Facebook Pixel Δεν γίνονται αυτά ρε Άρσεναλ! Από 0-4, 4-4! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-02-05 20:32:00

Δεν γίνονται αυτά ρε Άρσεναλ! Από 0-4, 4-4! (ΒΙΝΤΕΟ)

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν το Σάββατο στην Πρέμιερ Λιγκ. Τα γκολ μπήκαν… βροχή, ενώ στο ματς της Νιούκαστλ με την Άρσεναλ «έσπασαν καρδιές». Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο ημίχρονο 0-4, αλλά τελικά δύο λεπτά πριν το φινάλε ισοφαρίστηκαν.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μπήκα αποφασισμένη στο γήπεδο, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με τον Γουόλκοτ, ενώ στο επέμενο λεπτό ο Ντζουρού έκανε το 0-2. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Φαν Πέρσι, ο οποίος με δύο τέρματα στο 10’ και στο 26’ έκανε το 0-4. Όλα έδειχναν πως η Άρσεναλ θα είχε πολύ εύκολο απόγευμα.

Η αποβολή όμως του Ντιαμπί στο 50’ έφερε τα πάνω – κάτω.  Η Νιούκαστλ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έκανε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της ιστορίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπάρτον, ο οποίος σκόραρε δις από το σημείο του πέναλτι (69’ και 83’), ενώ στο 75’ δίχτυα είχε βρει και ο Μπεστ. Το τελικό 4-4 διαμόρφωσε ο Τιοτέ στο 88’.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας ξεχώρισε το άνετο 3-0 της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Γουεστ Μπρομ με χατ τρικ του Τέβεζ, ενώ νίκη…θρίλερ πανηγύρισε και η Έβερτον, η οποία επικράτησε 5-3 της Έβερτον.