Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση. Μείνετε στο Sportdog για περισσότερο ρεπορτάζ.

15-01-23 17:53

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ - ΝΕΟ ΠΑΡΤΙ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΣΤΗΝ OPAP ARENA!

ΑΕΚ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-1

15-01-23 17:51

90+1' Μια ανάσα από το πέμπτο γκολ ο Γιόνσον, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ το πλασέ του Δανού ο Ανέστης! Δύο λεπτά μετά ο Έλληνας τερματοφύλακας είπε "όχι" και στο εξ επαφής τελείωμα του Φαν Βερτ από την μικρή περιοχή!

15-01-23 17:50

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

15-01-23 17:46

86' Καταπληκτικές ντρίπλες του Πάολο Φερνάντες, διώχνουν σε κόρνερ τελευταία στιγμή οι Αγρινιώτες με τον Μάλη, πριν προλάβει να φτάσει σε τελική ο Φαν Βερτ.

15-01-23 17:39

84' Κίτρινη κάρτα στον Σενγκέλια για σκληρό φάουλ πάνω στον Χατζισαφί.

15-01-23 17:37

15-01-23 17:35

76' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ρότα να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, να εκτελεί από δύσκολη γωνία, όμως ο Ανέστης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ!

15-01-23 17:34

73' Κι άλλες αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Χατζηθεοδωρίδης, Ντίας εκτός, μέσα Μόρσεϊ και Μπουζούκης.

15-01-23 17:33

73' Έξω και ο Αραούχο για να μπει στη θέση του ο Μάνταλος.

15-01-23 17:30

72' Αλλαγές και για την ΑΕΚ. Πινέδα, Άμραμπατ και Λιβάι εκτός, στη θέση τους Τσούμπερ, Πάολο Φερνάντες και Φαν Βερτ αντίστοιχα.

15-01-23 17:27

58' Νέα κίτρινη κάρτα τώρα στον Χατζηθεοδωρίδη για φάουλ στον Ρότα.

15-01-23 17:26

66' Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο για τράβηγμα φανέλας στον Πινέδα.

15-01-23 17:24

64' Αλλαγές τώρα για τον Παναιτωλικό. Κολοβός, Ξενιτίδης εκτός, Μάλης και Σενγκέλια στη θέση τους.

15-01-23 17:22

63' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τους Πέδρο και Κολοβό κατά σειρά να μην μπορούν να σκοράρουν σε ιδανικά εκδηλωμένη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.

15-01-23 17:21

15-01-23 17:16

59' Δεν παίρνει το πόδι από το "γκάζι" η ΑΕΚ, που ψάχνει και πέμπτο γκολ.

15-01-23 17:12

54' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΡΑΜΠΑΤ, ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΣΟΥΤ Ο ΜΑΡΟΚΙΝΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 4-1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΩΣΗ!

15-01-23 17:09

51' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΜΕ ΚΑΡΦΩΤΗ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΙΝΕΔΑ ΓΙΑ ΤΟ 3-1!

15-01-23 17:07

Πιο ανεβασμένος σε αυτό το δεύτερο μέρος φαίνεται ο Παναιτωλικός.

15-01-23 17:06

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

15-01-23 16:51

Στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων για την επανάληψη, χωρίς καμία αλλαγή Αλμέιδα - Αναστασίου.

15-01-23 16:49

15-01-23 16:47

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΑΕΚ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1

Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου, παίζεται ήδη το τρίτο.

15-01-23 16:46

45+2' Δεν εκμεταλλεύτηκαν τη στημένη φάση οι Κιτρινόμαυροι.

15-01-23 16:42

45+1' Δυνατό σουτ του Πινέδα, κοντράρει η μπάλα και φεύγει για λίγο κόρνερ.

15-01-23 16:41

42' Νέα μεγάλη στιγμή της ΑΕΚ με διπλή προσπάθεια του Πινέδα, μπλοκάρει τη δεύτερη ο Ανέστης.

15-01-23 16:40

41' Φοβερό διαγώνιο σουτ από τον Άμραμπατ, ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι η μπάλα.

15-01-23 16:38

39' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΣΕ 2-1, ΕΥΣΤΟΧΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 11 ΒΗΜΑΤΑ Ο ΠΕΔΡΟ!

15-01-23 16:35

38' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ ΣΕ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΡΟΤΑ!

15-01-23 16:31

25' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ ΛΙΒΑΪ ΓΚΑΡΣΊΑ, 2-0 Η ΕΝΩΣΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ!

15-01-23 16:28

31' Νέο σουτ από τον Σιμάνσκι αυτή τη φορά, μπλοκάρει σταθερά ο Ανέστης.

28' Εντυπωσιακό στη σκέψη, αλλά πολύ άστοχο στην πράξη ένα ανάποδο ψαλίδι ξανά από τον Αραούχο.

