Facebook Pixel Εκτός βάθρου ο Κοκκαλάνης
| 2014-07-05 19:57:00

Εκτός βάθρου ο Κοκκαλάνης

Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης βρισκόταν μέσα στα μετάλλια λίγο πριν το φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος RSX στην Τουρκία, η τελευταία κούρσα ωστόσο του στέρησε τη δυνατότητα να ανέβει στο βάθρο των νικητών.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά και το πέρας οκτώ ιστιοδρομιών ήταν στη δεύτερη θέση της κατάταξης, όμως η 14η θέση στην κούρσα των μεταλλίων τον «πέταξε» στην τέταρτη θέση, μένοντας για πρώτη φορά μετά το 2010 χωρίς μετάλλιο.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2013 ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με 32 βαθμούς ποινής, παραδίδοντας τον τίτλο του στον Πολωνό Πιότρ Μίσζκα, ο οποίος πανηγύρισε το χρυσό με 21 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Γάλλος Ζουλιάν Μποντέμ με 23 βαθμούς και στην τρίτη ο επίσης Πολωνός Πρζέμισλαβ Μιαρζίσνκι με 28 βαθμούς ποινής.

Στις γυναίκες, η Αγγελική Σκαρλάτου κατετάγη 23η. Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε με μεγάλη διαφορά η Γαλλίδα Σαρλίνε Πικόν με 27 βαθμούς, δεύτερη ήταν η Ισπανίδα Μαρίνα Αλαμπάου Νέιρα με 49 και τρίτη η Πολωνή Σοφία Νοσέτι-Κλενάτσκα με 52 βαθμούς ποινής.