Κόκκινη κάρτα σε άνθρωπο της ασφάλειας του Παναιτωλικού.

19-02-22 21:29

Τελευταίο σφύριγμα

19-02-22 21:28

90+7' Κίτρινες σε Μαλλή και Ιωαννίδη για αψιμαχία.

19-02-22 21:27

90+7' Σέντρα του Αϊτόρ από τα δεξιά, μπλόκαρε ψηλά ο Ανέστης.

19-02-22 21:25

90+5' Ο Ντουάρτε νίκησε τον Κώτσιρα και κέρδισε το ελεύθερο για τον Παναιτωλικό. «Ανάσες» για τους γηπεδούχους.

19-02-22 21:23

Συμπληρώθηκε το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η φάση ελέγχθηκε από το VAR. Τελικώς το γκολ δεν μετράει, παραμένει το 1-0 υπέρ του Παναιτωλικού.

19-02-22 21:19

90+1' Ο Καρέλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού και με ωραία ενέργεια νίκησε τον Διούδη για το 2-0. Το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

19-02-22 21:18

87' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρλίτος παραχωρεί τη θέση του στον Χατζηγιοβάνη.

86' Ο Φλόρες σταμάτησε τον Παλάσιος μέσα στην περιοχή.

19-02-22 21:15

19-02-22 21:14

85' Σέντρα του Κουρμπέλη από τα δεξιά, απομάκρυνε ο Κορνέλιους με κεφαλιά.

19-02-22 21:11

83' Κουρμπέλης και Κωτσιρας αντί των Σάντσες και Βιγιαφάνιες αντιστοιχα.

19-02-22 21:10

80' Νέα διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ντίας αντί Μεντόσα και Αντούνες στη θέση του Μάρτσενσον.

19-02-22 21:08

76' Καλή σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά, αλλά δεν υπάχρει συμπαίκτης του να μπει στην πορεία της μπ[άλας και η ευκαιρία χάνεται.

19-02-22 21:01

70' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, περνάει ανεκμετάλλευτο.

Ο Ανέστης έπιασε το πέναλτι του Καρλίτος!

19-02-22 21:00

Το πέναλτι παραμένει ως έχει...

Εξετάζεται το VAR

19-02-22 20:59

Ο Κορνέλιους ρίχνει κάτω τον Ιωαννίδη σε μεταξύ τους διεκδίκηση μιας κεφαλιάς εντός περιοχης και ο Σιδηρόπουλος καταλογίζει την παράβαση

19-02-22 20:54

67' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!

19-02-22 20:53

63' Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, χωρίς αντίκρισμα.

62' Διπλή αλλαγή ο Παναθηναϊκός, Ιωαννίδης και Παλάσιος αντί των Γκατσίνοβιτς και Βιτάλ αντίστοιχα.

19-02-22 20:51

61' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Μόρσεϊ από θέση μέσα δεξιά να περνάει λίγο άουτ.

19-02-22 20:49

59' Ευκαιρια για τον Παναιτωλικό, με τον Βέργο να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Διούδη να... απογειώνεται, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ!

19-02-22 20:44

Νέα τοποθέτηση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, αυτή την φορά για την φάση από την οποία προήλθε το 1-0...

47' 1-0 Φάουλ βλέπει ο Σιδηρόπουλος εις βάρος του Παναθηναϊκού σε διεκδίκηση Μεντόσα και Ρουμπέν. Απευθείας εκτέλεση του Μεντόσα η μπάλα παρά την προσπάθεια του Διούδη καταλήγει στα δίχτυα.

19-02-22 20:40

51' Κόρνερ για τον ΠΑΟ, από δεξιά, περνάει ανεκμετάλλευτο, αφού ο Ανέστης βγαίνει και μπλοκάρει την μπάλα.

19-02-22 20:39

19-02-22 20:36

47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ

Με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα που περνάει πάνω από το τείχος των παικτών του Παναθηναϊκού.

19-02-22 20:21

46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα.

19-02-22 20:20

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, Παναιτωλικός και Παναθηναίκός μένουν στο 0-0.

19-02-22 20:10

45'+1' Κίτρινη κάρτα στον Γκατσίνοβιτς, για φάουλ στον Φλόρες.

19-02-22 20:08

Το γκολ δεν μετρά

Εξετάζεται στο VAR η φάση

19-02-22 20:05

36' Σκοράρει ο Σάρλια, αλλά το τέρμα ακυρώνεται, με την μπάλα να έχει βγει στο γύρισμα του Βέλεθ στο δεύτερο δοκάρι, σύμφωνα με το σφύριγμα του Σιδηρόπουλου.

