ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

16-09-24 21:57

7 λεπτά ο έξτρα χρόνος.

16-09-24 21:54

89' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Έξω ο Κοϊτά, μέσα ο Τσιλούλης που κάνει το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ.

16-09-24 21:52

85' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Αεροπλανικό του Άμραμπατ, πολύ εντυπωσιακό, αλλά ο Κόβατς έπεσε και μπλόκαρε.

83' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Γιόνσον στη θέση του Σιμάνσκι.

16-09-24 21:46

83' Μακρινό σουτ του Άλτμαν, δεν απείλησε τον Στρακόσα.

76' Αλλαγές και για την ΑΕΚ, Μάνταλος, Άμραμπατ και Περέιρα στις θέσεις των Λιούμπισιτς Ελίασον και Πινέδα.

16-09-24 21:43

75' Διπλή αλλαγή για τον Βόλο, Κόντε και Βιγιαφάνιες αντικατέστησαν και Κορέα.

16-09-24 21:42

16-09-24 21:31

16-09-24 21:30

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ο Λιούμπισιτς που κράτησε τη μπάλα μέσα στην περιοχή παρότι δέχτηκε στενό μαρκάρισμα, έσπασε τη μπάλα στον Κοϊτά που έπιασε δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε στον Καλογερόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα.

16-09-24 21:26

61' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ενέργεια από Κοϊτά που μπήκε περιοχή μοίρασε, ο Πιερό άφησε για τον επερχόμενο Ελίασον το σουτ του οποίου κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

16-09-24 21:23

Ο Φωτιάς πάει να δει τη φάση στην οθόνη.

Ελέγχεται η φάση για οφσάιντ του Πήλιου

16-09-24 21:18

53' Ο Κάλενς σκοράρει

Ύστερα από γέμισμα του Κοϊτά από φάουλ, ο Πήλιος πήρε την πρώτη προβολή στο δεύτερο δοκάρι και ο Κάλενς τη δεύτερη με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κόβατς για το 2-0.

16-09-24 21:17

16-09-24 21:14

47' Ευκαιρία για τον Βόλο: Ο Φεράρι πάτησε περιοχή σούταρε, από πλάγια θέση, ο Στρακόσια απέκρουσε στην κλειστή του γωνία.

Χωρίς αλλαγή στις ενδεκάδες τους οι δύο ομάδες.

Έναρξη δευτέρου μέρους

16-09-24 20:49

Λήξη ημιχρόνου από τον Φωτιά που έχει χάσει εντελώς το ματς.

Τώρα νέα ένταση ανάμεσα σε Μύγα και Πιερό.

16-09-24 20:48

Από μία κίτρινη κάρτα σε Άλτμαν και Μήτογλου.

Ένταση με τον Άλτμαν που χτύπησε τον Κάλενς σε μια διεκδίκηση. Ύπουλη ενέργεια.

16-09-24 20:47

45'+1' Συρτό σουτ του Πινέδα, έκοψε με τάκλιν ο Καλογερόπουλος, στη συνέχεια της φάσης ο Ρότα σούταρε και εκείνος, πολύ άστοχα.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις

16-09-24 20:40

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο, μετά από όμορφη μπαλιά του Φεράρι, ο αμαρκάριστος Μεντιέτα σούταρε στην κίνηση και πέφτοντας, πολύ ψηλά.

16-09-24 20:35

39' Σέντρα του Ελίασον πάνω στον Κόβατς.

16-09-24 20:32

16-09-24 20:26

32' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σουτ του Κοϊτά εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω στον Κόβατς που είχε καλή τοποθέτηση.

16-09-24 20:24

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του σκόρερ. Η φάση ελέγχθηκε από τους VAR και μέτρησε το γκολ.

16-09-24 20:21

22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ο Ρότα σέντραρε από δεξιά και ο Πιερό με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ, ο οποίος πετυχαίνει γκολ στο ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

16-09-24 20:17

20' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Γέμισμα του Ελίασον από φάουλ, ο Κάλενς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε για λίγο άουτ.

16-09-24 20:11

11' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Κόβατς να αποκρούει εντυπωσιακά ένα όμορφο φαλτσαριστό πλασέ του Πινέδα.

