Facebook Pixel Τρομάζει η Αμερική! Τους... εξαφάνισε και πέρασε τελικό
| 2014-09-12 00:04:00

Τρομάζει η Αμερική! Τους... εξαφάνισε και πέρασε τελικό

Η Λιθουανία «κοίταξε στα μάτια» τις ΗΠΑ για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο οι Αμερικανοί... πάτησαν γκάζι, εξαφανίστηκαν και πήραν περίπατο τη νίκη με 96-68 και την πρόκριση στον τελικό του Μουντομπάσκετ, όπου περιμένουν το νικητή του Γαλλία – Σερβία.

Για ένα ημίχρονο υπήρχε… ματς. Στο δεύτερο, ωστόσο, υπήρχε μια ομάδα στο παρκέ. Οι ΗΠΑ συνέτριψαν τη Λιθουανία με 96-68 στη Βαρκελώνη και εξασφάλισαν την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου την Κυριακή θα υπερασπιστούν τον τίτλο τους απέναντι στο νικητή του αγώνα Σερβία-Γαλλία.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ με 18 και ο Τζέιμς Χάρντεν με 16 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών. Διασώθηκαν Κουζμίνσκας και Βαλαντσιούνας, που είχαν από 15 για τη «Λιέτουβα, που όμως είχε 2/18 τρίποντα και 21 λάθη, ενώ έχασε κατά κράτος τα ριμπάουντ (50-38, με 18 επιθετικά).

Η Λιθουανία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με ώριμες επιθέσεις έφτασε να προηγείται με τρεις (10-13) φορτώνοντας μετά από τέσσερα λεπτά τρεις παίκτες των ΗΠΑ με δύο φάουλ, Χάρντεν, Κάρι και Φαρίντ. Η είσοδος του Τόμπσον πρόσφερε σκορ στους Αμερικανούς που πήραν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 21-16, με τον Γιόνας Καζλάουσκας να χρεώνεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Τα λάθη της «Λιέτουβα» και τα επιθετικά ριμπάουντ των παικτών της Team USA έκαναν τη διαφορά και στη δεύτερη περίοδο (41-32), αλλά η αστοχία των παικτών του Σιζέφσκι και οι λύσεις του Κουζμίνσκας κρατούσαν στο ματς τη Λιθουανία, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-35.

Οι Αμερικανοί επέστρεψαν αγριεμένοι από τα αποδυτήρια. Με ένα επί μέρους σκορ 18-2 στο πρώτο πεντάλεπτο «καθάρισαν» το ματς και με τον Χάρντεν να πετυχαίνει 16 πόντους στην τρίτη περίοδο έφτασαν και στο +30 (76-46). Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 76-49, 96-68.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 13, Τόμπσον 16, Ρόουζ 4, Φαρίντ 9 (6 ριμπ.), Γκέι 3, ΝτεΡόζαν, Ίρβινγκ 18 (4 ασίστ), Πλάμλι 2, Κάζινς 7 (6 ριμπ.), Χάρντεν 16, Ντέιβις 9 (6 ριμπ.), Ντράμοντ.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 10, Γιουσκεβίτσιους 12, Κουζμίνσκας 15 (9 ριμπ.), Ντ. Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 3, Γιασάιτις, Μοτιεγιούνας 2, Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας 15 (7 ριμπ.), Βασιλιάουσκας.

Διαιτητές: Ρέγες (Μεξικό), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Ράντοβιτς (Κροατία).

Πηγή: sport-fm.gr