ΑΕΚ

22-08-23 23:56

Λήξη αγώνα

22-08-23 23:52

90'+5' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Μετά από σέντρα του Άμραμπατ, η προβολή του Μουκουντί είναι άστοχη.

22-08-23 23:49

Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

22-08-23 23:47

88' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα από τον Άμραμπατ, κεφαλιά Πόνσε προς τα πίσω, ο Μπουτέ απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα.

22-08-23 23:39

84' Ευκαιρία για την Αντβέρπ:Ο Κέιτα πέταξε την μπάλα μπροστά, άμυνα και Αθανασιάδης αδράνησαν, με τον χαφ των γηπεδούχων να αστοχεί σε τετ-α-τετ.

22-08-23 23:37

78' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής, ο Μπουτέ αποκρούει σε κόρνερ

22-08-23 23:33

76' Σουτ του Γιόνσον, εύκολη δουλειά για τον Μπουτέ.

22-08-23 23:31

70' Σουτ του Αραούχο εντός περιοχής, η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε άουτ.

22-08-23 23:29

68' Αλλαγές για την ΑΕΚ: Αραούχο, Μάνταλος, Ελίασον αντί των Σιντιμπέ, Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς

22-08-23 23:28

65' Ο Ντε Λαέτ έκανε την κούρσα και απέφυγε τον Μουκουντί, και πάτησε περιοχή, όπου έκανε μια εντυπωσιακή πτώση, με τον διαιτητή να λέει «παίζεται».

22-08-23 23:26

64' Μπλοκάρει εύκολα του σουτ του Μπαλίκουσα ο Αθανασιάδης.

22-08-23 23:25

22-08-23 23:19

22-08-23 23:18

56' Φαν Ντε Μπος και Βίνες αντί των Εκέλενκαμπ και Οντρέιγκα.

22-08-23 23:17

55' Σέντρα του Χατζισαφί, ωραία κίνηση και κεφαλιά του Πόνσε, η μπάλα πάνω από το δοκάρια.

22-08-23 23:14

54' Σουτ του Γιάνσεν εκτός περιοχής, η μπάλα στην εξέδρα.

53' Κίτρινη στον Πινέδα, ο οποίος έκανε ένα σπρώξιμο για να ανακόψει επικίνδυνη αντεπίθεση των Βέλγων.

22-08-23 23:13

Ευτυχώς ο Γκατσίνοβιτς σηκώθηκε και συνεχίζει.

22-08-23 23:10

51' Απευθείας κόκκινη στον Μπατάιγ για επικίνδυνο κόψιμο πάνω στον Γκατσίνοβιτς, τον οποίο βρήκε με τις τάπες στον αστράγαλο

22-08-23 23:09

48' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Γκατσίνοβιτς, πέρασε στον Πινέδα που έδωσε στον Χατζισαφί, το σουτ του οποίου από κοντά αποκρούστηκε από τον Μπουτέ.

22-08-23 23:07

46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος

22-08-23 22:38

44' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σουτ του Πινέδα, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

37' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Πόνσε αντί του Γκαρσία

22-08-23 22:36

36' Μία σέντρα-σουτ του Γκατσίνοβιτς, η μπάλα έφυγε χωρίς να βρει αποδέκτη. Προηγουμένως Άμραμπατ και Τσούμπερ είχαν ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά κωλυσιέργησαν.

22-08-23 22:34

Με 10 η ΑΕΚ μέχρι να μπει ο Πόνσε.

Πρόβλημα με Γκαρσία που ζητά αλλαγή.

22-08-23 22:33

Εντολή Αλμέιδα στον Πόνσε να προθερμανθεί.

22-08-23 22:31

22-08-23 22:29

29' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Γκαρσία ξεμαρκαρίστηκε, βγήκε τετ α τετ, αλλά άργησε να εκτελέσει, ενώ είχε και επιλογή να δώσει στον Τσούμπερ, με αποτέλεσμα η προσπάθειά του να απομακρυνθεί σε κόρνερ.

22-08-23 22:27

25' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι για μαρκάρισμα στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

22-08-23 22:22

23' Ακόμη μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ: Σέντρα του Άμραμπατ, ο Λιβάι έκανε ωραία κίνηση και δυνατή κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπουτέ.

22-08-23 22:21

21' Σουτ του Σιμάνσκι, εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

22-08-23 22:13

16 Γκολ για την Αντβέρπ: Ο Κεϊτά κράτησε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και την μοίρασε στον Βερμίρεν, ο οποίος την έσπασε στον Γιάνσεν, που με όμορφο πλασέ από την περιοχή, πλάσαρε όμορφα για το 1-0. Κακή αντίδραση από την άμυνα της ΑΕΚ στη φάση, ιδιαίτερα από τον Χατζισαφί.

22-08-23 22:09

11' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα Άμραμπατ από δεξιά, κεφαλιά Γκαρσία, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Μπουτέ

22-08-23 22:05

Στο γήπεδο και ο Μαξ Φερστάπεν

22-08-23 22:03

2' Ευκαιρία για την Αντβέρπ: Γύρισμα του Μπαλγκουϊσάι, ο Εκέλενκαμπ πλάσαρε, αλλά η προσπάθεια αλλοιώθηκε από τον Πινέδα και κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

22-08-23 21:58

Ξεκίνησε το παιχνίδι, στη σέντρα η ΑΕΚ.

22-08-23 21:54

οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

22-08-23 21:49

22-08-23 21:42

Πέραν αυτού, το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει ακόμη δύο παιχνίδια, αυτός της Ράκοβ κόντρα στην Κοπεγχάγη και εκείνος της Ρέιντζερς απέναντι στην Αϊντχόφεν, τα οποία θα ξεκινήσουν επίσης στις 22:00.

22-08-23 21:41

Οι 11άδες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Γκαρσία

Αντβέρπ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπουτέζ - Ντε Λάετ, Μπατάιγ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί - Εκέλενκαμπ, Κεϊτά, Βερμίρεν - Μπαλίκβισα, Οντρέικα, Γιάνσεν.

22-08-23 21:39

Διαιτητής: Φρανσουά Λετεσιέ (Γαλλία)

Α' Βοηθός: Σιρίλ Μουνιέ (Γαλλία)

Β' Βοηθός: Αλεξίς Ογκέρ (Γαλλία)

4ος διαιτητής: Λούκας Φέντριχ (Σουηδία)

VAR: Φενταγί Σαν (Ελβετία)

Μία έκπληξη είχε η 11άδα της ΑΕΚ στο ματς με την Αντβέρπ. Ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς ένιωθε ενοχλήσεις, μετά το παιχνίδι με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, οι οποίες δεν υποχώρησαν μέχρι χθες που προσπάθησε να συμμετέχει σε φουλ ρυθμούς και έτσι αφού δεν ήταν έτοιμος τη θέση του πήρε ο Γιώργος Αθανασιάδης, ο οποίος ήταν ο βασικός τερματοφύλακας της Ένωσης την περσινή σεζόν. Υπάρχουν όμως και άλλες αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της Νέας Φιλαδέλφειας κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ! Ο Σιντιμπέ τοποθετήθηκε δεξί μπακ, αντί του Ρότα, ενώ Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, συμπλήρωναν τις υπόλοιπες θέσεις της άμυνας. Σιμάνσκι και Πινέδα τοποθετήθηκαν στο κέντρο, με τον Γκατσίνοβιτς στα αριστερά, τον Άμραμπατ στα δεξιά, τον Γκαρσία στην κορυφή της επίθεσης και τον Τσούμπερ από πίσω του σε ρόλο περιφερειακού επιθετικού.