Facebook Pixel "Κακός δαίμονας" για Ολυμπιακό η Κηφισιά!
Άλλα Σπορ
| 2014-02-09 19:45:00

"Κακός δαίμονας" για Ολυμπιακό η Κηφισιά!

Την τρίτη εφετινή νίκη της επί του Ολυμπιακού πέτυχε στο "Μελ.Μερκούρη" η εντυπωσιακή Κηφισιά (3-1) και τον ξεπέρασε στη βαθμολογία, ενώ μετά το 3-1 έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Παρότι είχε πολλές εφεδρείες η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στον αγώνα «αιφνιδιάζοντας» τον Ολυμπιακό ο οποίος πίστεψε σε άνετη επικράτηση. Με τον Γιώργο Λένα διαγώνιο η Κηφισιά μπήκε με προβάδισμα 5-3 ενώ το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Σμαραγδή και δύο ωραίες ενέργειες από τον Πρωτοψάλτη έφεραν το 9-6 και 11-9 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς του Γιούρισιτς χάλασε την υποδοχή της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη καταφέρνοντας σερί 5-0 για το 14-11. Αν και ο Ολυμπιακός έφτασε με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η Κηφισιά απάντησε με τα σερβίς του Ντε Σόουζα για σερί 4-0 και την ισοφάριση (16-16).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ για το 23-19, αλλά οι πεισματάρηδες κηφισιώτες μείωσαν σε 23-21 με χαμένο σερβίς Χριστοφδέλη και επίθεση Πρωτοψάλτη. Το σετ τελείωσε 25-22 με επιθέσεις Καλντέιρα και Γιορντάνοφ.

Και στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός δεν έδειξε τον απαιτούμενο σεβασμό στον αντίπαλο του που έπαιζε ελεύθερα και κατάφερε με τα σερβίς του Πρωτοψάλτη να κάνει σερί 4-0 και να εξανεμίσει το αρχικό «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 9-6. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Ο Παπαγγελόπουλος έδωσε προβάδισμα 17-16 και στην επόμενη φάση ο Πρωτοψάλτης με άσσο έκανε το 18-16. Ο Καλντέιρα μείωσε σε 18-17 αλλά ο Παπαγγελόπουλος με νέο πλασέ έκανε το 19-17 και στο σερβίς πήγε ο Ρούσσης και με έναν άσσο αλλά και το μπλοκ του Ντε Σόουζα στον Γιορντάνοφ έκανε το 21-17. Η Κηφισιά κράτησε την πολύτιμη διαφορά για το 25-22 για το 1-1 σετ.

Η απώλεια του 2ου σετ δεν αφύπνισε τον Ολυμπιακό και η Κηφισιά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι στο 3ο σετ μετά το 5-4 που διαμορφώθηκε με τον άσσο του Καλντέιρα η Κηφισιά απάντησε με σερί 5-0 καθώς τα σερβίς του Νικολάκη «σκόρπισαν» την υποδοχή του Ολυμπιακού και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 10-6. Ο Ολυμπιακός έπαιζε σαν υπνωτισμένος και ο Λένας με τον Μουρούτη έφεραν νέο σερί 5-0. Ο Λένας έκανε το 14-11 με επίθεση και με σερί στο σερβίς το σκορ ανέβηκε στο 18-11. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τα σερβίς του Σωτηρίου που στο μεταξύ μπήκε στη θέση του Καλντέιρα. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 πάλι με τον Σωτηρίου αλλά ο Ντε Σόουζα με επίθεση έκανε το 24-22 και το σετ τελείωσε με άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ.

Στο 4ο σετ όλοι περίμεναν την αντίδραση του Ολυμπιακού που δεν ήρθε ποτέ καθώς η Κηφισιά συνέχισε την τακτική της σε υποδοχή και ανάπτυξη, ο Πρωτοψάλτης σήκωσε την ομάδα επάνω του και η Κηφισιά ξέφυγε 6-3 και 10-6. Το +4 κρατήθηκε μέχρι το 14-10 και το... κοντέρ ανέβασε τη διαφορά στο +6 με τον άσσο του Μουρούτη και το ατομικό μπλοκ του Λένα πάνω στον Γιορντάνοφ. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι και η Κηφισιά πήρε δίκαια τη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Μουλά Ειρ