Facebook Pixel Έφερε την Ελλάδα στην κορυφή, μπράβο!!
| 2015-06-20 17:36:00

Έφερε την Ελλάδα στην κορυφή, μπράβο!!

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας, που επιβεβαίωσε την εξαιρετική του φόρμα ανεβαίνοντας στην κορυφή στους κρίκους.

Με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος θα επιστρέψει απ’ τους Ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, συνεχίζοντας τη συλλογή μεταλλίων μετά και την πρώτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους κρίκους, πραγματοποιώντας εξαιρετικό πρόγραμμα -που προκάλεσε ενθουσιασμό στις εξέδρες του γηπέδου- και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στη διοργάνωση.

Ο Πετρούνιας συγκέντρωσε 15.633 βαθμούς και πήρε με διαφορά το χρυσό μετάλλιο. Πίσω του έμεινε ο Ρώσος Ιγκνάτιεβ (15.333), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Τσολάκ με 15.133.