Facebook Pixel Φουστέρ ξανά, +10 ξανά, πρωτάθλημα ξανά! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-02-12 22:26:00

Φουστέρ ξανά, +10 ξανά, πρωτάθλημα ξανά! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το πρώτο του Τζιμπούρ και η γκολάρα του Φουστέρ, ανέτρεψαν το γκολ του Νέτο και ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Στο +10 και ...πρωταθλητής σε αναμονή!

Οι «ερυθρόλευκοι» με το σημερινό τρίποντο αύξησαν πάλι την διαφορά τους από τον Παναθηναϊκό, που την Κυριακή υποδέχεται την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και πλέον βρίσκονται μία… ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νταβίντ Φουστέρ, ο οποίος «καθάρισε» το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι για τους Πειραιώτες.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, έδειχνε πιο απειλητικός. Στο 13’ μάλιστα δημιούργησε και την πρώτη φάση του αγώνα, όταν από βαθιά μπαλιά του Ιμπαγάσα ο Μιραλάς έφυγε στην κόντρα, μπήκε και στην περιοχή, όμως το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ. Η φάση αυτή ξύπνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι στα επόμενα λεπτά αποφάσισαν να περάσουν τη μεσαία γραμμή. Μάλιστα, η πίεση που άσκησαν απέφερε άμεσα καρπούς, αφού στο 17’ έγινε το 1-0. Ο Λαζαρίδης με κεφαλιά «γέμισε» τη μπάλα για τον Κόκε, αυτός με τακουνάκι έστρωσε στον Νέτο και ο Βραζιλιάνος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Πάρντο.

Αμέσως μετά το γκολ, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να ισοφαρίσουν γρήγορα. Στο 28’ έφτασαν πολύ κοντά, όταν το μακρινό σουτ του Τζιμπούρ έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως στο ίδιο λεπτό αποχώρησε ως τραυματίας από το παιχνίδι ο Μιραλάς. Η αποχώρηση του Βέλγου αποδείχθηκε γούρικη για τον Ολυμπιακού, καθώς στο 39’ έκανε το 1-1. Ο Ιμπαγάσα, ο καλύτερος παίκτης των «ερυθρολεύκων» στο πρώτο 45λεπτο, με ωραία μπαλιά τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Τζιμπούρ και αυτός με σουτ από δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ χειρότερο και το θέαμα… ανύπαρκτο. Έτσι λοιπόν, οι μόνες φάσεις άξιες σχολιασμού μέχρι το 70’ ήταν αυτές των 48’ και 57’, όπου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για μαρκαρίσματα πάνω στον Ριέρα και τον Μοντέστο αντίστοιχα. Στο πρώτο φαίνεται πως υπάρχει τράβηγμα στον Ισπανό, ενώ στο δεύτερο ο Γάλλος μάλλον πέφτει μόνος του.

Εκεί όμως που το παιχνίδι… οδηγούταν στην ισοπαλία, ο Ολυμπιακός σκόραρε και ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στο 75’ από γέμισμα του Ιμπαγάσα, ο Μίσελ δεν έδιωξε σωστά με το κεφάλι, η μπάλα πήγε στον αμαρκάριστο Φουστέρ και αυτός με ένα πολύ όμορφο γυριστό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού στα επόμενα λεπτά ο Άρης παρά την πίεση που άσκησε, δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Το live του sportdog:

90+3’ Τέλος της αναμέτρησης

89' Καλή ευκαιρία για τον Άρη. Από σέντρα του Καστίγιο, ο Τσέζαρεκ πήρε την κεφαλιά από κοντά, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ

85' Τρίτη αλλαγή και για τον Άρη. Ο Πορτίγια πήρε την θέση του Τόχα.

82' Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας πέρασε στην θέση του Ραούλ Μπράβο

75' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα κάνει την σέντρα, η άμυνα του Άρη διώχνει λανθασμένα μέσα στην περιοχή και ο Φουστέρ που ακολουθούσε με πολύ ωραίο γυριστό στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 1-2

72' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Καστίγιο πέρασε στην θέση του Μπομπαντίγια

71' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης μπήκε στην θέση του Μανιάτη

58' Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα και στον Βελλίδη

57' Φωνάζουν πάλι για πέναλτι στον Ολυμπιακό.
Ο Μοντέστο κλέβει με φάουλ τη μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Γκιάρο και στη συνέχεια της φάσης πέφτει στο έδαφος από μαρκάρισμα του Βαγγελή. Φαίνεται πάντως από το ριπλέι πως δεν τον βρίσκει...

53' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Φατί ανοίγει ωραία στον Τόχα, αυτός αμαρκάριστος κάνει το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ

48' Διαμαρτυρίες για πέναλτι. Ο Ιμπαγάσα εκτελεί το φάουλ έξω από την περιοχή, ο αμυντικός του Άρη τραβάει μέσα στην περιοχή τον Ριέρα, όμως ο Σιδηρόπουλος αφήνει το ματς να συνεχιστεί

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
Πολύ ωραίο παιχνίδι μέχρι στιγμής, με φάσεις και γκολ και από τις δύο πλευρές

39' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Από πάσα του Ιμπαγάσα ο Τζιμπούρ στέλνειτ η μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή και κάνει το 1-1

28’ Καλή στιγμή για τον Άρη. Από σέντρα του Μπομπαντίγια, ο Κόκε επιχειρεί το «ψαλιδάκι», δεν βρίσκει όμως καλά τη μπάλα και τη στέλνει άουτ.

28' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί πέρασε στην θέση του Μιραλάς που είχε ανυπόφορους πόνους στη μέση

27' Φοβερό σουτ του Τζιμπούρ έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

26' Κίτρινη κάρτα στον Ιμπαγάσα για φάουλ στον Βαγγελή.

23' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Η άμυνα του Άρη δεν διώχνει σωστά, η μπάλα πάει στον Τζιμπούρ, αυτός κάνει το γυριστό, όμως δεν σημαδεύει σωστά

21’ Μακρινό σουτ του Κόκε, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Πάρντο

19’ Κεφαλιά του Μιραλάς από κοντά, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Άρη

17' Γκολ για τον Άρη. Από κεφαλιά πάσα του Λαζαρίδη πάρα πολλά μέτρα έξω από την περιοχή η μπάλα πάει στον Κόκε, αυτός με τακουνάκι στρώνει στον Νέτο, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και με δυνατό σουτ κάνει το 1-0

13' Πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από μακρινή μπαλιά του Ιμπαγάσα, ο Μιραλάς φεύγει στην κόντρα, κατεβάζει τη μπάλα και μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε δίπλα από το δοκάρι

9' Κίτρινη κάρτα στον Φατί για φάουλ στο κέντρο πάνω στον Ριέρα

5' Επιθετικά έχει ξεκινήσει ο Ολυμπιακός, που παίζει με κορυφή τον Μιραλάς και στα άκρα τους Ριέρα και Τζιμπούρ

Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους του Άρη. Από τα πολλά καπνογόνα όμως, το ματς ξεκίνησε με τρία λεπτά καθυστέρηση

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Γιάννης Μιχαλήτσος): Βελλίδης, Νέτο, Γκιάρο, Τόχα, Κόκε, Φατί, Μίσελ, Μπομπαντίγια, Λαζαρίδης, Βαγγέλη, Πρίτας.

Οι αναπληρωματικοί: Μπαρέρο, Οριόλ, Τσέζαρεκ, Πορτίγια, Μενδρινός, Καστίγιο, Σακάτα.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μέλμπεργκ, Αβραάμ, Μπράβο, Μανιάτης, Μοδέστο, Ιμπαγάσα, Ριέρα, Τζεμπούρ, Φουστέρ, Μιραλάς.

Οι αναπληρωματικοί: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντουντού, Πάντελιτς, Ζαϊρί, Χολέμπας, Ρόμενταλ.

Διαιτητής:  Αναστάσιος Σιδηρόπουλος  (ΣΔΠ Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Πάνου Γρηγόριος (ΣΔΠ Αιτωλοακαρνανίας),  Αλεξέας Ηλίας (ΣΔΠ Μεσσηνίας).

Τέταρτος:  Κωνσταντινέας Πέτρος (ΣΔΠ Μεσσηνίας)