30/11/12 - 23:14

Οι υποψήφιοι για τα βραβεία ΠΣΑΤ 2012

Οι υποψήφιοι για τα βραβεία ΠΣΑΤ 2012
39.781views

Με συμμετοχή 460 αθλητικών συντακτών ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία για την ανάδειξη των κορυφαίων αθλητών, αθλητριών, ομάδων, προπονητών και αθλητών-τριών με αναπηρία, που διοργανώνει για 59η συνεχή χρονιά ο ΠΣΑΤ.

Τα αποτελέσματα για τους τρεις πρώτους ανά κατηγορία, θα ανακοινωθούν κατά τη διάρκεια της κορυφαίας εκδήλωσης «Αθλητικά Βραβεία ΠΣΑΤ 2012», που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου (18:00).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Οι τρεις επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή, είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Σπύρος Γιαννιώτης(Κολύμβηση), Ηλίας Ηλιάδης (Τζούντο), Βασίλης Σπανούλης(Μπάσκετ).

Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Βάσω Βάσω Βουγιούκα(Ξιφασκία), Νικόλ Κυριακοπούλου (Στίβος), Βάσω Μιλούσση(Ενόργανη Γυμναστική).

Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας είναι (με αλφαβητική σειρά), οι διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Αλεξάνδρα Τσιάβου-Χριστίνα Γιαζιτζίδου), Εθνική ποδοσφαίρου ανδρών, ολυμπιακός (μπάσκετ).

Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου προπονητή είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Ντούσαν Ίβκοβιτς (Μπάσκετ), Τζιοβάνι Ποστιλιόνε (Κωπηλασία), Φερνάντο Σάντος (Ποδόσφαιρο).

Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Αριστείδης Μακροδημήτρης(Κολύμβηση), Νίκος Πανανός (Μπότσια), Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Μπότσια).

Επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι Ανθή Καραγιάννη (Στίβος), Μαρία Ελένη Κορδαλη (Μπότσια), Μαρία Σταματούλα (Στίβος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (εκτός της πρώτης τριάδας)
ΑΘΛΗΤΕΣ:

