ΠΑΟΚ

15-09-24 22:14

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

84' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό κερδίζει ο Ουναΐ !

78' Μπακασέτας, Πελίστρι και Τετέ εκτός.Τζούριτσιτς, Μαντσίνι και Ουναΐ μέσα για τον Παναθηναϊκό.

15-09-24 22:01

76' Καμαρά και Ντεσπόντοφ στις θέσεις των Σβαμπ και Κωνσταντέλια αντίστοιχα.

15-09-24 22:00

71' Εκτέλεση του Ζίβκοβιτς, διώχνει με κεφαλιά ο Ίνγκασον.

15-09-24 21:59

69' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ: Στην αντεπίθεση, με τον Σβαμπ να κάνει το σουτ και τον Ντραγκόφσκι να διώχνει με υπερένταση!

15-09-24 21:58

Ο Τετέ ζήτησε πέναλτι στη συνέχεια για ανατροπή του απ'τον Μπάμπα

15-09-24 21:56

67' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό: Ο Τοτέ σούταρε από θέση διαγώνια δεξά μέσα στην περιοχή, ο Κοτάρσκι απέκρουσε.

67' Τσάλοφ έξω, Σαμάτα μέσα για τον ΠΑΟΚ.

64' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, από τα δεξια, στην αγκαλιά του Ντραγκόφσκι η μπάλα.

15-09-24 21:52

62' Σουτ του Ζίβκοβιτς, η μπάλα κοντράρει στον Γεντβάι και απομακρύνεται.

15-09-24 21:44

54' Ο Κοτάρσκι εκτέλεσε έξυπνα το ελευθερο και βρήκε τον Κωνσταντέλια, στην αντεπίθεση, όμως τον έκλεισε ο Βαγιαννίδης και έτσι μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι.

53' Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, επιπόλαιο σουτ του Κωνσταντέλια, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ντραγκόφσκι.

15-09-24 21:39

51' Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη,που ζητάει φάουλ.

15-09-24 21:35

49' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση του Τάισον, κεφαλιά του Σβαμπ, άουτ η μπάλα.

15-09-24 21:17

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Τέλος ημιχρόνου

15-09-24 21:15

45' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό: Ο Ιωαννίδης έκανε πολύ ωραία ενέργεια από αριστερά, έστρωσε στον Πελίστρι, που έκανε μια προσποίηση, αλλά το σουτ που επεχείρηση έφυγε πολύ ψηλά άουτ.

15-09-24 21:12

15-09-24 21:09

38' Φοβερή μπαλιά του Αράο για τον Πελίστρι, ο Κοτάρσκι ωστόσο πρόλαβε να βγει στο όριο της περιοχής και να απομακρύνει.

15-09-24 21:08

36' Κίτρινη κάρτα στον Ζίβκοβιτς, για διαμαρτυρία, μετά την υπόδειξη για φάουλ του στον Ιωαννίδη.

58%-42% η κατοχή της μπάλας

15-09-24 21:00

31' Σκληρό μαρκάρισμα του Σβαμπ στον Μπακασέτα, νέες διαμαρτυρίες τώρα από πλευράς Παναθηναϊκού, σωστές μάλιστα.

15-09-24 20:59

28' Ο Κωνσταντέλιας μπαίνει από αριστερά στην περιοχή έχει ένα τζαρτζάρισμα με Βαγιαννίδη και πέφτει στο χορτάρι, αλλά ο διαιτητής δείχνει παίζεται.

15-09-24 20:56

24' Σέντρα του Μπάμπα, σουτ του Κωνσταντέλια στην κίνηση έξω από την μικρή περιοχή, άουτ η μπάλα.

15-09-24 20:49

18' Αντεπίθεση και καλή στιγμή του ΠΑΟ, με το σουτ του Τετέ, στο όριο της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Κοτάρσκι.

15-09-24 20:45

16' Νέα φάση για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Τσάλοφ εντός περιοχής να βρίσκει στον Μαξίμοβιτς και να περνάει κόρνερ.

15-09-24 20:42

14' Μακρινό σουτ του Τσάλοφ, μπλοκάρει εύκολα ο Ντραγκόφσκι.

15-09-24 20:39

11' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ: Σέντρα του Μπάμπα από αριστερά, πλασέ στην κίνηση από τον Σβαμπ με τον Ντραγκόφσκι να κάνει σωτήρια απόκρουση.

15-09-24 20:31

5' Σουτ του Ζίβκοβιτς από διαγώνια θέση και δεξιά της περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα.

15-09-24 19:37

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ξεκινά με τους Ντόμινικ Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά θα βρίσκονται οι Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα και Ότο. Στην μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Σβαμπ και Οζντόεφ, ενώ στην μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον Τσάλοφ θα ξεκινήσουν οι Τάισον, Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλιας.

