ΑΕΚ

1:0

Νόα

15-08-24 22:40

Η ΑΕΚ αποκλείεται από την Ευρώπη. Έδωσε μάχη αλλά δεν μπόρεσε να φέρει σκορ πρόκρισης

15-08-24 22:39

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

15-08-24 22:38

Γέμισμα του Φερνάντες, ο Τζαντζέρβιτς βγαίνει άσχημα αλλά ακουμπά και η μπάλα φεύγει κόρνερ.

15-08-24 22:37

Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα!

15-08-24 22:31

90'+9' Κίτρινη στον Ρότα για φάουλ στον Αίας που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Στρακόσια

15-08-24 22:25

90'+7 Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ: Γέμισμα του Φερνάντες από δεξιά, βρήκε τον Χατζισαφί στο δεύτερο δοκάρι, το πλασέ του οποίου έφυγε ξυστά άουτ.

15-08-24 22:24

90'+1 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

15-08-24 22:18

Εννέα λεπτά οι καθυστερήσεις.

15-08-24 22:10

84' Σουτ του Τσούμπερ άουτ.

15-08-24 22:09

76' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Βολίδα Ρότα εκτός περιοχής, πάλι ο Τζαντζάρεβιτς αποκρούει σε κόρνερ.

15-08-24 22:06

73' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Ρότα κουβάλησε, σούταρε εκτός περιοχής, με τον Τσαντσάρεβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

15-08-24 22:03

70' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Χατζισαφί αντί του Πήλιου

15-08-24 21:57

64' Αλλαγές για την ΑΕΚ: Ο Φερνάντες αντί του Ελίασον και ο Κοϊτά αντί του Γκατσίνοβιτς

15-08-24 21:50

63' Αλλαγές για τη Νόα: Ο Τζινάρι και ο Αβασενιάν αντί Γκάμπος και Φερέιρα

15-08-24 21:47

56' Δοκάρι για τη Νόα: Ο Μαλβενιάν έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής η μπάλα χτύπησε το αριστερό δοκάρι και έφυγε άουτ.

15-08-24 21:42

53΄Κίτρινη στον Κάλενς

15-08-24 21:40

47' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Κεφαλιά του Τσούμπερ άουτ.

15-08-24 21:38

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

15-08-24 21:22

Αλλαγές για την ΑΕΚ: Ο Πινέδα αντί του Σιμάνσκι και ο Λαμέλα αντί του Λιούμπισιτς

15-08-24 21:17

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

15-08-24 21:16

45'+1' Συνεργασία Λιούμπισιτς με Τσούμπερ, η επιλογή του οποίου ήταν κάκιστη και σημάδεψε την εξέδρα.

15-08-24 21:15

Έξι λεπτά καθυστερήσεις

15-08-24 21:14

Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι για διαμαρτυρία.

15-08-24 21:10

43' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ωραία ενέργεια Ελίασον από δεξιά, που πέρασε δύο παίκτες, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε για λίγο κόρνερ.

37' Μακρινό σουτ του Κάμπος, άστοχο.

15-08-24 21:09

15-08-24 21:06

37' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ο Τσούμπερ έπιασε μια καμινάδα από αριστερά, ο Ελίασον άφησε για τον Μάνταλο που του έκανε νόημα, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

15-08-24 21:05

35' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάνταλος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έπιασε κάτι σαν γυριστό σουτ, που ήταν αδύναμο, ο Τζαντζάρεβιτς απέκρουσε, η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής στον Ελίασον που σημάδεψε ψηλά.

15-08-24 21:04

34' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Δυνατό σουτ του Ρότα, εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, με την Ένωση να κερδίζει ένα κόρνερ.

15-08-24 21:03

33' Σέντρα σουτ του Γκατσίνοβιτς η μπάλα άουτ.

15-08-24 21:00

32' Νέο λάθος από τον Λιούμπισιτς με τον Πίνσον να φεύγει στην κόντρα, να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, αλλά να σημαδεύει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

15-08-24 20:59

15-08-24 20:54

28' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα σουτ του Ελίασον αποκρούει ο Τζαντζάρεβιτς και στη συνέχεια κεφαλιά του Κάλενς πάνω στον τερματοφύλακα της Νόα.

