ΑΕΚ

21-09-23 23:55

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

21-09-23 23:51

90'+2' Ευκαιρία για τη Μπράιτον: Ο Στάνκοβιτς οριζοντιώθηκε και έδιωξε με δυσκολία τη σουτάρα του Αντινγκράν!

21-09-23 23:50

Η διακοπή για τον τραυματισμό του Χατζισαφί κράτησε περίπου 8'.

21-09-23 23:45

13' λεπτά καθυστερήσεις.

21-09-23 23:41

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ύστερα από βαθιά μπαλιά του Άμραμπατ, ο Πόνσε έδωσε στον Ελίασον, ο οποίος την ξαναγύρισε στον Αργεντινό που με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Στιλ για το 2-3.

82' Ο Γουέλμπεκ αντί του Ζοάο Πέδρο.

21-09-23 23:39

Την ίδια ώρα 2-2 το Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ, 3-3 το Άγιαξ-Μαρσέιγ!

21-09-23 23:38

79' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μάνταλος και Ελίασον αντί των Πινέδα και Γκατσίνοβιτς, αντίστοιχα.

21-09-23 23:36

78' Ευκαιρία για τη Μπράιτον: Ο Ζοάο Πέδρο βγήκε τετ α τετ με τον Στάνκοβιτς, ο οποίος αυτήν τη φορά τον νίκησε.

21-09-23 23:33

Άγιαξ-Μαρσέιγ 3-2

73' Στιγμή για την Μπράιτον. Σουτ εντός περιοχής από τον Μιτόμα, κοντράρει η μπάλα στα σώματα.

21-09-23 23:31

72' Κίτρινη και στον Γκατσίνοβιτς.

21-09-23 23:30

71' Κίτρινη και στον Ντε Τσέρμπι για διαμαρτυρίες.

21-09-23 23:27

68' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Πόνσε και Τσούμπερ αντί των Γκαρσία και Αραούχο, αντίστοιχα.

21-09-23 23:26

67' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Ο Ζοάο Πέδρο πάλι ψαρεύει τον Στάνκοβιτς και ισοφαρίζει.

21-09-23 23:24

66' Πέναλτι για την Μπράιτον. Ο Σιμάνσκι στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, χωρίς λόγο προέταξε το πόδι του βρίσκοντας στο καλάμι τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος κέρδισε και το δεύτερο πέναλτι για την ομάδα του.

64' Φωνάζουν για πέναλτι οι της Μπράιτον, «παίζετε» από τον Τόβερ.

21-09-23 23:23

64' Καλή ιδέα από τον Λιβάι, προσπάθησε να πλασάρει από μακρινή απόσταση. Μπλόκαρε ο Στιλ.

21-09-23 23:21

21-09-23 23:17

62' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Μοχαμαντί αντί του Χατζισαφί.

21-09-23 23:16

Ο Χατζισαφί παραμένει καθηλωμένος στο χορτάρι εδώ και αρκετά λεπτά και θα αποχωρήσει με φορείο!

Προθερμαίνεται ο Μοχαμαντί

21-09-23 23:15

Θα βγει και ο Χατζισαφί που χτύπησε σε φάση με τον Μίλνερ που έγινε αλλαγή προηγουμένως.

21-09-23 23:13

55' Αλλαγή για τη Μπράιτον: Λάμπτεϊ αντί Μίλνερ αρχικά.

21-09-23 23:07

51' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Μπράιτον, λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

21-09-23 23:05

Κίτρινη στον Ίγκορ που γκρέμισε τον Γκαρσία που είχε αδειάσει δύο παίκτε ςκαι έφευγε επικίνδυνα στην αντεπίθεση.

21-09-23 22:52

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

21-09-23 22:49

Την ίδια ώρα Αγιαξ-Μαρσέιγ στο 2-1

21-09-23 22:48

Τέλος πρώτου μέρους

21-09-23 22:47

45'+1' Προσποιήσεις του Μιτόμα, κάνει και το γύρισμα εντός περιοχής, με τον Στάνκνοβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

21-09-23 22:42

45' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Γκαρσία βρήκε τον Πινέδα που μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά κόπηκε η προσπάθειά του σε κόρνερ από τον Φαν Χεκ.

21-09-23 22:40

40' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί, ο Γκατσίνοβιτς πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι και με προβολή δίνει ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

21-09-23 22:39

38' Πτώση του Σιντιμπέ στην περιοχή της Μπράιτον! Παίζεται λέει ο διαιτητής.

