ΟΦΗ

14-01-23 21:50

Τέλος αγώνα

14-01-23 21:48

90+3' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΟΦΗ! Αντεπίθεση με τον Ντίκο να πασάρει στον Περέα που εξ επαφής σημάδεψε την οριζόντια δοκό του Κοτάρσκι! Απίθανος ρυθμός στο ματς.

14-01-23 21:44

90+1' ΤΕΡΑΣΤΙΑ επέμβαση του Μανδά! Ο Ολιβέιρα πήρε την μπάλα στην περιοχή και σούταρε με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να διώχνει σε κόρνερ.

14-01-23 21:43

Αψυμαχία Ντίκο και Ίνγκασον! Αρκετά νευριασμένος ο παίκτης του ΟΦΗ. Κίτρινη κάρτα στους δύο ποδοσφαιριστές από τον Καραντώνη

Πολλά νεύρα στο ματς

14-01-23 21:39

86' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα για σκληρό μαρκάρισμα επάνω στο Αουγκούστο.

14-01-23 21:35

81' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Νέιρα στην κόντρα πάσαρε στον Ντίκο, που προσποιήθηκε σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα παράλληλα από την εστία.

14-01-23 21:33

78' Παράξενη έμπνευση του Βιεϊρίνια που επιχείρησε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Μανδά, όμως η σέντρα-σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

14-01-23 21:30

75' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ολιβέιρα ξεμαρκαρίστηκε έξω από την περιοχή, σούταρε ο Μανδάς έβγαλε, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ μπλόκαρε.

73' Και ο Λουτσέσκου διπλή αλλαγή. Ο Ντάντας στη θέση του Σβαμπ και ο Βιεϊρίνια σε αυτή του Σάστρε.

14-01-23 21:29

72' Δυο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Γιαννούλης παίρνει τη θέση του Διαμαντή και ο Νέιρα αυτή του Τοράλ

14-01-23 21:26

Ο Διαμαντής ζήτησε από τον Βάλντας Νταμπράουσκας να αντικατασταθεί.

14-01-23 21:24

69' Σουτ του Αουγκούστο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.

14-01-23 21:22

66' Γκολ ο ΠΑΟΚ με τον Αουγκούστο! Ακυρώθηκε όμως καθώς στην αρχή της φάσης ο Σάστρε είναι οφσάιντ πριν βγάλει τη σέντρα. Παραμένει το 0-0

14-01-23 21:19

65' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Μπράντον Τόμας να παίρνει τη θέση του Ράφα Σοάρες. Μετατοπίζεται σε αριστερό μπακ-χαφ ο Ζίβκοβιτς.

62' Καλή ανάπτυξη από τον ΟΦΗ, με τον Περέα να κάνει τη σέντρα και τον Κοτάρσκι να καθαρίζει τη φάση μπλοκάροντας.

14-01-23 21:15

60' Φάουλ για τους γηπεδούχους. Ο Ντάγκλας Αουγκούστο εκτέλεσε, οι αμυντικοί του ΟΦΗ απομάκρυναν.

Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου ο αμυντικός του ΟΦΗ.

14-01-23 21:13

58' Διακοπή στο ματς καθώς ο Διαμαντής βρίσκεται τραυματίας στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από εναέρια διεκδίκηση με τον Ολιβέιρα.

14-01-23 21:12

56' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Περέα παίρνει τη θέση του Μεγιάδο.

14-01-23 21:11

56' Σουτ του Νάρεϊ η μπάλα άουτ.

14-01-23 21:07

54' Απελπιστικά άουτ το σουτ του Ολιβέιρα έξω από την περιοχή.

14-01-23 21:04

48' Πίεση ξανά ψηλά από τον ΠΑΟΚ με τον Νάρεϊ να κλέβει και να μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε άουτ,

14-01-23 21:03

47' Κίτρινη στον Βούρο για φάουλ στον Νάρεϊ.

14-01-23 20:47

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

14-01-23 20:46

45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου χωρίς σκορ στην Τούμπα

14-01-23 20:43

Δύο είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

14-01-23 20:37

Εκτός εαυτού ο Ντίκο καθώς στις αντεπιθέσεις δεν βρίσκει στήριξη από τους συμπαίκτες του.

14-01-23 20:33

36' Επίθεση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ζίβκοβιτς, ο Διαμαντής απομάκρυνε επάνω στον Νάρεϊ με τον Γερμανό εξτρέμ να σουτάρει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Μανδά.

14-01-23 20:29

32' Aπίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Ντίκο και πάλι στο ένας εναντίον ενός με τον Ίνγκασον, προσποιήθηκε σούταρε και ο Κοτάρσκι με εντυπωσιακή εκτίναξη απέκρουσε! Πολύ μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Νταμπράουσκας.

28' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Ενώ την ίδια στιγμή ο Τοράλ βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από σύγκρουση με τον Αουγκούστο.

