Με σκορ 1-0 πέρασε η Μάντσεστερ Σίτι από το «Βαϊτάλιτι» απέναντι στην Μπόρνμουθ, στο 89’ κατάφερε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάμψει την αντίσταση της Σαουθάμτον, η οποία πάλεψε αλλά ηττήθηκε στο «Ολντ Τράφορντ» με σκορ 3-2.

Οι «πολίτες» κερδίζουν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με το «φτωχό» 1-0, αφού προηγήθηκε η επικράτηση της Τετάρτης (27/2) επί της Γουέστ Χαμ με το ίδιο σκορ. Οι πρωταθλητές Αγγλία θα μπορούσαν ωστόσο να πετύχουν σήμερα περισσότερα τέρματα απέναντι στην Μπόρνμουθ αλλά το γκολ του Μαχρέζ στο 55’ ήταν τελικά αρκετό.

Ανησυχία για τον νέο τραυματισμό του Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο οποίος αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ξανά στην πρώτη θέση η ομάδα του Γκουαρντιόλα με διαφορά δύο βαθμών από τη Λίβερπουλ (σ.σ. 71 β. – 69 β.) που δοκιμάζεται αύριο στο «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον.

Τα χρειάστηκε η Γιουνάιτεντ απέναντι στη «μαχητική» Σαουθάμπτον, με τους «Αγίους» να ανοίγουν το σκορ με εκπληκτικό σουτ του Βάλερι στο 26ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με επίσης πανέμορφο γκολ του Περέρια στο 53’ ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Λουκάκου έδωσε προβάδισμα (2-1). Στο 75’ ο Γουόρντ-Πράους έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να έρθει ξανά ο Λουκάκου με δυνατό δεξί σουτ να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Έχασε πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πογκμπά.

Εμφατικό το πέρασμα της Κρίσταλ Πάλας από το «Τερφ Μουρ», με την ομάδα του Χότζον να φτάνει στη νίκη με το αυτογκόλ του Μπάρντσλεϊ αλλά και τα τέρματα των Μπατσουαγί (48’) και Ζαχά (76’). Για την Μπέρνλι μείωσε στο 90’ ο Μπαρνς.

Η Γουλβς επικράτησε της Κάρντιφ στο «Μολινό» με σκορ 2-0 χάρις στα τέρματα των Γότα (16’) και Χιμένεζ (18’) ενώ το γκολ του Αντόν (79’) ήταν αυτό που έκρινε τη συνάντηση ανάμεσα στην Μπράιτον και τη Χάντεσφιλντ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τότεναμ - Άρσεναλ 1-1 (74' πεν. Κέιν - 16' Ράμσεϊ)

Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (55' Μαχρέζ)

Μπράιτον - Χάντερσφιλντ 1-0 (78' Αντόνε)

Μπέρνλι - Κρίσταλ Πάλας 1-3 (90' Μπαρνς - 15' αυτ. Μπάρντσλεϊ, 48' Μπατσουαγί, 76' Ζαχά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 3-2 (54' Περέιρα, 59', 88' Λουκακού - 26' Βαλερί, 75' Γουόρντ-Πρόουζ)

Γουλβς - Κάρντιφ 2-0 (16' Ζότα, 18' Χιμένες)