Facebook Pixel Διπρόσωπος και κουρασμένος (ΒΙΝΤΕΟ)
Life
| 2011-07-30 22:53:00

Διπρόσωπος και κουρασμένος (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 2-1 από την Μπρέντα, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Κακός στην επανάληψη, δέχτηκε δυο γκολ σε 10` και υπέστη την πρώτη του ήττα στα φιλικά

Αν το ματς έληγε στο 45`, θα γράφαμε για... μαγική εμφάνιση του Ολυμπιακού, με πρέσινγκ, ευκαιρίες και ένα όμορφο γκολ από τον Μιραλάς. Όμως από το 60` και μετά οι πρωταθλητές, λόγω της κόπωσης αλλά και των αλλαγών του Βαλβέρδε, μεταμορφώθηκαν προς το χειρότερο και όπως σε κάθε φιλικό δέχτηκε γκολ και μάλιστα 2 σε 10 λεπτά.

Και λίγο... ήταν!

Μετά από ένα “άχρωμο” πρώτο 10λεπτο, οι μηχανές του Ολυμπιακού δούλεψαν στο φουλ! Με όπλο το ασφυκτικό πρέσινγκ και την καλή κυκλοφορία οι “ερυθρόλευκοι” έπνιξαν την Μπρέντα, έκαναν 6 ευκαιρίες, αλλά έβαλαν μόνο ένα γκολ με τον Μιραλάς στο 39`, μετά από την ωραία μπαλιά του “Φέτφα” και το άψογο τελείωμα του Βέλγου.

Ήταν σαφέστατα το καλύτερο ημίχρονο των πρωταθλητών στα φιλικά μέχρι τώρα, με μοναδική ίσως “παραφωνία” την αστάθεια του Δασκαλάκη σε 1-2 περιπτώσεις που χρειάστηκε να κάνει έξοδο.

Χωρίς αλλαγές
Ο Βαλβέρδε στο δεύτερο ημίχρονο άφησε ίδια την 11άδα, με τον Γκρμπιτς να πηγαίνει κορυφή και τον Μιραλάς αριστερά, για λίγο όμως.

Έπεσε ο Ολυμπιακός, άρχισαν οι αλλαγές
Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους, έχοντας κατεβάσει στροφές, ενώ στο 66` ο Βαλβέρδε έβαλε τον Σουμπίνιο, με την Μπρέντα να προειδοποιεί με τον Σίλντερ στο 62`.

έφαγε το γκολ...
Ο νεαρός Σαλκ στο 73` που μόλις είχε μπει εξέθεσε το κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού κι έκανε το 1-1, ενώ ο Ισπανός συνέχιζε τις αλλαγές. Πάντως, στο 81` πάλι ο νεαρός Σαλκ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας (έπαιζαν και με 10, λόγω του οτι ο Μαρκάνο ήταν τραυματίας) κι έκανε το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Το φιλμ του αγώνα

90` Λήξη του αγώνα

89` Ο Παντελιτς καθυστέρησε, η μπάλα πήγε στον Μανιάτη, που σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Ρούβελαρ

83` Ουρτάδο αντί Μαρκάνο

81` Λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού, από στημένο, πάλι ο νεαρός Σαλκ από κοντά έγραψε το 2-1

78` Σουμπίνιο και Πάντελιτς συνδυάζονται, η μπάλα έφτασε στον Φουστέρ που από το ύψος της περιοχής, σούταρε άουτ

74` Μπήκαν Κατάι, Αβραάμ και Πάντελιτς αντί των Γκρμπιτς, Μιραλάς και Παπάζογλου

73` Με πολύ ωραία προσπάθεια από την ¨καρδιά" της άμυνας του Ολυμπιακού ο Σαλκ κεραυνοβόλησε τον Δασκαλάκη για το 1-1

66` Ο Σουμπίνιο αντί του Ιμπαγάσα

64` Ευκαιρία για Μπρέντα, με τον Δασκαλάκη να αποκρούει το σουτ του Σίλντερ

63` Κίτρινη στον Γκόρτερ

62` Σουτ του Κέντερς από το ύψος της περιοχής άουτ, αν και είχε προηγηθεί φάουλ στον Βαλεριάνο

48` Κι άλλη ασταθής έξοδος του Δασκαλάκη σε κόρνερ, ο Αμόα (που έσπρωξε και με το χέρι) πήρε την κεφαλιά άουτ

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45` Λήξη του πρώτου μέρους

39` Υπέροχη μπαλιά του Φετφατζίδη από τον άξονα στην πλάτη της άμυνας, ο Μιραλάς με πλασέ "κρέμασε" τον Ρούβελαρ και έκανε το 1-0!

35` Κίτρινη στον Παπάζογλου για φάουλ

33` Λάθος στην άμυνα της Μπρέντα, ο Γκρίμπιτς γύρισε στον Φουστέρ που σούταρε για να διώξει προ της γραμμής η άμυνα

31` Πάλι από κλέψιμο της μπάλας, αυτή τη φορά του Φετφατζίδη, ο Μιραλάς βγήκε σε θέση βολής αλλά σούταρε πάνω στον Ρούβελαρ

26` Σέντρα του Γκόρτερ από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκούντελι έπιασε το σουτ, μπλόκαρε ο Δασκαλάκης

20` O Mανιάτης έκλεψε την μπάλα, αυτή έφτασε στον Ιμπαγάσα που πέφτοντας σούταρε από την περιοχή, αλλά ο Ρούβελαρ έδιωξε με τα πόδια

19` Ωραία ατομική ενέργεια και μακρινό σουτ του Μιραλάς στο 19', μπλόκαρε ο Ρούβελαρ.

15` Ο Ιμπαγάσα βγήκε κατά μέτωπο, βρήκε τον Φουστέρ, αυτός έκοψε δεξιά στον επερχόμενο Γκρίμπιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου έφυγε πάνω από τα δοκάρια

6` Λάθος έξοδος από τον Δασκαλάκη, ο Ζόζεφζουν δεν καταφέρνει να το εκμεταλλευθεί και πλασάρει άστοχα.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Με  4-2-3-1 και τον Κέβιν Μιραλάς στην κορυφή της επίθεσης θα παρατάξει ο Ερνέστο Βαλβέρδε τον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Δασκαλάκης, Μαρκάνο, Παπάζογλου, Βαλεριάνος, Μανιάτης, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Φετφατζίδης, Γκρμπιτς, Μιραλάς.

Στον πάγκο: Κοστάντσο, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος, Σουμπίνιο, Πάντελιτς, Τζεμπούρ, Ριέρα, Χολέμπας, Α.Παπαδόπουλος, Κάταϊ, Ουρτάδο, Τοροσίδης, Χαβίτο

Μπρέντα: Ρούβελαρ, Κέντερς, Μπονεβάτσια, Λούικ, Σίλντερ, Λούρλινγκ, Ζοζεφζούν, Αμόα, Γκόρτερ, Γκούντελι, Μπούις