Facebook Pixel H 2η μέρα των Παραολυμπιακών
| 2016-09-10 07:55:00

H 2η μέρα των Παραολυμπιακών

Πολύ καλές επιδόσεις είχαν οι Έλληνες αθλητές μας στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Ρίο του 2016

Την τέταρτη θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο ανδρών κατηγορίας S1 κατέλαβε ο Χρήστος Ταμπαξής.

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης, κάλυψε την απόσταση σε 2:54.23, βρέθηκε στην τέταρτη θέση του τελικού και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που κρατούσε ο ίδιος από την Αγγλία τον Ιούλιο του 2015 με 2:54.45. Στον ίδιο τελικό ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν 6ος με 3:12.73.

Την 8η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S2 κατέλαβε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης.

Ο Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, κάλυψε την απόσταση σε 2:22.45, επίδοση που δεν ήταν αρκετή για να τον βάλει στα μετάλλια του αγωνίσματος.

Την 5η θέση στα 100μ. ύπτιο κατηγορίας S2 κατέλαβε η Μαρία Καλπακίδου.

Η Παραολυμπιονίκης σε Σίδνεϊ και Αθήνα, κάλυψε την απόσταση σε 3:00.72 και παρά το γεγονός ότι «γύρισε» τέταρτη στο πρώτο 50άρι (1:23.51), τελικά κατετάγη στην 5η θέση του τελικού.

Για δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα, η ελληνική σκυτάλη 4x50 μ. mixed στην κολύμβηση συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ.

Οι Χρυσούλα Αντωνιάδου, Παναγιώτης Χριστάκης, Γιώργος Σφαλτός και Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, με επίδοση 2:39.35 κατέλαβαν την 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος συντρίβοντας το ρεκόρ των προκριματικών που ήταν 2:43.43.

Να θυμίσουμε ότι στο πρωινό πρόγραμμα, η ελληνική τετράδα είχε συντρίψει το ρεκόρ των Σταματοπούλου, Αντωνιάδου, Τσαπατάκη και Σφαλτό με 2:57.62 από τις 13 Ιουλίου 2015 στην Αγγλία.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