Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση! Καλό σας βράδυ!

29-09-24 23:33

Τέλος στην αναμέτρηση! ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 2-0

29-09-24 23:32

90+8' Πλασέ του Πιερό στην κόντρα θα περάσει άουτ!

29-09-24 23:31

90+8' Κίτρινη κάρτα στον Πήλιο

29-09-24 23:30

Απομάκρυνε ο Γερεμέγεφ

29-09-24 23:29

90+5' Κόρνερ για την ΑΕΚ

29-09-24 23:27

90+4' Γκολ για την ΑΕΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ

29-09-24 23:26

Πέναλτι για την ΑΕΚ

Πάει να δει την φάση ο διαιτητής

Ο Πιερό φωνάζει για επαφή του Τσέριν με το χέρι μέσα στην περιοχή

29-09-24 23:25

90+1' Σουτ του Άμραμπατ θα περάσει άουτ

90' Πέντε λεπτά επιπλέον χρόνου

29-09-24 23:23

88' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ με Ρότα, Ελίασον και στις θέσεις τους Μήτογλου, Άμραμπατ

29-09-24 23:21

88' Κίτρινη κάρτα στον Γιόνσον για φάουλ στον Ιωαννίδη

87' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τον Γερεμέγεφ στη θέση του Τετέ

29-09-24 23:16

86' Κεφαλιά του Ιωαννίδη θα μπλοκάρει εύκολα ο Στρακόσια

81' Μακρινό σουτ του Λιούμπισιτς, λίγο άουτ

29-09-24 23:15

80' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ με την κεφαλιά του Πιερό να περνάει ελάχιστα άουτ

29-09-24 23:10

80' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τους Αράο, Ουναΐ εκτός και στις θέσεις τους Τσέριν, Μπακασέτας

29-09-24 23:07

76' Μακρινό σουτ από τον Μαντσίνι θα περάσει άουτ

29-09-24 23:06

72' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για φάουλ στον Ίνγκασον

29-09-24 23:05

70' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ με Μάνταλο, Λιούμπισιτς, αντί των Σιμάνσκι, Περέιρα

29-09-24 23:03

70' Επικίνδυνο γύρισμα του Μαντσίνι θα περάσει άουτ

29-09-24 23:01

68' Κίτρινη κάρτα στον Ίνγκασον για φάουλ στον Πιερό

29-09-24 22:59

66' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό με τους Μαντσίνι, Πελίστρι αντί των Μαξίμοβιτς, Τζούρισιτς

64' Αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Γιόνσον στη θέση του Πινέδα

29-09-24 22:58

29-09-24 22:57

63' Μακρινό σουτ του Κοϊτά θα περάσει άουτ

29-09-24 22:54

62' Κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Ίνγκασον να κόβει παράλληλα πάσα πριν βγει ο Πιερό απέναντι στον Ντραγκόφσκι

29-09-24 22:51

59' Κίτρινη κάρτα στον Τετέ για φάουλ πάνω στον Πήλιο

29-09-24 22:48

55' Κεφαλιά του Βίντα μετά από σέντρα του Περέιρα θα μπλοκάρει ο Ντραγκόφσκι

53' Πολύ καλύτερος ο Παναθηναϊκός τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου

29-09-24 22:47

Κεφαλιά του Πιερό μετά από σέντρα του Κοϊτά πέρασε άουτ

29-09-24 22:46

Απομάκρυναν οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού

29-09-24 22:45

51' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από λάθος του Γεντβάι

29-09-24 22:44

50' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Τετέ να κλέβει, αλλά να μην κάνει καλή πάσα στον Ιωαννίδη που έφευγε μόνος του, με τον Ρότα να κόβει

29-09-24 22:43

49' Δυνατό σουτ του Ουναΐ θα περάσει άουτ

29-09-24 22:40

48' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Φοβερή πάσα του Ιωαννίδη στον Τετέ, με τον Βραζιλιάνο να κάνει την ντρίμπλα στον Βίντα, αλλά τον Κροάτη να προλαβαίνει να του βάλει την κόντρα στο σουτ

29-09-24 22:35

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!

29-09-24 22:20

45+4' Κόρνερ για την ΑΕΚ

29-09-24 22:19

45+2' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ντραγκόφσκι να μπλοκάρει την κεφαλιά του Σιμάνσκι

29-09-24 22:18

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Αράο για φάουλ στον Πήλιο

29-09-24 22:16

45' Τρία λεπτά επιπλέον χρόνου στο πρώτο ημίχρονο

29-09-24 22:14

43' Κόρνερ για την ΑΕΚ

29-09-24 22:13

29-09-24 22:12

40' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Μετά από την εκτέλεση κόρνερ από τον Τετέ ο Γεντβάι θα πάρει την κεφαλιά, αλλά ο Στρακόσια θα διώξει δύσκολα στην γωνία του!

29-09-24 22:11

39΄Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό

38' Σουτ από τον Πινέδα θα περάσει άουτ

29-09-24 22:10

38' Κίτρινη κάρτα στον Ελίασον για διαμαρτυρία μετά από φάουλ πάνω στον Τζούρισιτς

29-09-24 22:03

Μετά από σέντρα του Ρότα, ο Πιερό θα πάρει την κεφαλιά και θα νικήσει τον Ντραγκόφσκι κάνοντας το 1-0!

