Facebook Pixel Ανίκητος και στη Γερμανία!
| 2017-06-25 15:45:00

Ανίκητος και στη Γερμανία!

Ασταμάτητος αποδείχθηκε ο Ρότζερ Φέντερερ και στο Χάλε στο τουρνουά "Gerry Weber Open 2017"!

Ο Ελβετός τενίστας στον 140ο τελικό της καριέρας του νίκησε με μεγάλη ευκολία και σε λιγότερο από μια ώρα(!), 6-1, 6-3 τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ, νο 12 της παγκόσμιας κατάταξης και κατέκτησε το τρόπαιο του συγκεκριμένου τουρνουά για 9η φορά στην καριέρα του.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ελβετός άσος, κάτοχος 18 Grand Slam, έφτασε στην επικράτηση χωρίς να χάσει ούτε ένα σετ σε όλο το τουρνουά! Στον 1ο γύρο νίκησε με 6-3, 6-1 τον Ιάπωνα Γουίτσι Σουγκίτα, στον 2ο γύρο με 7-6, 6-4 τον Γερμανό Μίσα Ζβέρεφ, στα προημιτελικά με 6-3, 6-3 τον Γερμανό Φλόριαν Μάιερ, ο οποίος ήταν και ο περσινός τροπαιούχος και στα ημιτελικά με 6-4, 7-6(5) τον 21χρονο Ρώσο Κάρεν Κατσάνοφ.

Πλέον έχει κατακτήσει 92 τίτλους συνολικά, ενώ αυτή ήταν η 1.104η νίκη στην καριέρα του Φέντερερ και είναι το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του όπεν επαγγελματικού τένις, μετά τις 1.256 νίκες του Αμερικανού Τζίμι Κόνορς.

Το τουρνουά του Χάλε είναι το 4ο που κατακτά φέτος, μετά το όπεν Αυστραλίας (απέναντι στον Ναδάλ), το Indian Wells (απέναντι στον Βαβρίνκα) και το όπεν του Μαϊάμι (απέναντι στον Ναδάλ).