15-08-24 20:53

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι Αρμένιοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στη φάση του τετ α τετ του Γκρεγκόριο. Το ριπλέι πάντως δεν είναι διαφωτιστικό.

Ο Σρέντερ δίνει κίτρινη στον πάγκο της ΑΕΚ για διαμαρτυρία.

15-08-24 20:52

Ο Γκρεγκόριο έχει μείνει στο έδαφος και του παρέχονται πρώτες βοήθειες. Οι Αρμένιοι κάνουν από το πρώτο λεπτό καθυστερήσεις και έχουν εκνευρίσει τον κόσμο.

15-08-24 20:51

21' Νέα ευκαιρία για τη Νόα: Ο Γκρεγκόριο βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Στρακόσια και πάλι βγήκε νικητής με τη βοήθεια του Κάλενς που πίεσε από πίσω.

15-08-24 20:48

21' Ευκαιρία για τη Νόα: Ύστερα από ωραία ανάπτυξη από δεξιά, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Γκρεγκόριο, ο οποίος έπιασε γυριστό σουτ, με τον Στρακόσια να αποκρούει.

15-08-24 20:45

15-08-24 20:42

14' Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου με γέμισμα, ο Τσούμπερ πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Αν την άφηνε για τον Κάλενς, ίσως να είχε διαφορετική κατάληξη η φάση.

15-08-24 20:37

10' Κίτρινη στον Φερέιρα για φάουλ στον Πήλιο, η πρώτη στο παιχνίδι.

15-08-24 20:35

4' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σέντρα του Πήλιου από αριστερά, ο Ρότα πήρε την κεφαλιά, αλλά και πάλι ο Τζαντζάρεβιτς απέκρουσε.

15-08-24 20:33

3' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Τσούμπερ ευνοήθηκε από λάθος του Σάντος, βγήκε τετ α τετ, αλλά πλάσαρε πάνω στον Τζαντζάρεβιτς

15-08-24 20:31

2' Ένα επικίνδυνο γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Πήλιος βάζει το σώμα του και καλύπτει τη μπάλα από τον Φερέιρα, με τον Στρακόσια να καθαρίζει τον κίνδυνο.

Σέντρα στο ματς

15-08-24 20:30

Συγκίνησε επικράτησε λίγη ώρα πριν τη σέντρα της αναμέτρησης ΑΕΚ-Νόα, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League. Οι παίκτες της Ένωσης συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του γηπέδου και αφού έδωσαν όρκο πρόκρισης κατευθύνθηκαν στο πέταλο της Θύρα 21 και άφησαν λουλούδια στο πανό για τον Νίκο Ξηροκώστα, ο οποίος έφυγε τις προηγούμενες ημέρες σε ηλικία 51 ετών. Αμέσως μετά στα μάτριξ του γηπέδου της Νέας Φιλαδέλφειας παίχτηκε ένα αφιερωματικό βίντεο στη μνήμη του αείμνηστου οπαδού της Ένωσης, ο οποίος έμεινε καθηλωμένος για δεκαετίες σε αναπηρικό καροτσάκι μετά το ατύχημα που είχε το 1995 σε παιχνίδι με τον Άρη, στη Θεσσαλονίκη.

15-08-24 20:27

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Ξηροκώστα

15-08-24 20:26

Αξίζει να σημειωθεί, ότι το γήπεδο δεν είναι γεμάτο. Στις εξέδρες βρίσκονται περίπου 15.000 κόσμος.

15-08-24 20:23

Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

15-08-24 20:08

Ο Δημήτρης Μελισσανίδης στην ιδιόκτητη σουίτα του στο γήπεδο της ΑΕΚ

15-08-24 20:06

Οι παίκτες της ΑΕΚ έδωσαν όρκο νίκης και επιστρέφουν στα αποδυτήρια καταχειροκροτούμενοι.