27' Ο Κωνσταντέλιας εκτέλεσε, ο Ολιβέιρα έπιασε την κεφαλιά, μάζεψε χωρίς δυσκολία ο Μανδάς

14-01-23 20:22

26' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά. Ευκαιρία για γέμισμα στην περιοχή.

14-01-23 20:20

21' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κωνσταντέλιας πήρε την κάθετη από τον Ζίβκοβιτς, σούταρε όμως ο Μανδάς απέκρουσε σωστά!

14-01-23 20:17

20' Απείλησε την εστία του Κοτάρσκι ο ΟΦΗ. Ο Μπαλογιάννης πίεσε από τα αριστερά έκανε τη σέντρα στον Ντίκο, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ βγήκε ψύχραιμα και μπλόκαρε.

14-01-23 20:11

14' Πρώτη τελική για τους Κρητικούς! Ο Ντίκο βγήκε στην κόντρα αλλά το σουτ του από δύσκολη θέση κατέληξε άουτ.

14-01-23 20:09

Έπεσε ο ρυθμός στο γήπεδο της Τούμπας.

14-01-23 20:04

9' Πολύ σκληρό φάουλ του Μεγιάδο στον Νάρεϊ. Κίτρινη κάρτα στον Αργεντινό χαφ

14-01-23 20:02

Τελικά ο Ολιβέιρα είναι οφσάιντ, άρα η φάση είναι μη γενόμενη.

14-01-23 20:01

2' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Ολιβέιρα μπήκε στην περιοχή από την μπαλιά του Σάστρε, ο Πορτογάλος εκτέλεσε αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Μανδά!

14-01-23 19:48

Σέντρα στην Τούμπα

14-01-23 19:42

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι - Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες - Σβαμπ, Αουγκούστο - Νάρει, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς – Ολιβέιρα

ΟΦΗ (Νταμπραουσκας): Μαντάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Λάρσον, Θοράρινσον, Τοράλ, Μπαλογιάννης, Ντικό.

14-01-23 19:39

Γνωστή έγινε η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ για την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ στην Τούμπα, για τη 18η αγωνιστική της Super League, με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να επαναφέρει στο αρχικό σχήμα τους ποδοσφαιριστές που ξεκούρασε στη ρεβάνς με την Καλαμάτα. Ο Κοτάρσκι θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Ράφα Σοάρες, Κουλιεράκη, Ίνγκασον και Σάστρε να απαρτίζουν την αμυντική τετράδα. Στα χαφ θα κινούνται οι Ντούγκλαςκαι Σβαμπ, ενώ ο Κωνσταντέλιας θα κινείται πιο μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού. Οι Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Νάρεϊ θα βρεθούν στις πλευρές, ενώ στην κορυφή της επίθεσης θα τοποθετηθεί ο Νέλσον Ολιβέιρα.

14-01-23 19:12

Διαιτητές: Δημήτριος Καραντώνης, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος, Δημήτριος Βεργέτης

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κάτοικος

Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον ΟΦΗ για 46η φορά στην ιστορία της Α’ Εθνικής/Super League και υπερασπίζεται ένα σερί που τον θέλει να έχει 9 νίκες και 2 ισοπαλίες στα έντεκα μεταξύ τους παιχνίδια ανεξάρτητα έδρας. Παράλληλα τρέχει ένα σερί με 8 διαδοχικές νίκες εντός έδρας.

Η τελευταία ισοπαλία των δύο ομάδων στην Τούμπα ήταν στις 16 Οκτωβρίου 2011, σε μια αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Η ομάδα της Κρήτης στις 45 επισκέψεις της στην έδρα του ΠΑΟΚ έχει μόλις μια νίκη, στις 24 Ιανουαρίου 1993 με 2-1 χάρη στα γκολ των Μαχλά και Γεωργαμλή, ενώ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε σκοράρει ο Λαγωνίδης.

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν στις 22 Σεπτεμβρίου 1968, στο ντεμπούτο του ΟΦΗ στην Α’ Εθνική/Super League για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος 1968-69. Το 4-1 γράφτηκε με δύο γκολ του Κούδα και από ένα των Ασλανίδη και Λάζου, ενώ το πρώτο της ιστορίας του ΟΦΗ στην κατηγορία σημείωσε ο Θανάσης Καρακυριάκος στο 60ο λεπτό.

Το δημοφιλέστερο σκορ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις είναι το 2-0 με οκτώ εμφανίσεις, ενώ το 1-0 έχει επτά παρουσίες. Ακολουθεί το 3-0 με πέντε, ενώ η λευκή ισοπαλία έχει εμφανιστεί τέσσερις φορές.

Ο Γιώργος Κούδας, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης και ο Τσούμπα Άκπομ είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στην κορυφή της λίστας των σκόρερ στις αναμετρήσεις ΠΑΟΚ – ΟΦΗ με πέντε γκολ. Για τον ΟΦΗ, ο Μάουρο έχει σημειώσει τρία γκολ στα εκτός έδρας παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ.