Facebook Pixel Ζορίστηκε η ΑΕΛ, αλλά προκρίθηκε
| 2012-10-25 17:05:00

Ζορίστηκε η ΑΕΛ, αλλά προκρίθηκε

Η ΑΕΛ προκρίθηκε στη Β` φάση του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας δύσκολα με 1-0 του Αχαρναϊκού στο Δημοτικό Αχαρνών. Το εισιτήριο πήραν και ο Εθνικός Γαζώρου με τον Τύρναβο.

Η αναμέτρηση των Αχαρνών διεξήχθη υπό το βλέμμα ελάχιστων θεατών (μεταξύ αυτών και ο Αλέξης Κούγιας), καθώς οι γηπεδούχοι ήταν τιμωρημένοι. Η ΑΕΛ δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή του 37ου λεπτού (δυνατή κεφαλιά του Τσιμπάμπα στο δοκάρι), ωστόσο ήταν μέτρια σε γενικές γραμμές. Εν τέλει κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την τρίτη φάση με κοντινή προσπάθεια του Τσιμπάμπα, έπειτα από ασίστ πάρε-βάλε του Ζεκίνια. Επόμενος αντίπαλος των δύο φορές νικητών της διοργάνωσης θα είναι ο Αστέρας Τρίπολης που πέρυσι έφτασε μέχρι τα ημιτελικά.

Έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι που διεκόπη για επτά λεπτά, ο Τύρναβος επικράτησε 2-0 του Οικονόμου Τσαριτσάνης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Η ομάδα του Τάσου Μπεριτζά άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με κεφαλιά του Αθανασιάδη και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 70ό με σουτ του Μπουσινάκη. Σε εκείνο το χρονικό σημείο αποβλήθηκε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Γιώργος Καλτέκης και ο Πρικάκης επειδή έσπρωξε τον σκόρερ. Παράλληλα, το ματς διεκόπη επειδή οι παίκτες του Οικονόμου υποστήριξαν ότι οι αντίπαλοί τους δεν τήρησαν το fair play στη φάση του γκολ.