Facebook Pixel Αμέτρητα τα μετάλλια για την Ελλάδα!
| 2013-03-24 21:12:00

Αμέτρητα τα μετάλλια για την Ελλάδα!

Με τέσσερα μετάλλια θα επιστρέψει η ελληνική αποστολή από το παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης του Κότμπους, αφού μετά τους Λευτέρη Πετρούνια και Λευτέρη Κοσμίδη τη σκυτάλη πήραν ο Βασίλης Τσολακίδης (δίζυγο) και η Βάσω Μιλλούση (δοκό ισορροπίας), οι οποίοι κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο.

Ο Τσολακίδης στον τελικό του δίζυγου πήρε 15,300 βαθμούς σε ένα πρόγραμμα με αρχική αξία 6,5. Ο Χα Ταν Νγκουέν από το Βιετνάμ ήταν πρώτος στον αγώνα με 15,475 βαθμούς, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Ελβετός Λούκας Φίσερ.

Όσον αφορά την αθλήτρια του Κώστα Σιούτη και της Αναστασίας Δόντη βαθμολογήθηκε με 14,300 σε ένα πρόγραμμα με αρχική αξία 5,7. Η Ρωσίδα Αναστασία Γκρίσινα ήταν η μοναδική που πήρε υψηλότερη βαθμολογία από τη Μιλλούση (14,600 με αρχική αξία 5,8). Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Άννα Ντεμέντιεβα (14,175 σε πρόγραμμα με αρχική αξία 6,0).

Πηγή: novasports.gr