Άγιαξ

05-10-23 21:39

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

05-10-23 21:37

90'+4' Σουτ του Άκπομ από κοντά, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

05-10-23 21:36

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

05-10-23 21:34

90' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιόνσον έκανε το ένα-δύο με τον Μάνταλο και αφού πάτησε περιοχή, έφυγε απέναντι από τον Χόρτερ, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει από κοντά τον Ολλανδό γκολκίπερ.

05-10-23 21:30

89' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ελίασον μοίρασε για τον Άμραμπατ, εκείνος πάσαρε στον Αραούχο, όπου από καλή θέση έστειλε την μπάλα πάνω στον Χόρτερ.

05-10-23 21:26

Μαρσέιγ-Μπράιτον 2-2

83' Επικίνδυνο γύρισμα του Μοχαμάντι, απομακρύνθηκε η μπάλα.

05-10-23 21:25

2-1 Μαρσέιγ-Μπράιτον

05-10-23 21:23

81' Ευκαιρία για τον Άγιαξ: Καλό σουτ του Τέιλορ, ο Στάνκοβιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε.

05-10-23 21:21

79' Ο Μοχαμάντι περνά στη θέση του Γκατσίνοβιτς.

05-10-23 21:18

77' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Μάνταλος έπιασε σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

05-10-23 21:16

75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ο Άμραμπατ έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Βίντα με κεφαλιά ισοφάρισε

05-10-23 21:12

73' Ελίασον αντί του Χατζισαφί.

73' Άκπομ στη θέση του Μπρόμπεϊ.

73' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα του Άμραμπατ, ο Γκατσίνοβιτς βρήκε τον Αραούχο με το κεφάλι, του την επέστρεψε ο Αργεντινός με το κεφάλι με τον Σέρβο να πιάνει γυριστό σουτ στον αέρα, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

05-10-23 21:09

69' Ευκαιρία για τον Άγιαξ: Ο Μπέργκχαους έπιασε πλασέ στο ύψος της περιοχής, ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

67' Αλλαγές για την ΑΕΚ: Μάνταλος αντί Πόνσε, Ρότα αντί Σιντιμπέ, Γιόνσον αντί Πινέδα.

05-10-23 21:01

66' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Γκατσίνοβιτς ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε, σούταρε, αλλά ο Χόρτερ απέκρουσε.

05-10-23 21:00

59' Ο Άγιαξ βγήκε επικίνδυνα στην κόντρα το σουτ του Μπέργκουις εκτός περιοχής ήταν άστοχο.

05-10-23 20:59

58' Κακό μακρινό σουτ του Χατζισαφί. Έστειλε τη μπάλα στο... άλσος.

05-10-23 20:58

55' Κίτρινη στον Μπρόμπεϊ για διαμαρτυρία.

05-10-23 20:56

05-10-23 20:51

52' Ευκαιρία για τον Άγιαξ: Ο Μπέργκουις πλάσαρε, με τον Σιμάνσκι να σώζει πάνω στη γραμμή.

05-10-23 20:50

48' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ωραίο σουτ του Γκατσίνοβιτς με το δεξί, εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

05-10-23 20:48

47' Ωραίο κόψιμο του Μουκουντί στον Μπόρχες

05-10-23 20:32

Σέντρα στο δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

05-10-23 20:30

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

05-10-23 20:29

45'+1' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Κεφαλιά του Βίντα από κοντά, η μπάλα για λίγο άουτ.

05-10-23 20:28

45' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα Αραούχο από αριστερά, ο Πόνσε έπιασε κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό του Άγιαξ και βγήκε κόρνερ.

05-10-23 20:26

43' Ευκαιρία για τον Άγιαξ: Σουτ του Μπόρχες εκτός περιοχής, ο Στάνκοβιτς έπεσε και απομάκρυνε με το ένα χέρι σε κόρνερ.

05-10-23 20:24

40' Κίτρινη κάρτα στον Βίντα για κράτημα στον Μπρόμπεϊ.

05-10-23 20:22

39' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα του Χατζισαφί από αριστερά ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

05-10-23 20:21

05-10-23 20:20

Η Μαρσέιγ προηγείται 2-0.

05-10-23 20:16

35' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Πινέδα επωφελείται από τις κόντρες, μπουκάρει στην περιοχή σούταρε, ο Χόρτερ απέκρουσε, στην επαναφορά ο Σσιντιμπέ σημάδεψε πάνω από τα γκολπόστ.

05-10-23 20:14

30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ

Ο Μπέργκουιν που κέρδισε το πέναλτι ευστόχησε από τα 11 βήματα, αν και ο Στάνκοβιτς έπεσε στη σωστή γωνία (δεξιά).

05-10-23 20:13

Τελικά μένει στην απόφασή του για πέναλτι.

05-10-23 20:09

28' Πέναλτι για τον Άγιαξ, για σπρώξιμο του Πινέδα στον Μπεργκουιν. Ο τελυταίος βέβαια φαίνεται να πέφτει πολύ εύκολα. Ο διαιτητής πάει στην οθόνη.

