ, τότε θα χρειάζεται μόνο νίκη με τους Ρώσους στην Τούμπα για να προκριθεί, παρότι τώρα είναι στην κορυφή του ομίλου με 8 πόντους.

Από το... λαιμό!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με... άγριες διαθέσεις στο "Τάλατ" και στο 6` όχι μόνο είχε δοκάρι με τον Βιεϊρίνια, αλλά στην επαναφορά ο Σάιβς σταμάτησε καθαρά με το χέρι την μπάλα στο σουτ του "Σάλπι"! Πέναλτι και αποβολή, αλλά ο διαιτητής είπε "παίζετε"...

Όμως στο επόμενο λεπτό, ο Βιεϊρίνια έδωσε... "πάρτο-βάλτο" στον "Σάλπι" κι αυτός με πλασέ έκανε το 0-1!

Η ταχύτητα των Βιεϊρίνια, "Σάλπι" και Γεωργιάδη είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους Ιρλανδούς, με τον τελευταίο να έχει δυο καλές φάσεις (19`, 28`), ενώ ενδιάμεσα ο ΠΑΟΚ είχε απειλήσει και με τον Λίνο!

Σάλπι-γκολ!

Η πίεση του ΠΑΟΚ έφερε και πάλι αποτέλεσμα στο 36`. Ο Γεωργιάδης (ο καλύτερος στο πρώτο μέρος με τον Σάλπι) έκλεψε, έδωσε στον Σαλπιγγίδη, αυτός στον Φωτάκη και 0-2! Δυο λεπτά μετά ο Γεωργιάδης σέντραρε από δεξιά και ο Σάλπι με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-3! Τόσο απλά!

Οι Ιρλανδοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 41` με την κεφαλιά του Τέρνερ, με την ανάπαυλα να βρίσκει τον Δικέφαλο να προηγείται 0-3!

Απρόσεχτος...

Με το ωραίο φάουλ του Ντένεχι (χάσαμε το λογαριασμό με το πόσα στημένα έχει "φάει" ο ΠΑΟΚ φέτος...) η Σάμροκ μείωσε σε 1-3 στο 51`, με τους γηπεδούχους να αναθαρρούν και να πιέζουν, αφού ο ΠΑΟΚ δεν κρατούσε και δεν κυκλοφορούσε την μπάλα. Μετά το 60`-65` και την είσοδο του Μπαλάφα, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και στο 69` ο Βιεϊρίνια τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

Ο Δικέφαλος είχε άλλες 3-4 φάσεις για γκολ (72` Βιεϊρίνια, 79` Σάλπι, 80` Γεωργιάδης), πανηγυρίζοντας στο τέλος μια σημαντική νίκη.

Το φιλμ του αγώνα:

90+4` Λήξη του ματς

90` Ο Παπάζογλου αντί του Σαλπιγγίδη

88` Αποστολόπουλος στη θέση του Γεωργιάδη

86` Mπάσιμο και σουτ του Βιεϊρίνια από αριστερά, άουτ

80` Διαγώνιο σουτ του Γεωργιάδη από το ύψος της περιοχής, λίγο άουτ

80` Παράλληλο γύρισμα του Σάλπι από δεξιά, ο Μάρεϊ έδιωξε σωήρια σε κόρνερ

72` Ο Σάλπι από δεξιά έκοψε μέσα στην περιοχή στον Βιεϊρίνια ο ο οποίος από καλή θέση σούταρε άουτ!

70` Ο Ράις αντί του ΜακΚόρμακ

69` Φοβερό σουτ του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

64` Ο Μπαλάφας αντί του Φωτάκη

62` Kίτρινη στον Λίνο

55` Κίτρινη στον Τσιρίλο

53` Κίτρινη στον Σάλιβαν

51` Εκτέλεση φάουλ του Ντένεχι από δεξιά, η μπάλα αναπήδησε, χτύπησε και στο δοκάρι και πήγε μέσα... 1-3

50` Κίτρινη ο Φωτάκης

46` Αλλαγές στη Σάμροκ. Τουίγκ και Κίλνταφ αντί των Τέρνερ και ΜακΚέιμπ

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45+1` Λήξη του πρώτου μέρους

41` Μπαλιά του Ο` Ντόνελ, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τέρνερ, δύσκολα σε κόρνερ ο Χαλκιάς

38` Σέντρα από δεξιά του Γεωργιάδη, κοντινό πλασέ στην κίνηση του "Σάλπι" στο δεύτερο δοκάρι και 0-3!

36` Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκλεψαν την μπάλα, ο Σαλπιγγίδης έκοψε αριστερά στον Φωτάκη που με ψύχραιμο πλασε έκανε το 0-2

28` Ο Γεωργιάδης από δεξιά έκανε ένα... βήμα παραπάνω και σούταρε απο πλάγια θέση, χάνοντας την ευκαιρία

26` Ο Βιεϊρίνια έβγαλε αριστερά στον Λίνο, ο μπακ του ΠΑΟΚ μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Τόμπσον απέκρουσε

19` Ωραία προσπάθεια και σουτ του Γεωργιάδη από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

16` Μπάσιμο του "Σάλπι" από αριστερά στην περιοχή, γύρισε παράλληλα την μπάλα, αλλά δεν βρέθηκε κανείς παίκτης του ΠΑΟΚ...

7` Ο Βιεϊρίνια βρήκε τον Σαλπιγγίδη κι αυτός με κοντινό πλασέ στην αριστερή  γωνία νίκησε τον Τόμπσον για το 0-1!

6` Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ μετά από σουτ του Βιεϊρίνια! Στη συνέχεια της φάσης ο Σαλπιγγίδης σούταρε και ο Σάιβς απέκρουσε με το χέρι (!), αλλά ο διαιτητής είπε "παίζετε"!

2' Ο Τέρνερ σούταρε, μετά από σέντρα του Ντένεχι, ο Χαλκιάς μπλόκαρε την μπάλα