Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Όρθια στο Λονδίνο έμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Τότεναμ και κράτησε τους «πετεινούς» στο -4 από την τετράδα στη μάχη για το Champions League.

Παρότι προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Ολλανδό, Μπέργουϊν στο ξεκίνημα του αγώνα, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε. Ο Έρικ Ντάιερ υπέπεσε σε πέναλτι στο 80΄ κι ένα λεπτό μετά ο Μπρούνο Φερνάντες «έγραψε» το τελικό 1-1, σκορ, που σαφώς δίνει τη δυνατότητα στους «κόκκινους» διαβόλους να συνεχίζουν να ονειρεύονται την 4η προνομιούχο θέση.

Ο μέσος της Τότεναμ, μάλιστα, λίγο έλλειψε να εξελιχθεί σε «μοιραίο» παίκτη των γηπεδούχων, καθώς στις καθυστερήσεις ο διαιτητής Τζόναθαν Μος υπέδειξε νέο πέναλτι υπέρ των «μπέμπηδων», σε μαρκάρισμα και πάλι του Ντάιερ.

Μετά την εξέταση του VAR, όμως, ο ρέφερι «πήρε πίσω» την αρχική του απόφαση και... γλίτωσε από τον Ζοσέ Μουρίνιο που ήταν έξαλλος και δικαιολογημένα!