Facebook Pixel Πρώτο τρίποντο και ελπίδες σωτηρίας!
Άλλα Σπορ
| 2012-11-28 23:54:00

Πρώτο τρίποντο και ελπίδες σωτηρίας!

Επιτέλους χαμόγελα στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους παίρνοντας το πρώτο τρίποντο, μετά το 3-0 επί του ΠΑΟΚ σε εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική.

Από την αρχή της χρονιάς ήταν γνωστό πως ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σε δύσκολη θέση, μιας και η ομάδα φτιάχτηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και μπήκε στο πρωτάθλημα με μόλις μια βδομάδα προπονήσεις. Αν μάλιστα σε αυτό βάλουμε και την αλλαγή ξένου μετά τον τραυματισμό του Μορέιρα τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα.

Η δυσκολία φάνηκε και στο γήπεδο, εκεί όπου σε έξι αγώνες η ομάδα του Στέλιου Καζάζη μετρούσε μία νίκη και αυτή με 3-2 από του Μίλωνα. Σήμερα όμως στη Γλυφάδα ήρθε η ώρα για το πρώτο... τρίποντο. Οι «πράσινοι» επικράτησαν του ΠΑΟΚ που έπαιζε χωρίς τον Αρμενάκη με 3-0 (25-22, 25-17, 25-19), κάνοντας σημαντικό βήμα για την σωτηρία τους.

Ο αγώνας θα λέγαμε πως τελείωσε στο πρώτο σετ. Εκεί που ο «δικέφαλος του βορρά» που αξίζει να αναφέρουμε πως γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του, προηγήθηκε με 17-11 και 18-13, δείχνοντας πως θα έκανε και με άνεση το 0-1. Ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη. Με αντεπίθεση διαρκείας αρχικά ισοφάρισαν σε 19-19 και με τον Βολουδάκη να βγάζει τρεις άμυνες σε ισάριθμες κόντρα μπάλες του ΠΑΟΚ, έφτασαν αυτοί στο 1-0 και ο αγώνας τελείωσε.

Τα υπόλοιπα δύο σετ είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι «πράσινοι» με την ψυχολογία με το μέρος τους, δεν άφησαν σε κανένα σημείο τους Θεσσαλονικείς να πιστέψουν πως θα μπορούσαν όχι απλά να διεκδικήσουν τη νίκη, αλλά να πάρουν έστω και ένα σετ. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ραγκουζόνι με 14 πόντους και τον ακολούθησαν οι Βόγκελ με 12, Πρωτοψάλτης με 11 και Στίγγας με 10. Για τους ηττημένους που επαναλαμβάνουμε έπαιξαν χωρίς τον Αρμενάκη βάζοντας τον Χατζηηλιάδη διαγώνιο, δεν υπήρξε κάποιος με διψήφιο αριθμό πόντων και ο Χατζηηλιάδης είχε 9.

Τα σετ: 25-22, 25-17, 25-19

Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός, Ραγκουζόνι 14 (12/28 επ., 2 άσοι,), Γουόλκερ 1 (1/5 επ., 78% υπ. - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (10/16 επ., 1 άσο, 84% υπ. - 26% άριστες), Στίγγας 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Βόγκελ 12 (8/9 επ., 4 μπλοκ). Ζήσης -λ (83% υπ. - 33% άριστες) / Ιωάννου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 18% άριστες), Βολουδάκης, Μανιόπουλος.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Πλίκας 2 (2/3 επ.), Χατζηηλιάδης 9 (9/18 επ.), Νικόλοφ 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 16% άριστες), Κανέλλος 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 4 (4/21 επ., 57% υπ. - 21% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (86% υπ. - 29% άριστες) / Στεφανίδης, Αμπουίλα,

Καζάζης: «Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα»

Ικανοποιημένος από τη νίκη, αλλά σίγουρος πως τα δύσκολα για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν τώρα, εμφανίστηκε ο τεχνικός του «τριφυλλιού» Στέλιος Καζάζης λέγοντας: «Ήταν μια νίκη που τη θέλαμε πολύ και η παρουσία του Ιωάννου και του Βολουδάκη στο πρώτο σετ μας έδωσε το προβάδισμα. Έτσι απελευθερωθήκαμε. Τη νίκη την πήραμε αλλά τα δύσκολα τώρα αρχίζουν. Η ομάδα άρχισε την 1η Οκτώβρη και μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχε κάνει προπόνηση πλήρης. Για να μπορέσει μια ομάδα να λειτουργήσει σωστά θα πρέπει να προπονούνται όλοι οι αθλητές και εμείς αυτή την πολυτέλεια δεν την είχαμε περίπου ένα μήνα τώρα. Αυτό ήταν ανασταλτικός παράγοντας και η σημερινή νίκη δεν σημαίνει ότι τα έχουμε λύσει όλα. Έχουμε ακόμα να κάνουμε πολλά. Πρώτα από όλα η ομάδα πρέπει να πιστέψει και το λέω αυτό γιατί η ομάδα έχει μικρό μέσω όρο ηλικίας».

Μέλκας: «Δεν είχαμε λύσεις»

Από την πλευρά του ο Γιάννης Μέλκας τόνισε: «Για μας ήταν δύσκολο να βρούμε τα πατήματα μας μετά τις δυο ήττες και τον τραυματισμό του Αρμενάκη. Προσπαθήσαμε μ' αυτό το σχήμα με τον Χατζηηλιάδη, όπου φάνηκε στις προπονήσεις να δουλεύει καλύτερα και μέχρι το 18-13 του α' σετ η αλήθεια είναι ότι ήμασταν καλοί, αλλά από κει και πέρα πληρώσαμε το πρόβλημα που είχαμε στην επίθεση. Δεν είχαμε λύσεις και εκεί κρίθηκαν όλα, αφού μετά έπεσε κι άλλο η ψυχολογία μας»