19-02-22 20:02

34' Κόρνερ για τους γηπεδούχους, από την αριστερή πλευρά, από το διώξιμο του Σάντσες.

19-02-22 19:58

31' Γυριστό σουτ του Κορνέλιους μέσα από την περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.

19-02-22 19:55

26' Βαθιά μπαλιά του Σάντσες για τον Αίτόρ, που φεύγει στην πλάτη του Χουχούμη, αλλά η ενέργειά του δεν είναι καλή, με τον Κορνέλιους να διώχνει...

19-02-22 19:53

23' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό: Σουτ του Αϊτόρ, η μπάλα βρήκε στον Χουχούμη με ον Ανέστη να διώχνει

19-02-22 19:49

20' Σέντρα του Μαλλή με το αριστερό πόδι από τα δεξιά, αλλά ο Βέργος δεν μπορεί να κάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή.

19-02-22 19:46

16' Δεύτερο κόρνερ, ξανά από δεξιά, για τον ΠΑΟ, περνάει ανεκμετάλλευτο.

19-02-22 19:44

13' Πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ του Αϊτόρ να είναι άστοχο.

19-02-22 19:39

12' Πολύ ωραία μπαλιά του Φλόρες για τον Μόρσεϊ, στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Χουάνκαρ προλαβαίνει και του βάζει το τάκλιν!

19-02-22 19:32

7' Εκτελεί από δεξιά ο Αϊτόρ, στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Σάντσες, αλλά υπάρχει επιθετικό φάουλ στην φάση.

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος από τον Σύνδεσμο Δωδεκανήσων, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Ολλανδός Κλέι Ρούπερτι.

19-02-22 19:31

Η 11άδα  του Παναιτωλικού απαρτίζεται από τους: Ανέστη, Μαλλή, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμη, Μάρτενσον, Φλόρες, Μόρσεϊ, Μεντόσα, Νταγκό και Βέργο.

19-02-22 19:13

Σέντρα στο ματς

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού κόντρα στον Παναιτωλικό.

Αντί του τιμωρημένου Σένκεφελντ, θέση βασικού παίρνει ο Σάρλια, ενώ οι Καρλίτος - Βιτάλ θα βρεθούν στην 11αδα αντί των  Ιωαννίδη - Παλάσιος.

Κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Διούδης, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά θα βρεθούν οι Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια και Σάντσες. Στο κέντρο θα αγωνιστούν οι Γκατσίνοβιτς, Πέρεθ και Βιγιαφάνιες. Την τριάδα της επίθεσης συμπληρώνουν οι Αϊτόρ, Βιτάλ και Καρλίτος.

Remaining Time 0:00

Αναλυτικά η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Διούδης, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Σάντσες, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Γκατσίνοβιτς, Βιτάλ, Καρλίτος.

Στον πάγκο: Μπρινιόλι, Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Σιδεράς, Κώτσιρας, Παλάσιος.

19-02-22 18:04

Μεταξύ τους
Ο Παναθηναϊκός έχει την παράδοση με τον Παναιτωλικό κυρίως στην Αθήνα, καθώς στο Αγρίνιο δυσκολεύεται. Ο Παναιτωλικός επικράτησε πέρσι, νικώντας για τρίτη μόλις φορά τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο ήταν η δεύτερη στα τέσσερα τελευταία στο Αγρίνιο.
Ο Παναθηναϊκός έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία εκεί. Μάλιστα δεν έχει σκοράρει στα δύο τελευταία, ενώ έχει ένα μόνο γκολ στα πέντε τελευταία!
Και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τα κερδίζει ο εκάστοτε γηπεδούχος. Κι οι τρεις τελευταίες ισοπαλίες στην ιστορία τους είναι 0-0.

Ο Παναθηναϊκός
Μετά τη Λαμία νίκησε και τον Απόλλωνα Σμύρνης και ανέβηκε στην 4ηθέση της βαθμολογίας, ωστόσο χρειάζεται ακόμα βαθμούς. Είχαν προηγηθεί τρεις ήττες.
Στα τελευταία 13 παιχνίδια ο Παναθηναϊκός έχει χάσει τα πέντε που δέχτηκε γκολ. Για να μην ηττηθεί πρέπει να μην δεχτεί γκολ. Αυτό συνέβη στις επτά νίκες του και τη μια ισοπαλία στο διάστημα αυτό. Για τελευταία φορά κέρδισε αγώνα που δέχτηκε γκολ στις 22 Νοεμβρίου, όταν νίκησε στη Λαμία. Είναι και το μοναδικό εκτός έδρας παιχνίδι, όπου δέχτηκε γκολ και δεν έχασε!
Δεν έχει ισοπαλία στα έξι τελευταία, ενώ έχει μια στα 15. Εκτός έδρας έχει μόνο μια με τον Ολυμπιακό τον Οκτώβριο. Από τότε έχει τρεις νίκες και πέντε ήττες.