29-09-24 22:01

30' Γκολ για την ΑΕΚ!

29-09-24 21:57

28' Εξαιρετική προβολή του Αράο που προλαβαίνει πριν ο Κοϊτά βρεθεί σε θέση βολής

25' Δυνατό σουτ του Κοϊτά θα περάσει άουτ

29-09-24 21:54

29-09-24 21:51

22' Κίτρινη κάρτα στον Μπάλντοκ για φάουλ πάνω στον Κοϊτά

19' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι για φάουλ στον Τετέ

29-09-24 21:49

29-09-24 21:47

17' Κόρνερ για την ΑΕΚ

29-09-24 21:46

15' Συνεχίζει κανονικά ο Πολωνός

Στο έδαφος ο Ντραγκόφσκι που δείχνει ότι πονάει, από την προηγούμενη φάση

29-09-24 21:44

12' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Νρταγκόφσκι να κάνει λάθος, τον Ελίασον να του κλέβει την μπάλα αλλά τον Ίνγκασον να προλαβαίνει και να διώχνει την μπάλα

29-09-24 21:42

11' Σέντρα σουτ από τον Ρότα θα περάσει άουτ

29-09-24 21:40

9' Κίτρινη κάρτα στον Ρότα για φάουλ πάνω στον Τζούρισιτς

29-09-24 21:39

29-09-24 21:38

29-09-24 21:34

4' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Ιωαννίδη να βγαίνει στην κόντρα, να πασάρει στον Τετέ που όμως δεν έκανε το σουτ με συνέπεια να κοπεί

29-09-24 21:33

Η ΑΕΚ ενημέρωσε λίγο πριν ξεκινήσει το ντέρμπι, πως υπάρχει sold out στο παιχνίδι της OPAP Arena.

1' Σέντρα στην αναμέτρηση!

29-09-24 21:29

Υπάρχει καθυστέρηση στην έναρξη του ντέρμπι, λόγω ενός πανό που είχαν ανεβάσει οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΚ

29-09-24 20:43

Για την Ένωση εκτός αποστολής τελικά έμειναν τόσο ο Έρικ Λαμέλα, όσο και ο Άντονι Μαρσιάλ, μιας και ο πρώτος κρίθηκε από τον Αλμέιδα ότι δεν ήταν έτοιμος μετά τον τραυματισμό του, ενώ ο Γάλλος πως χρειάζεται χρόνο για να φτάσει στο επίπεδο που χρειάζεται.

29-09-24 20:42

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Ντραγκόβσκι, Μπάλντοκ, Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μακσίμοβιτς, Αράο, Ουναχί, Τετέ, Τζούριτσιτς, Ιωαννίδης.

29-09-24 20:26

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στρακόσα, Πήλιος, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Πινέδα, Κοϊτά, Ελίασον, Περέιρα, Πιερό.

Όσον αφορά τον βαθμολογικό πίνακα, η γηπεδούχος ΑΕΚ είναι στην 3η θέση με 11 βαθμούς, ενώ ο φιλοξενούμενος Παναθηναϊκός στην 8η με 8

29-09-24 20:16

29-09-24 20:05

Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 21:30, στην OPAP Arena, και θα μεταδοθεί από το Cosmote Sports 1HD.

29-09-24 16:11

Τα πέντε από τα δέκα τελευταία παιχνίδια με γηπεδούχο την ΑΕΚ έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα και τα δύο από αυτά χωρίς να σημειωθεί γκολ. Οι Κιτρινόμαυροι έχουν τέσσερις νίκες και μια ο Παναθηναϊκός. Μόλις στα τέσσερα από τα δέκα έχουν σκοράρει και οι δύο αντίπαλοι.

Η ΑΕΚ στη σειρά των τελευταίων πέντε χρόνων δεν έχει καταφέρει να πάρει νίκη και στα δύο εντός της με τον Παναθηναϊκο, δηλαδή στην κανονική περίοδο και την διαδικασία των Playoffs.

Στην κανονική διάρκεια έχει τρεις νίκες με 1-0 στα πέντε τελευταία, ο Παναθηναϊκός μια και η περσινή της αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2.

Η τελευταία φορά που υπήρξαν δύο διαδοχικές νίκες της ΑΕΚ σε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την ίδια σεζόν ήταν το 2012, όταν στις 11 Μαρτίου 2012 επικράτησε εντός έδρας με 2-0 για τον Β’ Γύρο και στις 7 Μαΐου 2012 πήρε τη νίκη με 2-0 για τα Playoffs.

Στα δέκα τελευταία μεταξύ τους και στις δύο έδρες, υπάρχουν τέσσερις νίκες γηπεδούχου, πέντε ισοπαλίες και μια νίκη φιλοξενούμενου, την οποία σημείωσε η ΑΕΚ στις 25 Σεπτεμβρίου 2023 με 2-1. Στα πέντε από τα δέκα αυτά παιχνίδια έχουν σκοράρει και οι δύο, ενώ υπάρχουν δύο λευκές ισοπαλίες.