Φινλανδία

07-09-24 23:27

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

07-09-24 23:25

82' Άστοχη κεφαλιά του Ποχγιάνμπαλο. Αυτή είναι η καλύτερη στιγμή της Φινλανδίας εδώ και ώρα.

81' Γύρισμα του Τσιμίκα, τακουνάκι του Πέλκα, κόντρα και κόρνερ.

07-09-24 23:20

77' Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα: Ιωαννίδη αντί Βαγιαννίδη και Παυλίδης στη θέση του Μπακασέτα.

07-09-24 23:15

76' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης με κεφαλιά βάζει στα δίχτυα τη Φινλανδία.

70' Στην κόντρα η Ελλάδα, αλλά το σουτ του Πέλκα πέρασε αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.

07-09-24 23:12

69' Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Βγήκε στην κόντρα με τον Μπακασέτα που κουβάλησε την μπάλα μετά την μπαλιά του Κωνσταντέλια και δεν προτίμησε την πάσα στον Ιωαννίδη, πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του με το δεξί μπλόκαρε ο Χραντέσκι.

07-09-24 23:10

66' Κίτρινη στον Κωνσταντέλια

07-09-24 23:07

65’ Ζαφείρης και Σιώπης αντί Μπουχαλάκη και Μάνταλου για την Ελλάδα. Ντεμπούτο για τον Ζαφείρη!

07-09-24 22:58

62' Τριπλή αλλαγή για τη Φινλανδία: Κέσκινεν, Γένσεν, Πογιάνμπαλο μέσα, οι Άντμαν, Λουντ και Κάλμαν εκτός.

07-09-24 22:55

52' Ευκαιρία για την Ελλάδα: Ωραία συνεργασία Κωνσταντέλια με Τσιμίκα, από του οποίου το γύρισμα η μπάλα έφτασε στον Πέλκα, αλλά τον σταμάτησε η αντίπαλη άμυνα μπροστά από την εστία.

07-09-24 22:50

49' Κίτρινη στον Κουλιεράκη για φάουλ στον Κάλμαν.

07-09-24 22:49

46' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ιωαννίδης εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι, ο αντίπαλος γκολκίπερ βρήκε λίγο την μπάλα και αυτή κατέληξε στο αριστερό του δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45'+1' Νέα αδράνεια της Ελλάδας, με τον Κάλμαν να εκτελεί από θέση βολής και τον Κουλιεράη να του βάζει στοπ.

07-09-24 22:23

43' Ευκαιρία για τη Φινλανδία, με τον Κάλμαν να κάνει το σουτ μετά από λάθος της Ελλάδας με τον Μπουχαλάκη και τον Μαυροπάνο να διώχνει σωτήρια.

07-09-24 22:20

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ο Ιωαννίδης μοίρασε στον Τσιμίκα που έκανε το γύρισμα από αριστερά μέσα στην περιοχή στον Κουλιεράκη που με μεγαλοπρεπές πλασέ σαν φορ έκανε το 2-0.

07-09-24 22:19

33' Ευκαιρία για Ελλάδα: Ο Τσιμίκας πάτησε περιοχή, γύρισε για τον Ιωαννίδη, που δεν μπόρεσε να εκτελέσει και τροφοδότησε τον Χατζηγιοβάννη, με την σέντρα του τελευταίου να μην βρίσκει συμπαίκτη.

07-09-24 22:10

30' Απειλεί η Φινλανδία! Σήκωσαν την μπάλα οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας βόλεϊ στην περιοχή μας, με τον Σταλ να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, αλλά ευτυχώς η δεύτερη από τον Πέλτολα σχεδόν μπροστά από την εστία του Βλαχοδήμου ήταν τζούφια και ο κίνδυνος πέρασε.

07-09-24 21:58

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ύστερα από γύρισμα του Γκάλβεζ στον Χραντέσκι, ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ ο Ιωαννίδης καραδοκούσε, έκλεψε τη μπάλα, με ένα τσίμπημα και πλάσαρε στην κενή εστία.

07-09-24 21:46

12' Ευκαιρία για τη Φινλανδία: Καμαρά και Λουντ συνεργάστηκαν μέσα στην περιοχή, με τον Άντμαν να σουτάρει από καλή θέση και τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.