21-09-23 22:36

37' Πρόβλημα με τον Χατζισαφί, ο οποίος βγαίνει κουτσαίνοντας εκτός αγωνιστικού χώρου.

21-09-23 22:33

34' Απομακρύνει ο Μήτογλου σέντρα προς την περιοχή της ΑΕΚ.

32' Φάουλ σε καλό σημείο για την Μπράιτον.

21-09-23 22:31

21-09-23 22:30

30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Ο Ζοάο Πέδρο ψαρεύει τον Στάνκοβιτς, στέλνει τη μπάλα στην αντίθετη γωνία και ισοφαρίζει.

21-09-23 22:29

Ο διαιτητής πάει και βλέπει τη φάση στην οθόνη και δίνει πέναλτι τελικά, παίρνοντας πίσω την κάρτα.

21-09-23 22:28

27' Κίτρινη στον Ζοάο Πέδρο για θέατρο. Ο Βραζιλιάνος φορ ζήτησε πέναλτι μετά μαρκάρισμα του Χατζισαφί.

21-09-23 22:25

27' Ο Άμραμπατ διαμαρτύρεται ότι ο κεντρικός αμυντικός της Μπράιτον γυρνά με πρόθεση την μπάλα στον Στιλ που την έπιασε με τα χέρια.

24' Ευκαιρία για τη Μπράιτον: Κεφαλιά του Ίγκορ από κοντά, η μπάλα φεύγει άουτ.

21-09-23 22:24

24' Ευκαιρία για τη Μπράιτον: Ο Φάτι σούταρε από δεξιά, ο Στάνκοβιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ.

21-09-23 22:23

21-09-23 22:19

23' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Αραούχο βγάζει πάλι τον Γκαρσία απέναντι απ'τον Στιλ αλλά το τελείωμά του είναι εξαιρετικά κακό.

18' Πάλι κόβει σε κόρνερ ο Σιμάνσκι

21-09-23 22:18

17' Ευκαιρία για τη Μπράιτον Σέντρα του Μαρτς από δεξιά ο Σιμάνσκι όμως κόβει σε κόρνερ σωτήρια! Πολύ καλός ο Πολωνός στο ρόλο του στόπερ. Το ίδιο και ο παρτενέρ του Μήτογλου.

21-09-23 22:17

21-09-23 22:14

16' Τελική για την ΑΕΚ. Ο Πινέδε βρήκε πεδίο βολής εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Μπράιτον και κατέληξε στην αγκαλιά του Στιλ

21-09-23 22:13

13' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Αραούχο έβγαλε τετ α τετ τον Γκαρσία με τον Στιλ, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπράιτον είχε διαβάσει τη φάση, βγήκε και εξουδετέρωσε τον επιθετικό της Ένωσης.

21-09-23 22:11

11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Πινέδα, ο Σιντιμπέ βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι και με καλοζυγισμένη μπαλιά κάρφωσε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Στιλ.

21-09-23 22:07

10' Προϋποθέσεις για την ΑΕΚ, ο Γκατσίνοβιτς μπούκαρε από αριστερά, αλλά ο Μίλνερ έκοψε τη μπάλα σε κόρνερ.

21-09-23 22:04

6' Ευκαιρία για τη Μπράιτον: Πάσα του Μάρτιν για τον Μίλνερ που πήγε να πασάρει εφορμώντας στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μήτογλου και ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε στο πρώτο δοκάρι.

Οπαδοί της ΑΕΚ

21-09-23 22:01

21-09-23 22:00

Σέντρα στο ματς

21-09-23 21:59

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σεισμού στο Μαρόκο και τις πλημμύρες από την κακοκαιρία "Daniel" στη Λιβύη.

21-09-23 21:58

Αναμνηστικές φωτογραφίες στο Amex Stadium και σε λίγο σέντρα.

21-09-23 21:56

Προτού εμφανιστούν οι ομάδες, παίζεται ένα βίντεο που αφηγείται μερικές από τις βασικές στιγμές της Μπράιτον μεταξύ της κατάταξης του τελευταίου στην Αγγλική Football League κατά τη διάρκεια της σεζόν 1996/97 και της πρόκρισής τους στο UEFA Europa League την περασμένη σεζόν. «Έχουμε διανύσει πολύ, μακρύ δρόμο μαζί», λέει ο εκφωνητής του γηπέδου.