4. Λευτέρης Κοσμίδης (Ενόργανη Γυμναστική: 586), 5. Άρης Γρηγοριάδης (Κολύμβηση: 101), 6. Γιώργος Καραγκούνης (Ποδόσφαιρο: 92), 7. Περικλής Ηλίας (Ποδηλασία: 89), 8. Κυριάκος Παπαδόπουλος (Ποδόσφαιρο: 86), 9. Γιώργος Πρίντεζης (Μπάσκετ: 84), 10. Κώστας Φιλιππίδης (Στίβος: 83), 11. Βασίλης Τσολακίδης (Ενόργανη Γυμναστική: 76), 12. Δημήτρης Διαμαντίδης (Μπάσκετ: 47), 13. Δημήτρης Σαλπιγγίδης (Ποδόσφαιρο: 47), 14. Σπύρος Λεμπέσης (Στίβος: 31), 15. Γιώργος Ζαραβίνας (Χάντμπολ: 25), 16. Ιωάννης Μιτάκης (Ιστιοπλοϊα: 24), 17. Γιώργος Σαμαράς (Ποδόσφαιρο: 24), 18. Χριστόφορος Μπακαούκας (Χάντμπολ: 19), 19. Χρήστος Βολικάκης (Ποδηλασία: 16), 20. Γιάννης Δρυμωνάκος (Κολύμβηση: 15), 21. Βλάσης Μάρας (Ενόργανη Γυμναστική: 15), 22. Βύρων Κοκκαλάνης (Ιστιοπλοϊα: 13), 23. Σπύρος Γιάνναρος (Κωπηλασία: 12), 24. Αντρέι Κράβαρικ (Βόλεϊ: 12), 25. Καλλίνικος Κρεάνκα (Πιγκ Πογκ: 11), 26. Λευτέρης Πετρούνιας (Ενόργανη Γυμναστική: 10), 27. Κώστας Δουβαλίδης (Στίβος: 9), 28. Κώστας Κουφός (Μπάσκετ: 9), 29. Κέβιν Μιραλάς (Ποδόσφαιρο: 9), 30. Ευθύμης Μίττας (Σκοποβολή: 8), 31. Ανδρέας Βαζέος (Κολύμβηση: 7), 32. Κριστιάν Γκολομεεφ (Κολύμβηση: 6), 33. Περικλής Ιακωβάκης (Στίβος: 6), 34. Γιώργος Παπουτσής (Τεχνική Κολύμβηση: 5), 35. Παναγιώτης Σαμιλίδης (Κολύμβηση: 5), 36. Διονύσης Αγγελόπουλος (Κωπηλασία: 4), 37. Κώστας Κατσουράνης (Ποδόσφαιρο: 4), 38. Θανάσης Πουλίδας (Πόλο: 4), 39. Κώστας Φορτούνης (Ποδόσφαιρο: 4), 40. Χρήστος Αφρουδάκης (Πόλο: 3), 41. Μασιμιλιανός Βαλκαράντζι (Χιονοδρομίες: 3), 42. Γιώργος Γελατσώρας (Στίβος: 3), 43. Ουίλιαμ Μπάλντουιν (Τεχνική Κολύμβηση: 3), 44. Κώστας Μπανιώτης (Στίβος: 3).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ
4. Αλεξάνδρα Ασημάκη (Πόλο: 316), 5. Νέρι Νιαγκουάρα (Κολύμβηση: 128), 6. Κέλλυ Αραούζου (Κολύμβηση: 116), 7. Ιουλιέτα Μπουκουβάλα (Τζούντο: 95), 8. Μαρία Πρεβολαράκη (Πάλη: 74), 9. Αλεξάνδρα Τσιάβου (Κωπηλασία: 49), 10. Καταλίν Κις (Βόλεϊ: 43), 11. Κριστέλ Βουρνά (Κολύμβηση: 39), 12. Μαρία Κούτσου (Ταεκβοντό: 39), 13. Ευαγγελία Πλατανιώτη (Συγχρονισμένη Κολύμβηση: 30), 14. Χριστίνα Γιατζιτζίδου (Κωπηλασία: 25), 15. Μαρία Χατζηπαρασίδου (Χάντμπολ: 25), 16. Ευαγγελία Ψαρά (Τοξοβολία: 25), 17. Νόρα Δράκου (Κολύμβηση: 20), 18. Δέσποινα Σολωμού (Συγχρονισμένη Κολύμβηση: 19), 19. Κέλλυ Σκλαβούνου (Ιππασία: 15), 20. Ευαγγελία Μερτέκη (Βόλεϊ: 12), 21. Αντωνία Στεργίου (Στίβος: 9), 22. Σοφία Κοσμά (Βόλεϊ: 8), 23. Αλεξάνδρα Μαλεφάκη (Πυγμαχία: 6), 24. Βίκυ Αρβανίτη (Beach Βόλεϊ: 5), 25. Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου (Τεχνική Κολύμβηση: 5), 26. Ευαγγελία Κουτίδη (Συγχρονισμένη Κολύμβηση: 5), 27. Λορέλα Μάνου (Στίβος: 5), 28. Άλκηστις Μπενέκου (Πόλο: 4), 29. Ειρήνη Σούκερα (Καράτε: 4), 30. Άρτεμις Σπανού (Μπάσκετ: 4), 31. Ελένη Καλαϊτζάκη (Μπάσκετ: 3), 32. Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου (Τεχνική Κολύμβηση: 3), 33. Ηλιάνα Κοροσίδου (Στίβος: 3), 34. Μαριάνα Λυμπερτά (Κολύμβηση: 3), 35. Εβίνα Μάλτση (Μπάσκετ: 3), 36. Μαρία Μπελιμπασάκη (Στίβος: 3), 37. Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Στίβος: 3), 38. Άννα Στράτου (Χάντμπολ: 3), 39. Βαρβάρα Φίλιου (Ρυθμική Γυμναστική: 3), 40. Στεφανία Χαραλαμπίδου (Πόλο: 3), 41. Στεφανία Χεινοπώρου (ιππασία: 3).

