Facebook Pixel Μετά τη Ζαλγκίρις... περίπατος!
Life
| 2012-10-28 20:16:00

Μετά τη Ζαλγκίρις... περίπατος!

Μετά τη συντριβή από τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες συντρίβοντας τον Ίκαρο Καλλιθέας στη Γλυφάδα με 97-53.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καταιγιστικά στο παιχνίδι, αφού με φοβερή διάθεση στην άμυνα και τα ριμπάουντ και τους Παπανικολάου-Σπανούλη να εκτελούν, προηγήθηκε 17-0 (!) στο 5΄. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους για «ξέσπασμα» με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να σκοράρει για πρώτη φορά με βολές του Κυρίτση 4΄27΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι εντός παιδιάς (3/15 στο πρώτο δεκάλεπτο), το οποίο ολοκληρώθηκε με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Λο από το κέντρο του γηπέδου για το 29-9.

Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα και διαρκές αλλαγές (ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες, δίνοντας χρόνο σε Γκετσεβίτσιους, Σλούκα και Κατσίβελη), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 36-15 στο 15ο λεπτό, με πρωτεργάτες τους Χάινς και Άντιτς. Οι πρωταθλητές είχαν 8/17 έξω από τα 6.75 στο πρώτο μέρος και πήγαν στα αποδυτήρια με τη μεγαλύτερη διαφορά +31, μέχρι εκείνο το σημείο (52-21).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να «διαβάζει» σωστά το παιχνίδι και να βγαίνει στον αιφνιδιασμό. Με Πρίντεζη και Λο να σκοράρουν η διαφορά πήγε στο +37 (62-25 στο 25΄) . Οι γηπεδούχοι είχαν μοναδική επιθετική αιχμή τον συνήθη ύποπτο Αλέξη Κυρίτση, αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν τέτοια που δεν άφηνε περιθώριο αντίδρασης και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα το +30 που ξεπέρασε και το +40. Το τελικό 97-53, απλά πιστοποίησε την παραπάνω εικόνα και έγραψε την ιστορία του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 9-29, 21-52, 32-68, 53-97.