Facebook Pixel Πρόκριση; Ντα! Και τώρα ...ΝταΝτά!
| 2012-02-24 00:56:00

Πρόκριση; Ντα! Και τώρα ...ΝταΝτά!

Ναι στην πρόκριση επί της ρωσικής Ρούμπιν είπε ο Ολυμπιακός, πάλι με ήρωα Κάρολ! Κέρδισε ξανά 1-0 και τώρα πρέπει να πει διπλό ..."ντα" στην ουκρανική Μέταλιστ για να πάει στους "8" του Europa League.

Με τον ηρωικό Κάρολ που έπαιζε τραυματίας κι έκανε σωτήριες επεμβάσεις και το γκολ του Τζιμπούρ ο Ολυμπιακός νίκησε και στο "Καραϊσκάκη" τη Ρούμπιν με 1-0 και προκρίθηκε στους "16" του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Mέταλιστ Χάρκιβ. Ενα καλό πρώτο μέρος και ένα τυχερό γκολ τελικά ήταν αρκετό για την ομάδα του Βαλβέρδε, ενώ όποτε οι Ρώσοι βγήκαν μπροστά, βρήκαν μπροστά τους το μεγάλο Κάρολ και το δοκάρι στο τέλος!

Ό,τι καλύτερο!

Ένα... κοψοχόλιασμα από τον Μάρτινς στο 8` ήταν η μοναδική φάση που οι Ρώσοι φάνηκαν στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός με πρέσινγκ, καλή κυκλοφορία και μαέστρο τον Ιμπαγάσα προηγήθηκε στο 13` με το-τυχερό-γκολ του Τζιμπούρ και σε κάθε επίθεση προκαλούσε πανικό στην άμυνα!!

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το ματς, αλλά στο 32` ο Κάρολ έκανε μια καίρια επέμβαση σταματώντας τον Βαλντέζ, με τη Ρούμπιν να υπενθυμίζει την παρουσία της, ενώ ο Παραγουανός, που στο μεταξύ είχε πάει στο κέντρο της επίθεσης και πλάγια ο Μάρτινς, απείλησε και με κεφαλιά στο 36`. Ο ρυθμός έπεσε αλλά ο Ολυμπιακός πήγε με το πολύτιμο 1-0 στα αποδυτήρια.

Μέγας Καρολ-ος!

Ο Μπερντίεφ έβαλε και τον Ντιαντιούν και ο Κάρολ στο 53` χρειάστηκε πάλι να επέμβει στο σουτ του Μάρτινς, καθώς ο Ολυμπιακός είχε μπει νευρικά κι είχε χάσει το κέντρο, καθώς υπήρχαν σημάδια κόπωσης. Ο Βορειοϊρλανδός γκολκίπερ είπε "όχι" στο σουτ του Νάτχο στο 64`, όπως και στο 70` στην κοντινή προβολή του Νάβας, όπου και τραυματίστηκε.

Ο Βαλβέρδε πάντως φρέσκαρε την ομάδα περνώντας τον Μακούν αντί του Ιμπαγάσα, αλλά οι ερυθρόλευκοι φαίνονταν αδικαιολόγητα να έχουν χάσει τη συγκέντρωση τους. Το τελευταίο 10λεπτο, ενώ είχε μπει και ο Μοντέστο, ήταν αγωνιώδες με τους ερυθρόλευκους όλους πίσω, αλλά οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να νικήσουν και το... ρολόι και το... δοκάρι, έτσι στο τέλος ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση!!

Το φιλμ του αγώνα:
90+4` Λήξη του ματς

90+3` Κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού από τον Βαλντέζ!

90+1` Κίτρινη ο Μαρκάνο

88` Ο Αμπντούν στη θέση του Τζιμπούρ

85` Ο Βαλντέζ μπήκε από δεξιά και σούταρε άουτ

81` Ο Μοντέστο στη θέση του Φουστέρ

77` Κίτρινη στον Φουστέρ

76` Γύρισμα του Φουστέρ από δεξιά, σουτ του Μακούν, άουτ

75` Κίτρινη ο Κάρολ

72` Ο Μακούν αντί του Ιμπαγάσα

70` Ο Νάβας από κοντά έκανε την προβολή, συγκρούστηκε με τον Κάρολ και ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έδιωξε, αλλά τραυματίστηκε

68` Νέμοφ αντί του Σαρόνοφ

67` Κίτρινη στον Μποκέτι

65` Σουτ του Νάτχο από το ημικύκλιο της περιοχής, με γροθιές ο Κάρολ

64` Ο Κασάεφ αντί του Μάρτινς

63` Κίτρινη στον Τζιμπούρ

59` Κίτρινη στον Μάρτινς

53` Ο Μάρτινς βρέθηκε απέναντι από τον Κάρολ από την κάθετη του Καραντενίζ, απέκρουσε με το πόδι το σουτ!

47` Κίτρινη ο Μέλμπεργκ

46` Σέντρα Σαρόνοφ από αριστερά, σουτ του Ντιαντιούν στο πρώτο δοκάρι, άουτ

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

46` Nτιαντιούν αντί Κίσλιακ

45+1` Λήξη του πρώτου μέρους

43` Κίτρινη στον Βαλντέζ

36` Ωραία γυριστή κεφαλιά του Βαλντέζ στο πρώτο δοκάρι, λίγο άουτ

32` O Βαλντέζ από αριστερά έφυγε μόνος από κανονική θέση και μπήκε επικίνδυνα, αλλά ο Κάρολ σωτήρια επενέβη και απομάκρυνε τιν κίνδυνο

23` Ωραία κάθετη Ιμπαγάσα στον Φουστέρ, αυτός έχασε το κοντρόλ και ο Ριζίκοφ μπλόκαρε

20` Κίτρινη στον Ιμπαγάσα

19` Mπαλιά του Ιμπαγάσα στον Τζιμπούρ, αυτός έφυγε πλάγια και αριστερά, αλλά έχασε τον βηματισμό του και πλάσαρε άστοχα

13` Φάουλ Ιμπαγάσα από δεξιά, ο Μαρκάνο την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το κεφάλι του Τζιμπούρ και κατέληξε στα δίχτυα!!

9` Ο Μάρτινς από μπαλιά-τρύπα έφυγε κατά μέτωπο προς την εστία, αλλά ο Αβραάμ με ωραίο τάκλιν τον πρόλαβε προτου γίνει απειλητικός