07-09-24 21:45

1' Σέντρα του Τσιμίκα πάνω στον Χραντέσκι

Οι Φινλανδοί στη σέντρα και στην πρώτη επίθεση

07-09-24 21:32

Σέντρα στο ματς

07-09-24 21:31

Διαιτητής: Ους Σνάιντερ (Ελβετία)

Βοηθοί: Μάρκο Ζίρτσερ (Ελβετία), Μπέντζαμιν Ζίρτσερ (Ελβετία)

4ος: Σβεν Βολφενσμπέργκερ (Ελβετία)

VAR: Λούκας Φέχντριχ (Ελβετία),

AVAR: Μίρελ Τούρκες

07-09-24 21:06

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος - Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας - Μπουχαλάκης, Μάνταλος - Χατζηγιοβάνης, Μπακασέτας, Πέλκας - Ιωαννίδης

Φινλανδία (Μάρκου Κανέρβα): Χραντέσκι - Σταλ, Χόσκονεν, Ιβάνοβ, Γκάλβεζ - Πέλτολα, Σούλερ, Καμαρά - Άντμαν, Λουντ, Κάλμαν

07-09-24 21:05

Από εκπλήξεις απαρτίζεται η πρώτη ενδεκάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην Εθνική Ελλάδας, καθώς ο ομοσπονδιακός τεχνικός επέλεξε για βασικούς στα άκρα της επίθεσης τους Πέλκα, Χατζηγιοβάνη, αφήνοντας στον πάγκο τους Κωνσταντέλια και Τζόλη.

Αναλυτικά, ο Βλαχοδήμος ξεκινά στο τέρμα, με τους Ρότα, Μαυροπάνο, Κουλιεράκη και Τσιμίκα στην άμυνα. Την τριάδα του κέντρου συνθέτουν οι Μπουχαλάκης, Μάνταλος και Μπακασέτας, ενώ την επιθετική τριπλέτα οι Πέλκας, Χατζηγιοβάνης και Ιωαννίδης.

Η ενδεκάδα της Εθνικής:

Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Χατζηγιοβάνης, Πέλκας, Ιωαννίδης

07-09-24 20:49

Δείτε το ηλεκτρονικό πρόγραμμα του αγώνα Ελλάδα-Φινλανδία, ο οποίος αποτελεί το ντεμπούτο του νέου ομοσπονδιακού τεχνικού Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο της Εθνικής Ομάδας στην πρεμιέρα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο UEFA Nations League 2024-25.

Το ηλεκτρονικό έντυπο περιλαμβάνει τον χαιρετισμό του προέδρου της ΕΠΟ, Μάκη Γκαγκάτση, για τον αγώνα και αφιερώματα στην Εθνική Ανδρών, στον κ. Ιβάν Γιοβάνοβιτς και στους διεθνείς μας, στο ποδόσφαιρο της Φινλανδίας, στην Εθνική Γυναικών και τα play-off του EURO 2025 που συμμετέχει. Επιπλέον το πρόγραμμα του αγώνα περιέχει αναλυτικές πληροφορίες για το νέο επιτελείο των Εθνικών Ομάδων και χρηστικές πληροφορίες για τη δομή και τον τρόπο διεξαγωγής του UEFA Nations League 2024-25 και πληροφορίες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ψυχικής Υγείας, το οποίο διοργανώνει για 4η σεζόν η ΕΠΟ σε συνεργασία με την ΚΣΔΕΟ ΕΔΡΑ.

Η γαλανόλευκη μπαίνει και επίσημα στη νέα εποχή με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο τιμόνι. Το ματς κόντρα στους Φινλανδούς έχει τη δική του σημασία, καθώς η γαλανόλευκη θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στη δεύτερη κατηγορία του Nations League.

Έπειτα από τρεις συμμετοχές στην League C, κέρδισε μεν την άνοδο στην προηγούμενη διοργάνωση, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει μέχρι το Euro της Γερμανίας. Η Εθνική επιστρέφει στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» μετά από επτά χρόνια (2017) και το ματς απέναντι στην Κροατία για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2018.

Οι Φινλανδοί ήρθαν στην Ελλάδα χωρίς τον Ντάνιελ Χάκανς, μία άκρως σημαντική μονάδα του ρόστερ. Σε γενικές γραμμές, οι δύο ομάδες έχουν έρθει αντιμέτωπες 18 φορές στο παρελθόν, με την Ελλάδα να καταγράφει 9 νίκες, η Φινλανδία 6 ενώ 3 ματς έληξαν χωρίς νικητή. Ο Ελβετός Ούρς Σνάιντερ θα διευθύνει την αναμέτρηση.