Οι ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

21-09-23 21:55

Ένα όμορφο πόστερ γεμάτο αναφορές στην Ελλάδα και την ΑΕΚ λάνσαρε η Μπράιτον. Στο match programme του αποψινού αγώνα την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League, ο αγγλικός σύλλογος έβαλε ένα ιδιαίτερο πρωτοσέλιδο. Δεδομένου λοιπόν ότι πρόκειται για ιστορικό παιχνίδι για την ομάδα (το πρώτο στην ευρωπαϊκή ιστορία τους) κάνουν ιστορική σύνδεση και με τον αντίπαλο: Εμφανίζοντας έναν παίκτη τους να μάχεται με ασπίδα, έχοντας ως φόντο την Ακρόπολη και καταδιωκόμενος από έναν δικέφαλο αετό.

21-09-23 21:47

Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Στιλ – Μίλνερ, Φαν Χεκ, Ίγκορ, Εστουπινιάν – Μαρτς, Γκίλμουρ, Μιτόμα – Γκρος, Φάτι – Ζοάο Πέδρο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς – Γκαρσία, Αραούχο.

21-09-23 21:46

Διαιτητής: Κρίστο Τόβερ (Εσθονία)

Α' Βοηθός: Σίλβερ Κόιβ (Εσθονία)

Β' Βοηθός: Στεν Κλάασεν (Εσθονία)

4ος διαιτητής: Γιόνας Γιαάνοβιτς (Εσθονία)

VAR: Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα (Ισπανία)

21-09-23 21:17

Η ΑΕΚ έχει για ακόμα ένα παιχνίδι τον κόσμο της στο πλευρό της, αφού οι φίλοι της εξάντλησαν τα 1.529 εισιτήρια που έλαβαν οι «κιτρινόμαυροι». Συνολικά, υπάρχει sold out στο ματς, με το «Amex» να χώρα κάτι λιγότερο από 32.000 κόσμου.

21-09-23 21:13

Οπαδοί της ΑΕΚ στο Μπράιτον

21-09-23 21:02

Στον μεγαλύτερο γρίφο της ενδεκάδας της «Ένωσης» ενόψει του αποψινού ματς (λόγω των απουσιών Βίντα και Μουκουντί), ο Ματίας Αλμέιδα επέλεξε τον Σιμάνσκι ως υπηρεσιακό παρτενέρ του Μήτογλου στο κέντρο της άμυνας. Από ‘κει και πέρα, ξεκινά βασικό τον Σιντιμπέ (αντί του Ρότα), τοποθετεί τον Πινέδα στα χαφ, ενώ στο αρχικό σχήμα βρίσκονται (παρόλο που μόλις επανήλθαν στη διάθεσή του) οι Λιβάι Γκαρσία και Γκατσίνοβιτς.

21-09-23 20:06

21-09-23 18:26

Για τη Μπράιτον το αποψινό ματς είναι στορικό. Οπότε ο τεχνικός Ντε Τσέρμπι δεν προτίθεται να κάνει ροτέισον, παρά το βεβαρημένο πρόγραμμα. Ο ταλαντούχος επιθετικός Φέργκιουσον ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και πέρασε ως αλλαγή στο τελευταίο παιχνίδι. Διαθέσιμος και ο χαφ Μαρτς, που δεν έπαιξε στο Μάντσεστερ. Γνωστά προβλήματα για τους «γλάρους» ο μεσοεπιθετικός Ενσίσο και ο χαφ Μοντέρ, αμφότεροι είναι τραυματίες.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης του συλλόγου αναρτήθηκε ψηφοφορία, η οποία καλεί τον κόσμο της αγγλικής ομάδας να ψηφίσει τους 11 παίκτες που θα ήθελαν να παίξουν εναντίον της ΑΕΚ.

21-09-23 18:25

Οι απουσίες των δύο βασικών σέντερ μπακ, Βίντα και Μουκουντί, είναι οι βασικές για την ΑΕΚ απέναντι σε μία ομάδα με μεγάλη ταχύτητα και έφεση στο επιθετικό ποδόσφαιρο. Διαθέσιμοι, αντίθετα, είναι οι Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία, όμως ο βαθμός ετοιμότητάς τους δεν παραπέμπει σε 90λεπτη συμμετοχή.