15-01-23 16:23

27' Είναι τρομερό, αλλά ο Παναιτωλικός δεν μπορεί όχι να κρατήσει μπάλα, αλλά ούτε καν να βγει από την περιοχή του.

15-01-23 16:22

15-01-23 16:21

21' Νέα καλή στιγμή για την Ένωση, αλλά ο Αραούχο δεν μπορεί να πιάσει γεμάτα το σουτ από δύσκολη και πλάγια θέση.

15-01-23 16:20

15-01-23 16:19

Πλήρης η κυριαρχία της ΑΕΚ με τη συμπλήρωση 20 λεπτών.

15-01-23 16:18

19' Τώρα η αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Λιάβας στη θέση του τραυματία Αποστολάκη.

15-01-23 16:16

18' Σουτ στην κίνηση από τον Λιβάι στην περιοχή, αλλά δεν βρίσκει εστία.

15-01-23 16:15

15' Έχει χτυπήσει ο Αποστολάκης και πάει για αναγκαστική αλλαγή.

15-01-23 16:13

13' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΜΕ ΣΟΥΤΑΡΑ ΤΟΥ ΑΡΑΟΥΧΟ, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΟ 1-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΟ!

15-01-23 16:10

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να τρέξει αντεπίθεση μετά το κόρνερ της ΑΕΚ, η οποία είχε καλή επιστροφή και "έπνιξε" όποιες προϋποθέσεις ήθελαν να δημιουργήσουν οι Αγρινιώτες.

15-01-23 16:09

10' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα του Άμραμπατ, ο Πινέδα έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

15-01-23 16:08

9' Ωραία κάθετη μπαλιά του Αραούχο, δεν πρόλαβε ο Γκαρσία, ο Ανέστης βγήκε και μάζεψε

8' Σέντρα του Χατζισαφί από αριστερά, ο Γκαρσία πήδηξε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν την έφτανε.

15-01-23 16:07

8' Μια σέντρα του Άμραμπατ έξω από την περιοχή απομακρύνθηκε από την άμυνα του Παναιτωλικού.

15-01-23 16:02

6' H AEK κυκλοφόρησε τη μπάλα έξω από τα καρέ του Παναιτωλικού, με τον Γκαρσία να πιάνει σουτ από το όριο της περιοχής που κοντράρει.

15-01-23 16:00

2' Σέντρα του Ζοάο Πέδρο από αριστερά, ο Αθανασιάδης βγαίνει και μαζεύει με εκτίναξη στη μικρή περιοχή. Ο παίκτης του Παναιτωλικού είχε ξεφύγει από τον Βίντα.

15-01-23 15:59

1' Σέντρα στο ματς

15-01-23 15:58

Αυτήν την ώρα γίνονται συστάσεις για τα καπνογόνα. "Είναι πάνω απ'όλα θέμα υγείας". Το γήπεδο φωνάζει ρυθμικά το όνομα του Αλμέιδα.

Στα κιτρινόμαυρα η ΑΕΚ, με πράσινα που θυμίζει Νόριτς ο Παναιτωλικός.

15-01-23 15:54

Οι ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο! Πολύ ωραία ατμόσφαιρα στην Αγιά Σοφιά.

15-01-23 15:18

Διαιτητές: Χρήστος Βεργέτης, Ανδρέας Φωτόπουλος, Αντώνιος Σινιοράκης

4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης

15-01-23 15:14

Ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε σχηματισμό 4-1-3-2 με τον Αθανασιάδη στο τέρμα, ακραία μπακ τους Ρότα-Χατζισαφί και δίδυμο στα στόπερ τους Βίντα και Μουκουντί. Ως αμυντικός χαφ θα αγωνιστεί ο Σιμάνσκι, με τριάδα μπροστά του, τους Γιόνσον, Πινέδα και Άμραμπατ, ενώ στην επίθεση θα ξεκινήσουν -κλασικά- οι Λιβάι Γκαρσία και Αραούχο, με τον δεύτερο να κινείται λίγο πιο πίσω από τον πρώτο.

Στον πάγκο για την ΑΕΚ βρίσκονται οι: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Φράνσον, Μάνταλος, Μουστακόπουλος, Φαν Βέερτ, Τσούμπερ και Φερνάντες.

15-01-23 13:22

Ο Παναιτωλικός προέρχεται από τον εντός έδρας διασυρμό με 4-0 από τον ΟΦΗ, πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνιση τον τελευταίο 1,5 χρόνο που βρίσκεται στο τιμόνι ο Γιάννης Αναστασίου, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος. Πίσω στο σκορ από το 27’, προσπάθησε να βγάλει άμεσα αντίδραση κι έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Καρέλη (30’), όμως πέρα από αυτήν δεν έκανε τίποτα άλλο. Ανύπαρκτος στο δεύτερο μέρος, τον έσωσε παροδικά το δοκάρι στο 52’, όμως στο επόμενο λεπτό δέχθηκε το 2-0 και ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα (73’, 90+3’). «Ντρέπομαι για την εμφάνιση, στην ουσία δεν κάναμε τίποτα καλά, όμως δεν πρέπει να τα ισοπεδώσουμε όλα όσα έχουμε καταφέρει το προηγούμενο διάστημα», συνέχισε στις δηλώσεις του ο Αναστασίου. Οι 6 βαθμοί που απέχει από την εξάδα δεν είναι απαγορευτικό νούμερο για να ελπίζει, ωστόσο με αυτή την εικόνα και τα σκαμπανεβάσματα που παρουσιάζει δεν έχει ρεαλιστικές πιθανότητες. Τα πάει καλύτερα εκτός έδρας, όπου έχει μαζέψει τους 12 από τους 17 βαθμούς του. Ακολουθεί το εντός με τον ΠΑΣ (20/1).

