Facebook Pixel Ο Φελπς τα έχει... 19!
| 2016-08-08 08:59:00

Ο Φελπς τα έχει... 19!

Ο ζωντανός θρύλος της αμερικανικής και όχι μόνο κολύμβησης έγραψε ιστορία, καθώς κατέκτησε το 19ο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες στα 4Χ100μ. ελεύθερο!

Οι Μάικλ Φελπς (έπεσε δεύτερος στην πισίνα και ουσιαστικά «έφτιαξε» απόσταση από τους άλλους διεκδικητές της πρωτιάς), Νέιθαν Άντριαν, Κέιλεμπ Ντρέσελ και Ράιαν Χελντ τερμάτισαν σε 3:09.92 και κατέκτησαν το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο σπουδαίος Αμερικανός κολυμβητής πανηγύρισε το 19ο(!) χρυσό και 23ο συνολικά μετάλλιο στην καριέρα του και είναι ακόμα στην αρχή στο Ρίο, αφού θα ακολουθήσουν και τα ατομικά αγωνίσματα.

Στη δεύτερη θέση έμειναν οι Γάλλοι -ήταν χρυσοί Ολυμπιονίκες το 2012- με χρόνο 3:10.53, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Αυστραλία με 3:11.37.