Facebook Pixel Ο Μέσι… ξεπέρασε τον Ντι Στέφανο! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-02-06 02:01:00

Ο Μέσι… ξεπέρασε τον Ντι Στέφανο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με επιβλητική εμφάνιση για ένα ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα… σκόρπισε 3-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει και τα τρία τέρματα. Με τη σημερινή τους νίκη, οι Καταλανοί έσπασαν ένα ρεκόρ που διατηρούταν εδώ και 50 χρόνια!

Η «Μπάρτσα» έφτασε τις 16 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και ξεπέρασε το φάσμα των «15», που μοιραζόταν μέχρι πριν από μία εβδομάδα με τη μυθική Ρεάλ Μαδρίτης των Ντι Στέφανο, Πούσκας (σ.σ.: από την περίοδο 1960-'61).

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, η Μπαρτσελόνα μπήκε… φουριόζα και μόλις στο 17’ έκανε το 1-0 με τον Λιονέλ Μέσι, ενώ ο Αργεντινός στο 28’ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα για το 2-0.

Στην επανάληψη, η είσοδος του Ντιέγκο Φορλάν που αγωνίστηκε πλάι στον Σέρχιο Αγουέρο, έκανε πιο επιθετική την Ατλέτικο, που έχασε μοναδική ευκαιρία στο 53' να ξαναμπεί στο ματς, όταν ο Πικέ έσωσε την Μπαρτσελόνα πάνω στη γραμμή του τέρματος! Στην συνέχεια οι «ροχιμπλάνκος» κόντραραν στα ίσια την «Μπάρτσα» και έχασαν και κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο στο 79’ και πάλι ο Μέσι πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα με κοντινή προβολή και έδωσε ένα τέλος στην... γιορτή.

Με τη σημερινή τους νίκη οι Καταλανοί ξέφυγαν στο +10 από την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο, αυτόν κόντρα στην Σοσιεδάδ το απόγευμα της Κυριακής.