Στα αγωνιστικά, η ομάδα του Αγρινίου δεν ευπολογίζει στον τιμωρημένο Φλόρες (μέσος), τους τραυματίες εξτρέμ Νταγκό (θα λείψει 4-6 εβδομάδες), Ντουάρτε και στον Μπακάκη (που υπέστη ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν). Επιστρέφει όμως ο Λάρσον που ξεπέρασε την ίωση που ταλαιπωρήθηκε, αλλά και ο εξτρέμ Μόρσεϊ. Στην αποστολή μπήκε για πρώτη φορά ο νεοφερμένος μέσος Μπουζούκης.

15-01-23 13:17

H AEK προέρχεται από την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου (όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανσερραϊκό) με τη δεύτερη νίκη (3-0) επί της Κηφισιά, όπου «καθάρισαν» οι μικροί Μουστακόπουλος (27’), Ραντόνια (48’), Μαχαίρας (82’) και φυσικά τη νίκη στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Παναθηναϊκό (1-0) με το γκολ του Πινέδα. Στα αγωνιστικά, εκτός έμεινε ο Σιντιμπέ με θλάση και λόγω ενοχλήσεων οι Τζαβέλλας, Γαλανόπουλος . Ο Μουκουντί πρόλαβε και μπήκε στην αποστολή και αναμένεται να τον δούμε στην 11άδα. Παραμένουν οι απουσίες των Μοχαμαντί (μπακ), Γκατσίνοβιτς (μεσοεπιθετικός), Ελίασον (εξτρέμ), επιστρέφει ο εφεδρικός μέσος Φράνσον. Γυρίζει (και στο πρωτάθλημα) στην ενδεκάδα ο Ρότα, θέση διεκδικεί ο Φερνάντες αντί του Άμραμπατ στο δεξί άκρο της επίθεσης.

15-01-23 13:15

Η προϊστορία των αναμετρήσεων

Μέχρι την περσινή αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, ο Παναιτωλικός είχε σημειώσει μόλις ένα γκολ στα εννέα εκτός έδρας ματς του και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να πάρει την πρώτη νίκη της ιστορίας του απέναντι στους Κιτρινόμαυρους.

Αυτή η νίκη του Παναιτωλικού έβαλε τέλος σε ένα σερί με έξι διαδοχικές νίκες εντός και εκτός έδρας που είχε η ΑΕΚ με την ομάδα του Αγρινίου από το Μάρτιο του 2019.

Η ΑΕΚ έχει επικρατήσει στις οκτώ από τις δέκα μεταξύ τους αναμετρήσεις, ενώ υπάρχει και μια λευκή ισοπαλία μεταξύ τους στις 4 Ιανουαρίου 2017, στο μοναδικό παιχνίδι της ιστορίας τους στην Α’ Εθνική/Super League που δεν έχει σημειωθεί τέρμα.

Η ιστορία των αναμετρήσεων τους ξεκίνησε το 1975-76 στη Νέα Φιλαδέλφεια, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 4-0 (16’ Δέδες, 20’ Βάγκνερ, 35’ Δέδες, 79’ Παπαϊωάννου). Με το ίδιο σκορ (4-0) επικράτησε και την επόμενη σεζόν στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ, χάρη σε δύο γκολ του Νικολούδη, ενώ από ένα σημείωσαν οι Παπαδόπουλος, Αρδίζογλου. Αυτές είναι και οι μόνες μεταξύ τους αναμετρήσεις που έχουν διεξαχθεί στην φυσική έδρα της ΑΕΚ μέχρι σήμερα.

Το 4-0 είναι το δημοφιλέστερο σκορ στις νίκες της ΑΕΚ, αφού σημείωσε ακόμη μια την σεζόν 2018-19. Ακολουθούν το 1-0 και το 2-0 με δύο εμφανίσεις το καθένα.

Οι Δέδες, Νικολούδης, Λιβάγια είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές που έχουν σημειώσει δύο γκολ στην ίδια αναμέτρηση κόντρα στον Παναιτωλικό, ενώ ο Γαλανόπουλος ο μόνος που έχει σκοράρει σε δύο διαδοχικά εντός έδρας ματς της ΑΕΚ με την ομάδα του Αγρινίου.