05-10-23 20:04

25' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Φαλτσαριστό σουτ του Χατζισαφί εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

20' Ευκαιρία για τον Άγιαξ: Ύστερα από αντεπίθεση, ο Μπέργκουιν βγήκε τετ α τετ με τον Στάνκοβιτς που βγήκε και απέκρουσε.

05-10-23 20:03

1-0 η Μαρσέιγ με Μπράιτον

19' Επικίνδυνο γέμισμα από τον Άγιαξ... Τη γλίτωσε η άμυνα της ΑΕΚ.

05-10-23 19:58

16' Στο έδαφος ο Μπεργκχάους μετά από μαρκάρισμα, σηκώθηκε και συνεχίζεται το ματς.

05-10-23 19:57

05-10-23 19:54

12' Ευκαιρία για τον Άγιαξ: Λάθος απομάκρυνση του Μουκουντί, ο Μπόρχες πήρε τη μπάλα σούταρε, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια και με περίσσιο άγχος.

05-10-23 19:53

9' Εκτός περιοχής σουτ του Άμραμπατ, ήταν καλό και ζυγισμένο, η άμυνα του Άγιαξ έδιωξε ξανά σε κόρνερ όμως.

05-10-23 19:51

8' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Πόνσε μπήκε από δεξιά, πάσαρε για τον Πινέδα, η άμυνα του Άγιαξ όμως απομάκρυνε

05-10-23 19:49

6' Καλή στιγμή για τον Άγιαξ: Άβιλα δέχτηκε επικίνδυνη μπαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σιντιμπέ τον έκοψε απομακρύνοντας σε κόρνερ στο γύρισμα της μπάλας.

05-10-23 19:45

5' Σέντρα του Χατζισαφί, βγαίνει και μπλοκάρει ο Χόρτερ.

05-10-23 19:44

Σέντρα στο ματς

05-10-23 19:38

Οι ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς.

05-10-23 19:36

05-10-23 19:34

05-10-23 18:44

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς - Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί - Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς - Αραούχο, Πόνσε.

Άγιαξ (Mόρις Στάιν): Χόρτερ -Ρενς, Σούταλο, Άτο, Άβιλα- Ταχίροβιτς, Μπεργκχάους, Τέιλορ-Μπεργκβάιν, Μπόρζες, Μπρόμπεϊ.

05-10-23 18:43

Ο Τσούμπερ τελείωσε την χθεσινή προπόνηση με κάποιες ενοχλήσεις. Κρίθηκε τελικά καλύτερο να μην συμπεριληφθεί στην αποστολή.

05-10-23 18:30

05-10-23 14:49

Υπενθυμίζεται, ότι η ΑΕΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, είχε επικρατήσει 3-2 μέσα στο Μπράιτον και ηγείται της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου.

Θυμηθείτε τί έγινε στο προηγούμενο ματς:

05-10-23 14:48

Ο πολύπειρος Ματέι Γιουγκ ορίστηκε από την UEFA για την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Άγιαξ.

Ο 43χρονος ρέφερι ανήκει στην πρώτη κατηγορία της UEFA κι έχει αρκετές παραστάσεις στο παλμαρέ του. Πριν 1,5 χρόνο, είχε σφυρίξει και το ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-0 στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Ματέι Ζούνιτς, Μανουέλ Βιντάλι, 4ος ο Νταβίντ Σμάιτς και στο VAR οι Ιταλοί Πάολο Βαλέρι, Φάμπιο Μαρέσκα.

Από πλευράς Άγιαξ τιμωρημένος είναι ο ενίοτε βασικός αμυντικός μέσος Φος, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Μαρσέιγ. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Ρούγι και ο αναπληρωματικός στόπερ Καπλάν. Ταχίροβιτς και Φαν ντεν Μπόουμεν διεκδικούν μία θέση στη μεσαία γραμμή. Υπάρχει ενδεχόμενο να τους δούμε και τους δύο μαζί, με τον Μπέρχαους να χρησιμοποιείται ως εξτρέμ και τον Φορμπς να μένει στον πάγκο.

05-10-23 14:45

Το νούμερο ένα πρόβλημα για τον Ματίας Αλμέιδα ακούει στο όνομα του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος υπέστη νέα θλάση. Ο Μουκουντί που ήταν στον πάγκο με τον ΟΦΗ ενδέχεται να ξεκινήσει βασικός όπως και ο Βίντα, ο οποίος γυρίζει από τραυματισμό. Διαθέσιμοι είναι, επίσης, οι Σιντιμπέ που ήταν τιμωρημένος με τον ΟΦΗ, Άμραμπατ (που αποκλείστηκε στο Ηράκλειο λόγω ενοχλήσεων όπως και ο), Γιόνσον, αλλά και ο Χατζισαφί.Εν τη απουσία του επιθετικού από το Τρινιντάντ και Τομπάνγκο Πόνσε και Τσούμπερ διεκδικούν μία θέση δίπλα στον Αραούχο, με πιθανότερο τον συμπατριώτη του Αργεντινού.

Ο Αλμέιδα δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία επίσης στους εκτός λίστας, Ζίνι, Φαν Βέερτ.