Στέφανος Τσιτσιπάς: Μέχρι και το όγδοο γκέιμ του πρώτου σετ, Νόρι και Τσιτσιπάς κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους.

Σ' εκείνο το σημείο του αγώνα, ο Βρετανός έκανε το πρώτο break στο ματς (5-4), που αποδείχθηκε και καθοριστικό, καθώς έφθασε στο 6-4 μετά από 36 λεπτά. Το δεύτερο σετ, ήταν μία... πιστή αντιγραφή του πρώτου.

Ο 24χρονος «Tsitsifast» διατήρησε με σχετική άνεση το σερβίς του, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει break. Αντίθετα, ο Νόρι «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του, προηγήθηκε με 5-4 και έφθασε στην νίκη-πρόκριση με 6-4, μετά από 43 λεπτά.

Ο Βρετανός τενίστας, θα διεκδικήσει το τρόπαιο στην πόλη του Μεξικού, από τον Ναδάλ (Νο 5).

Ο Ισπανός κάτοχος 21 Grand Slam, δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Ρώσο επικεφαλής (σ.σ. από την Δευτέρα 28/2) της παγκόσμιας κατάταξης, Ντανιίλ Μεντβέντεφ, επικρατώντας με 6-3, 6-3, μετά από αγώνα διάρκειας δύο ωρών κι ενός λεπτού.