Facebook Pixel Εντός, εκτός και επί τα ...συν εφτά! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-01-30 20:00:00

Εντός, εκτός και επί τα ...συν εφτά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Πάλι 1-0, πάλι Φουστέρ, πάλι στο +7 από Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός με περίπου 10.000 οπαδούς πέρασε εύκολα από τον Βόλο. Ντεμπούτο Τζιμπούρ, στην κερκίδα ο Μαρινάκης.

Πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0, ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0 και διατήρησε την απόσταση των επτά πόντων από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε και πάλι ο Φουστέρ, ο οποίος ήταν ο καλύτερος του γηπέδου. Το ντεμπούτο του με τους Πειραιώτες έκανε και ο Ραφίκ Τζιμπούρ, που έχασε και μία καλή ευκαιρία για να σκοράρει.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, οι δύο ομάδες μπήκαν… παγωμένες στο γήπεδο, με αποτέλεσμα τα πρώτα λεπτά να κυλήσουν χωρίς κάτι αξιόλογο. Το πρώτο καλό σουτ έγινε στο 13’ από τον Μιραλάς, όπου η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Η φάση αυτή όμως ήταν απλώς… προειδοποίηση, αφού στο 19’ ήρθε και το γκολ για τους Πειραιώτες. Ο Ριέρα με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε μέσα στην περιοχή τον Ζελέζι, την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Φουστέρ και αυτός από κοντά έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι για ένα δεκάλεπτο μετά «εξαφανίστηκαν» από το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 30’ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία ή να πετύχουν κάποιο γκολ.

Μετά το πέρας της πρώτης μισής ώρας, οι Βολιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες. Στο 38’ ο Μόνχε έβγαλε τη σέντρα για τον Μπρέσκα, ο οποίος όμως με κεφαλιά από το πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πάρντο, ενώ η κεφαλιά του Σολάκη από πολύ κοντά στο 44’, πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το δοκάρι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησε καλύτερα, για περίπου ένα τέταρτο ήταν καταιγιστική, ωστόσο παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η καλύτερη στιγμή τους ήταν σίγουρα η φάση του 58’, όταν από κάθετη μπαλιά του Μιραλάς, ο Φουστέρ βγήκε μόνος του απέναντι από τον Γιακούποβιτς, αλλά… κατάφερε να πλασάρει άουτ. Στην αντίπερα όχθη, ο Βόλος που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακός, έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 65’, όταν ο Μπρέσκα έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε και το σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στα επόμενα λεπτά μέχρι το 90’, με τον Τζιμπούρ στην αρχική του ενδεκάδα, ο Ολυμπιακός Πειραιώς ήταν καλύτερος και άνετα κράτησε το υπέρ του σκορ. Μάλιστα, στο 80’ έχασε και μία μοναδική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Αλγερινός βγήκε ολομόναχος στην αντεπίθεση, όμως ο πορτιέρο των γηπεδούχων κατάφερε να αποκρούσει.

Το live του sportdog:

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

90' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.
Ο Τοροσίδης συνεργάζεται ωραία με τον Χολέμπας μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος κάνει το σουτ από κοντά, όμως ο Γιακούποβιτς διώχνει με τα πόδια

85' Σουτ Χολέμπας
από τα αριστερά έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι

80’ Μεγάλη ευκαιρία για τους Πειραιώτες. Από καταπληκτική πάσα του Φουστέρ ο Τζιμπούρ βγαίνει μόνος του με τον Γιακούποβιτς, αλλά ο Αλγερινός δεν τελειώνει με επιτυχία τη φάση, αφού αποκρούει ο πορτιέρο των γηπεδούχων

79' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας παίρνει τη θέση του Ριέρα ο οποίος αποχωρεί με φορείο λόγω τραυματισμού.

73' Ο Βαλβέρδε σκεπτόμενος προφανώς και τη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη, περνάει στο ματς τον Ζαϊρί αντί του Μιραλάς

68’
Δύσκολο σουτ του Τζιμπούρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

65' Ο Βόλος φεύγει στην αντεπίθεση, ο Μπρέσκα κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

62’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Πειραιώς. Ο Τζιμπούρ πέρασε στο ματς αντί του Πάντελιτς. Το ντεμπούτο του Αλγερινού στον Ολυμπιακό

58' Αυτό δεν χάνεται. Ο Μιραλάς βγάζει μόνο του τον Φουστέρ απέναντι από την εστία τον Γιακούποβιτς, όμως ο Ισπανός πλασάρει λίγο άουτ

57'  Ωραία συνεργασία των επιθετικών των φιλοξενούμενων και σουτ του Μιραλάς, αποκρούει ο πορτιέρο του Βόλου

50' Δυνατό σουτ του Ριέρα μέσα από την περιοχή, αποκρούει δύσκολα ο πορτιέρο του Βόλου

49’ Ωραίο σουτ του Φουστέρ έξω από την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο Γιακούποβιτς

46' Αλλαγή για τον Βόλο. Ο Σάκης Τσιώλης περνάει στο ματς τον Μαρτίν αντί του Μπερτόλντι.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισάωρο, ωστόσο στο τελευταίο τέταρτο ο Βόλος ανέβασε την απόδοσή του και έψαξε την ισοφάριση.

44' Νέα καλή στιγμή για τον Βόλο. Ο Αλβάρεζ βγάζει τη σέντρα από μακριά, ο Σολάκης παίρνει την κεφαλιά προ του Πάρντο, η μπάλα όμως φεύγει λίγο άουτ

39 Πιέζουν οι γηπεδούχοι. Μπήκαν και πάλι με προϋποθέσεις στην περιοχή, όμως την τελευταία στιγμή έκοψε η άμυνα των Πειραιωτών

38' Καλή ευκαιρία για τον Βόλο. Ο Μόνχε βγάζει ωραία τη σέντρα από αριστερά, ο Μπρέσκα αμαρκάριστος πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Πάρντο μπλοκάρει

29' Σουτ του Φουστέρ έξω από την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο πορτιέρο των γηπεδούχων

19' Γκολ για τον Ολυμπιακό Πειραιώς. Ο Ριέρα κάνει εξαιρετική κίνηση και αποφεύγει τον αμυντικό μέσα στην περιοχή, γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Φουστέρ και ο Ισπανός σε κενή εστία με σουτ κάνει το 0-1

13΄Η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού. Ο Ιμπαγάσα εκτελεί πολύ έξυπνα το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μιραλάς αμαρκάριστος από δύσκολη θέση επιχειρεί αμέσως το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει άουτ

10' Πρώτη υποψία φάσης στο παιχνίδι. Ο Σολάκης βγάζει ωραία στον Μπρέσκα μέσα στην περιοχή, ο Πάρντο όμως προλαβαίνει και μπλοκάρει