Έχει σκοράρει και στα πέντε τελευταία εκτός έδρας, ενώ είχε σκοράρει μόνο σε δύο από τα έξι πρώτα.

Πρώτοι σε αγώνες: Βιτάλ και Παλάσιος από 28, Ρούμπεν Πέρεθ 26.
Πρώτοι σε γκολ: Καρλίτος 11, Παλάσιος 8, Αϊτόρ, Μακέντα και Μαουρίσιο από 4.
Οι έξι τελευταίοι αγώνες
22.01.2022: Ιωνικός – Παναθηναϊκός 0-1 (Αϊτόρ)
29.01.2022: Παναθηναϊκός  - Αστέρας Τρίπολης 0-1
02.02.2022: ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-2 (αυτογκόλ, Παλάσιος, κόκκινη Βιγιαφάνιες)
06.02.2022: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1 (Παλάσιος)
09.02.2022: Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός (Κύπελλο) 0-1 (Παλάσιος)
13.02.2022: Παναθηναϊκός – Λαμία 2-0 (Ιωαννίδης 2)
16.02.2022: Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός (Παλάσιος, Αϊτόρ, αυτογκόλ)
Το πρόγραμμα
19.02.2022: Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός
27.02.2022: Παναθηναϊκός – ΑΕΚ
06.03.2022: Ατρόμητος – Παναθηναϊκός
(δεν έχουν οριστεί οι δύο ημιτελικοί Κυπέλλου με τη Λαμία)

Ο Παναιτωλικός
Μετά από τρεις ήττες ο Παναιτωλικός πήρε τέσσερις βαθμούς σε πέντε μέρες, με την ισοπαλία στη Ριζούπολη και τη νίκη επί της Λαμίας.
Απέχει πλέον εννέα βαθμούς από την 13η θέση, ενώ έχει στόχο να κρατήσει την 10η ώστε να μπει στα Playouts με πλεονέκτημα έδρας.
Ένα γκολ του ήταν αρκετό να νικήσει τη Λαμία, ωστόσο δυσκολεύεται να σκοράρει. Έχει μόλις δύο γκολ στα πέντε τελευταία, ενώ είχε οκτώ στα τέσσερα προηγούμενα. Κατάφερε πάντως για πρώτη φορά στη σεζόν να κρατήσει το «μηδέν» σε δύο διαδοχικά παιχνίδια.
Ήταν η τρίτη νίκη στην έδρα του, ενώ έχει τέσσερις εκτός έδρας.

Πρώτοι σε αγώνες: Φλόρες 27, Λούι 26,  Καρέλης, Ντουάρτε και Βέργος από 25.
Πρώτοι σε γκολ: Καρέλης 8, Βέργος 7, Μεντόσα 4.
22.01.2022: ΟΦΗ – Παναιτωλικός 2-4 (Μεντόσα, Κορνέλιους, Καρέλης, Βέργος)
30.01.2022: Παναιτωλικός – Άρης 0-2
02.02.2022: Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1 (Μόρσεϊ)
05.02.2022: Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1
09.02.2022: Ολυμπιακός – Παναιτωλικός (Κύπελλο) 3-1 παρ. (Καρέλης, κόκκινη Ντουάρτε)
12.02.2022: Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 0-0
16.02.2022: Παναιτωλικός – Λαμία 1-0 (Νταγκό)
26.02.2022: Παναιτωλικός – Βόλος
06.03.2022: Ιωνικός – Παναιτωλικός

Η νίκη που πέτυχαν οι δύο ομάδες την περασμένη Τετάρτη ήταν μια ανακούφιση, κυρίως για τον Παναιτωλικό, που ξέφυγε από την ουρά, αλλά και αισιοδοξεί για την 10η θέση. Ο Παναθηναϊκός ισχυροποίησε τη θέση του στην εξάδα, αλλά θέλει κι άλλα καλά αποτελέσματα για να τα καταφέρει.