15-08-24 19:50

Μπορεί ο Θωμάς Στρακόσια να βρέθηκε στο επίκεντρο της κριτικής, μετά την ήττα με 3-1 από τη Νόα, στην Αρμενία, εξαιτίας των σοβαρών λαθών του, ο κόσμος της ΑΕΚ όμως στήριξε τον διεθνή Αλβανό τερματοφύλακα, πριν τη ρεβάνς με την αρμενική ομάδα. Κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση, ο 29χρονος γκολκίπερ καταχειροκροτήθηκε από τους οργανωμένους οπαδούς, μπροστά στους οποίους έκανε το ζέσταμα. Οι ΑΕΚτζήδες του φώναξαν "Γεια σου Θωμά" και στη συνέχεια το σύνθημα πήρε έντονο αντιολυμπιακό συναίσθημα.

15-08-24 19:40

15-08-24 19:32

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσια, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Λιούμπισιτς, Τσούμπερ

Νόα (Ρουί Μότα): Τζαντζάρεβιτς, Γκονζάλο Σίλβα, Μίλκοβιτς, Θοράρινσον, Σάντος, Σανκαρέ, Γκάμπος, Μανβελιάν, Φερέιρα, Πίνσον, Γκρεγκόριο

15-08-24 19:13

Με πολλές αλλαγές, αν και αναμενόμενες, παρέταξε ο Ματίας Αλμέιδα την ενδεκάδα της ΑΕΚ στη ρεβάνς του 3-1 με τη Νόα, στη Νέα Φιλαδέλφεια, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League. Ο Τσούμπερ θα πάρε τη θέση του Λιβάι Γκαρσία που τέθηκε νοκ άουτ, αφού όπως σας ενημέρωσε το Sportdog, δεν συμμετείχε στην προπόνηση της Τετάρτης. Επίσης ο Αργεντινός τεχνικός έριξε στη μάχη τον Σταύρο Πήλιο στα αριστερά της άμυνας, τον οποίο είχε δοκιμάσει σε κάποιες ασκήσεις τακτικής. Επίσης στη μεσαία γραμμή ρόλό αντί-Γιόνσον θα έχει ο Μάνταλος και όχι ο Πινέδα. Στις υπόλοιπες θέσεις δεν έχουμε ιδιαίτερες εκπλήξεις. Ο Στρακόσια θα υπερασπιστεί την εστία, με τον Ρότα δεξί μπακ και στόπερ τους Βίντα-Κάλενς. Ο Σιμάνσκι θα έχει ρόλο κόφτη, με τον Γκατσίνοβιτς στην αριστερή πτέρυγα, τον Ελίασον στη δεξιά και περιφερειακό επιθετικό τον Λιούμπισιτς.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Αγγελόπουλος, Θεοχάρης, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Πινέδα, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ, Λαμέλα, Κοϊτά, Φερνάντες, Περέιρα.

15-08-24 15:17

Για τον Ματίας Αλμέιδα τα προβλήματα είναι συγκεκριμένα, αφού δεν υπολογίζει στους τραυματίες Μπρινιόλι-Γιόνσον, ενώ η συμμετοχή του Λιβάι Γκαρσία είναι αμφίβολη έως απίθανη, καθώς ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάνγκο δεν προπονήθηκε στην τελευταία προπόνηση της ομάδας, την Τετάρτη. Ο Αργεντινός τεχνικός είπε στη συνέντευξη Τύπου, ότι θα εμπιστευθεί τους παίκτες με τους οποίους έκανε προετοιμασία.

15-08-24 15:15

Δύσκολα τα πράγματα για την ΑΕΚ μετά την ήττα με 3-1 στην Αρμενία, ένα αποτέλεσμα που ήταν άκρως ντροπιαστικό, εξαιτίας της εμφάνισης της Ένωσης και των τραγικών λαθών που οδήγησαν στην απώλεια. Τραγική φιγούρα ο τερματοφύλακας των "κιτρινόμαυρων" Θωμάς Στρακόσια, ο οποίος φέρει ευθύνες και στα τρία τέρματα, ενώ δέχτηκε γκολ από τον αντίπαλο γκολκίπερ.