ΟΜΑΔΕΣ
4. Διομήδης Άργους (Χάντμπολ: 460), 5. Εθνική Νέων (Ποδόσφαιρο: 111), 6. Tornado: Ιορδάνης Πασχαλίδης-Κώστας Τριγκώνης (Ιστιοπλοϊα: 88), 7. Εθνική Γυναικών (Πόλο: 70), 8. Αθηναϊκός Γυναίκες (Μπάσκετ: 59), 9. Τετράκωπος Άνευ Πηδαλιούχου Ανδρών (Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλλας, Απόστολος & Νίκος Γκουντούλας) – (Κωπηλασία: 57), 10. Εθνική Ανσάμπλ (Ρυθμική Γυμναστική: 45), 11. ΑΕΚ Γυναίκες (Βόλεϊ: 50), 12. Δίκωπος Άνευ Πηδαλιούχου (Απόστολος & Νίκος Γκουντούλας) -(Κωπηλασία: 24), 13. Παναθηναϊκός Άνδρες (Μπάσκετ: 24), 14. Εθνική Ανδρών (Πόλο: 21), 15. Βίκυ Αρβανίτη & Μαρία Τσιαρτσιάνη (Beach Βόλεϊ: 20), 16. Ηρακλής Άνδρες (Βόλεϊ: 18), 17. Ευαγγελία Πλατανιώτη & Δέσποινα Σολωμού (Συγχρονισμένη Κολύμβηση: 17), 18. Ολυμπιακός Άνδρες (Ποδόσφαιρο: 14), 19. Ν.Ο. Βουλιαγμένη (Πόλο: 12), 20. ΠΑΟΚ (Χάντμπολ: 10), 21. ΑΕΚ Γυναίκες (Στίβος: 7), 22. Ορμή (Χάντμπολ: 6), 23. Ν.Α.Ο. Κέρκυρας (πόλο: 5), 24. Α.Ο. Κασσιώπης (ποδόσφαιρο: 4), 25. Εθνική Ανδρών (Πιγκ Πογκ: 4), 26. Ολυμπιακός Άνδρες (Κολύμβηση: 4), 27. Πανιώνιος Άνδρες (Μπάσκετ: 4), 28. Αθηναϊκός Γυναίκες (Βόλεϊ: 3), 29. Αναγέννηση Περιβολίου (Ποδόσφαιρο: 3), 30. Άρης Κ-17 (Ποδόσφαιρο: 3), 31. Εθνική Νέων Γυναικών (Πόλο: 3), 32. 420: Αλέξανδρος & Γιώργος Καββας (Ιστιοπλοϊα: 3), 33. Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Ανδρών (Ελευθέριος Κονσόλας & Παναγιώτης Μαγδάνης)- (Κωπηλασία: 3), 34. Ολυμπιακός (Στίβος: 3), 35. Πανελευσινιακός (Μπάσκετ: 3).

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
4. Δημήτρης Δημητρούλιας (Χάντμπολ: 290), 5. Κώστας Τσάνας (Ποδόσφαιρο: 186), 6. Νίκος Γέμελος (Κολύμβηση: 133), 7. Ερνέστο Βαλβέρδε (Ποδόσφαιρο: 116), 8. Νίκος Ηλιάδης (Τζούντο: 113), 9. Γιώργος Μορφέσης (Πόλο: 94), 10. Γιώργος Αγγέλου (Γυμναστική: 50), 11. Φώτης Κατσικάρης (Μπάσκετ: 48), 12. Ζέλικο Ομπράντοβιτς (Μπάσκετ: 44), 13. Απόστολος Οικονόμου (Βόλεϊ: 33), 14. Αλέκος Ιωακειμίδης (Ενόργανη Γυμναστική: 32), 15. Γιώργος Ζευγώλης (Μπάσκετ: 28), 16. Τζένυ Παπαδοπούλου (Ρυθμική Γυμναστική: 22), 17. Μανώλης Καραγιάννης (Στίβος: 15), 18. Γκαμπριέλ Ντούτσια (Ξιφασκία: 14), 19. Δημήτρης Αθυμαρίτης (Κολύμβηση: 13), 20. Γιώργος Μπαρτζώκας (Μπάσκετ: 12), 21. Σωτήρης Δρίκος (Βόλεϊ: 11), 22. Κώστας Δήμου (Πόλο: 10), 23. Στέλιος Καζάζης (Βόλεϊ: 10), 24. Απόστολος Παλαιοπάνος (Κωπηλασία: 24), 25. Πολυχρόνης Βλασταρίδης (Κωπηλασία: 9), 26. Δημήτρης Κυτέας (Στίβος: 8), 27. Τέο Λοράντος (Πόλο: 8), 28. Δημήτρης Δαμασιώτης (Κολύμβηση: 7), 29. Γιώργος Λεκάκης (Κολύμβηση: 5), 30. Απόστολος Μάντζιος (Ποδόσφαιρο: 5), 31. Νίκος Μόσχος (Στίβος: 5), 32. Παναγιώτης Αρκουδέας (Πάλη: 4), 33. Ρομπέρτο Μπολάνο (Ποδόσφαιρο: 4), 34. Ναταλία Τσερνέσκα (Συγχρονισμένη Κολύμβηση: 4), 35. Στέλιος Υετίων (Χάντμπολ: 4), 36. Αθανάσιος Αθανασιάδης (Κωπηλασία: 3), 37. Αντώνης Παπαδημητρίου (Στίβος: 3), 38. Γιάννης Χονδρογιάννης (Ποδόσφαιρο: 3).

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
4. Πασχάλης Σταθελάκος (Στίβος: 311), 5. Χρήστος Ταμπαξής (Κολύμβηση: 178), 6. Μανώλης Στεφανουδάκης (Στίβος: 104), 7. Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (Κολύμβηση: 100), 8. Παύλος Μάμαλος (Άρση Βαρών: 79).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
4. Αλεξάνδρα Δημόγλου (Στίβος: 4)

Ακολουθήστε το sportdog.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις

Δείτε όλες τις αθλητικές Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο sportdog.gr

ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΤΟ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