16-09-24 20:04

10' Αλλαγή για τον Βόλο: Πρόβλημα με Ντε Καμπς, στη θέση του ο Λούκας Μπερνάντου

16-09-24 20:03

3' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σουτ του Κοϊτά εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό παραθυράκι του Κόβατς.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Στρακόσια, Ρότα, Κάλενς, Μήτογλου, Πήλιος, Σιμάνσκι, Πινέδα, Λιούμπισιτς, Κοϊτά, Ελίασον, Πιερό

Βόλος: Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Κορρέα, Φερράρι, Ντε Καμπς, Γκλάβτσιτς, Μεντιέτα, Ασεχνούν, Άλτμαν

16-09-24 19:59

Σέντρα στο ματς

16-09-24 19:58

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της Μικρασιατικής Καταστροφής.

16-09-24 19:57

Ο Ματίας Αλμέιδα συμπληρώνει σήμερα 100 παιχνίδια από τον πάγκο της ΑΕΚ. Η ομάδα του ευχήθηκε πάθος και επιτυχίες και να συνεχίσει να κοουτσάρει την ομάδα. Αποθέωση από όλο το γήπεδο.

Το γήπεδο είναι γεμάτο, αλλά υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις.

16-09-24 19:42

Οι ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο! Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

16-09-24 19:37

Διαιτητές: Βασίλειος Φωτιάς, Ανδρέας Φωτόπουλος, Ιωάννης Μηνούδης

4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης

Φανέλα βασικού στον Φραντζί Πιερό έδωσε ο Λιβάι Γκαρσία στην αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Βόλο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League. Παρότι στην σύνθεση που έδωσε η Ένωση στη Super League φάνηκε ότι ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάνγκο είχε επιλεχτεί στην αρχική σύνθεση από τον Ματίας Αλμέιδα, έγινε η ανατροπή. Ο παίκτης ένιωσε ενοχλήσεις και έτσι κρίθηκε σκόπιμο να μην ριψοκινδυνέψει η ομάδα με τη χρησιμοποίησή του και τέθηκε εκτός αποστολής.

Έτσι μπήκε στην αποστολή την ενδεκάδα ο Πιερό, με τον Τσιλούλη να μπαίνει στην αποστολή της Ένωσης στο ματς της Νέας Φιλαδέλφειας. Επίσης είχαμε μία ακόμα αλλαγή στην ενδεκάδα, καθώς μετά τον Μουκουντί που είχε πρόβλημα, εκτός τέθηκε και ο Βίντα, τη θέση του οποίου πήρε ο Μήτογλου, ο οποίος θα αγωνιστεί δίπλα στον Κάλενς. Ο Κροάτης αμυντικός δεν θα παίξει λόγω σοβαρού οικογενειακού προβλήματος. Αξίζει να σημειωθεί, ότι για το παιχνίδι δεν υπολογίζεται ούτε ο Λαμέλα που είχε ενοχλήσεις το προηγούμενο διάστημα.

16-09-24 16:12

Η ΑΕΚ έχει καταφέρει να επικρατήσει στα τρία από τα έξι παιχνίδια πρωταθλήματος που έχει υποδεχθεί τον Βόλο. Στα άλλα τρία υπάρχει μια ισοπαλία (2-2), ενώ δύο φορές έφυγαν με τη νίκη οι φιλοξενούμενοι. Αντίθετα, στη Μαγνησία υπάρχει υπεροχή της ΑΕΚ, η οποία έχει επικρατήσει στα πέντε από τα έξι παιχνίδια που έχουν γίνει εκεί.

Μόνο τα δύο από τα έξι παιχνίδια έχουν διεξαχθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια, με την ΑΕΚ να έχει επικρατήσει και στα δύο χωρίς να δεχθεί γκολ. Την σεζόν 2023-24 κέρδισε με 4-0 για τα Playoffs του πρωταθλήματος και με 3-0 στην τελευταία αναμέτρηση που έγινε εκεί για την 16η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του 2023-24.

Ο Βόλος είχε σημειώσει γκολ σε όλα τα υπόλοιπα εκτός έδρας με την ΑΕΚ εκτός από εκείνα που έγιναν στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι νίκες της ομάδας του Βόλου είναι στο γήπεδο της Ριζούπολης, το 2022-23 (1-0) και στο ΟΑΚΑ το 2021-22 (2-1).

Στα τρία από τα έξι παιχνίδια υπάρχει ποδοσφαιριστής που βρήκε δύο φορές δίχτυα, με τον Πέτρο Μάνταλο να κάνει το ξεκίνημα, τον Τομ Φαν Βέερτ να συνεχίζει για τον Βόλο και στο τελευταίο τους ματς να παίρνει τη σκυτάλη ο Λιβάι Γκαρσία.