Facebook Pixel Έκανε σεφτέ η Δόξα!!
Life
| 2012-01-25 20:08:00

Έκανε σεφτέ η Δόξα!!

Με γκολ του Ουέλλινγκτον στο 7` η Δόξα Δράμας νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης και πήρε την πολυπόθητη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα!

Άδειο το Καυταντζόγλειο, απ' έξω οι Ηρακλειδείς

Τη Δευτέρα η «Αυτόνομη Θύρα 10» κάλεσε, με ανακοίνωσή της, όλους τους φιλάθλους του Ηρακλή σε ειρηνικό συλλαλητήριο στο Καυταντζόγλειο, όμως οι δυνάμεις των ΜΑΤ φαίνεται πως δεν τους επέτρεψαν να μπουν μέσα, με το Στάδιο να είναι σχεδόν άδειο και 15-20 φίλαθλοι της Δόξας να δίνουν το παρών.

Με 4-2-3-1 οι δυο ομάδες

Όσον αφορά το παιχνίδι, το 4-2-3-1 επέλεξαν οι Μάκης Κατσαβάκης και Σάκης Τσιώλης να παρατάξουν τις ομάδες τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο τεχνικός της Δόξας επέλεξε τους Σέρεμετ, Γελαδάρη, Βέρτζο, Λεάντρο, Αραβίδη, Λίμα, Παπαδόπουλο, Ψυχογιό, Αμπουμπακάρι, Ουέλινγκτον, Σοϊλέδη, ενώ αυτός του Αστέρα τους Χακόμπο, Τσαμπούρης, Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Πουλίντο, Πιπίνης, Χουανίτο, Ράγιος, Ουσέρο, Έγκον, Περόνε.

Ο Αστέρας την κατοχή, η Δόξα τις φάσεις και το γκολ

Μπορεί οι Αρκάδες να είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, όμως είχαν μόνο μια φάση, σε αντίθεση με τη Δόξα, που πέτυχε νωρίς το γκολ και είχε κι άλλες για να πετύχει δεύτερο τέρμα. Μόλις στο 7' ο Ουέλινγκτον με ωραίο γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε το προβάδισμα στους Δραμινούς, που δεν έμειναν πίσω, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγουν μπροστά για να απειλήσουν τον Σέρεμετ.

Το σουτ του Αμπουμπακάρι στο 10' πέρασε δίπλα από την εστία του Χακόμπο, ενώ στο 26' ο γκολκίπερ του Αστέρα μπλόκαρε αυτό του Παπαδόπουλου, αφού ο Πουλίντο δεν έδιωξε σωστά την μπάλα στο γύρισμα του Σοϊλέδη. Ωστόσο, την πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Αμπουμπακάρι στο 33', όταν συνεργάστηκε ωραία με τον Αραβίδη, αλλά τα χάλασε στην τελική προσπάθεια, καθώς πλάσαρε άουτ.

Την πρώτη του φάση ο Αστέρας τη δημιούργησε στο 34', με την εκτέλεση φάουλ του Ράγιος από δεξιά να απομακρύνει με τις γροθιές ο Σέρεμετ. Ένα σουτ του Σοϊλέδη στο 39' πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χακόμπο, που απέκρουσε σε κόρνερ αυτό του Ουέλινγκτον στο 43'.

Διαβάστε αναλυτικά στο gazzetta.gr

90+5` Λήξη του ματς

90+1' Σουτ του Αραβίδη από πλάγια θέση αριστερά και μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Αλβάρεζ και έφυγε κόρνερ

79' Κίτρινη κάρτα στον Φρανκού για σκληρό μαρκάρισμα στον Λίμα \

77' Κίτρινη κάρτα στον Τσαμπούρη για φάουλ στον Αραβίδη

75' Κίτρινη κάρτα στον Πουλίδο για μαρκάρισμα στον Αραβίδη

68' Αλλαγή για τον Αστέρα, ο Φρανκού στη θέση του Φορμίκα

66' Κίτρινη κάρτα στον Αραβίδη για φάουλ στον Ουσέρο

63' Κίτρινη κάρτα στον Βέρτζο για μαρκάρισμα στον Περόνε

61' Εκτέλεση κόρνερ του Ουσέρο από δεξιά, κεφαλιά του Περόνε από το ύψος του πέναλτι, ο Σολάκης έβαλε την προβολή και έστειλε τη μπάλα άουτ

56' Γύρισμα του Ουσέρο από δεξιά, σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι του Φορμίκα, ο Βέρτζος πάνω στη γραμμή κράτησε το μηδέν για την ομάδα του

46' Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα, Σολάκης και Αλβάρεζ στις θέσεις των Χουανίτο και Έγκον

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45+1` Λήξη του πρώτου μέρους

43' Σουτ του Ουέλινγκτον από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Χακόμπο έδιωξε σε κόρνερ

37' Κίτρινη κάρτα στον Λίμα για τράβηγμα στον Έγκον

33' Παράλληλο γύρισμα του Αραβίδη από αριστερά, ο Αμπουμπακάρι απέναντι στον Χακόμπο δεν πλάσαρε σωστά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Αστέρα

26' Γύρισμα του Σοϊλέδη από δεξιά, ο Πουλίδο δεν έδιωξε καλά, ο Παπαδόπουλος πήρε το ριμπάουντ και σούταρε από τα όρια της περιοχής, ο Χακόμπο με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε

7`Σέντρα του Σοϊλέδη από δεξιά, ο Αραβίδης προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στο Ουέλινγκτον που με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Χακόμπο