15-09-24 19:21

Ο Αλόνσο θέλησε να δυναμώσει την μεσαία του γραμμή κι έτσι έδωσε φανέλα βασικού στον Νεμάνια Μαξίμοβιτς, ενώ στα «φτερά» της επίθεσης ξεκινούν οι Τετέ και Πελίστρι . Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Ντραγκόφσκι, με τον Βαγιαννίδη στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Μλαντένοβιτς στο αριστερό και τους Γεντβάι και Ίνγκασον να αποτελούν το δίδυμο των στόπερ. Στην μεσαία γραμμή θα είναι οι Αράο, Μαξίμοβιτς και Μπακασέτας, με τους Πελίστρι και Τετέ στα άκρα και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Χωρίς τον Ταρίκ Τισουντάλι θα παραταχθεί στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό για το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League! Μπορεί ο Ταρίκ Τισουντάλι να συμπεριλήφθηκε στις επιλογές του Ράζβαν Λουτσέσκου για την αποστολή του ντέρμπι, ωστόσο ένα πρόβλημα τραυματισμού θα τον αφήσει εκτός του μεγάλου αγώνα. Συγκεκριμένα, ο παίκτης του ΠΑΟΚ μετά το τέλος της χθεσινής (14/9) προπόνησης ένιωσε ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και προτιμήθηκε από το τεχνικό επιτελείο των Πρωταθλητών Ελλάδας να προφυλαχθεί.

15-09-24 18:06

Στα δέκα τελευταία παιχνίδια που έχουν γίνει με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ, υπάρχουν πέντε νίκες για τον Δικέφαλο, τρεις ισοπαλίες και δύο νίκες του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινοι τη σεζόν 2022-23 κατάφεραν να επικρατήσουν τόσο στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, όσο και στα Playoffs με το ίδιο σκορ (2-1).

Το 2-1 είναι το πιο συχνό σκορ της τελευταίας πενταετίας, αφού τα πέντε από τα δέκα έχουν ολοκληρωθεί με αυτό. Τρεις νίκες του ΠΑΟΚ και δύο του Παναθηναϊκού, ενώ ακολουθεί το 0-0 που έχει εμφανιστεί δύο φορές.

Για 39 διαδοχικά μεταξύ τους ματς ανεξάρτητα έδρας, ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός
δημιούργησαν ένα σερί με αγώνες που είχαν γκολ έστω από τη μια ομάδα. Από τις 19
Οκτωβρίου 2008 και το ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0 μέχρι και την λευκή ισοπαλία στις 13 Ιουνίου 2020 στο Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ.

Από τις 8 Φεβρουαρίου 1970, όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 στην Τούμπα, μέχρι και τις 9 Μαρτίου 1980 που έφυγε πάλι νικητής με 2-0, μεσολάβησαν εννέα αναμετρήσεις για τις οποίες ο ΠΑΟΚ διατήρησε το εντός έδρας αήττητό του με τον Παναθηναϊκό.

Η τελευταία φορά που δεν σημειώθηκε τέρμα σε μεταξύ τους αναμέτρηση ήταν στις 25 Απριλίου 2021 για τα Playoffs του πρωταθλήματος στην Τούμπα και από τότε έχουν διεξαχθεί 17 αναμετρήσεις ανεξάρτητα έδρας και διοργάνωσης που έχουν όλες γκολ.

15-09-24 17:36

Μπήκε, με 3 προπονήσεις, στην αποστολή ο Ουναΐ, ενώ ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις οι Μαξίμοβιτς, Ίνγκασον,  που δεν ακολούθησαν τις Εθνικές τους. Διαθέσιμος είναι ξανά ο Γερεμέγεφ, αντίθετα έμεινε έξω ο Σπόραρ που δεν υπολογίζεται στην παρούσα φάση (αν και μπήκε στην ευρωπαϊκή λίστα για το Κόνφερενς). Για 1η φορά μπήκε στην αποστολή αγώνα SL ο Μπάλντοκ που ξεπέρασε μυικό τραυματισμό. Βγήκαν από το rotation οι Βιλένα. Πέρεθ και Βέρμπιτς.

15-09-24 17:34

Για πρώτη φορά μπήκαν στην προεπιλογή του Λουτσέσκου οι νεοφερμένοι Κόλεϊ, Μπακαγιόκο, Λόβρεν Αποθεραπεύτηκε ο Τάισον, όχι, όμως, ο Τόμας (Ε) που έμεινε εκτός. Δεν υπολογίζεται για το ματς ο Βιεϊρίνια. Ο Κωνσταντέλιας  ταλαιπωρείται από ένα μικρό χτύπημα στην προπόνηση, αλλά και πάλι λογίζεται φαβορί για βασικός.