Facebook Pixel Μίλτος Τεντόγλου: Ψυχρός εκτελεστής στα 8,30 μ.
| 2019-08-10 20:19:00

Φοβερός Τεντόγλου – Πρώτος στο μήκος στο Ευρωπαϊκό! (ΒΙΝΤΕΟ)

Αναδείχθηκε νικητής συνεχίζοντας το σερί των καλών εμφανίσεων.

Μίλτος Τεντόγλου: Ψυχρός εκτελεστής στα 8,30 μ.

Τα αγωνιστικά και ψυχικά του χαρίσματα έδειξε για μία ακόμη φορά ο Μίλτος Τεντόγλου, που αναδείχθηκε νικητής στο μήκος με 8,30 μ. (1,8) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας.

Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε τον αγώνα με προσπάθεια στα 7,00 μ., αποτέλεσμα άλματος που δεν ολοκλήρωσε, συνέχισε με άκυρο και στην τρίτη προσπάθεια δεν φάνηκε να επηρεάζεται από την πίεση που είναι δημιουργηθεί, καθώς στην πραγματικότητα είχε μόλις μία ευκαιρία να μπει στην τετράδα και να εκτελέσει και το τέταρτο άλμα του. Ο νεαρός δύο χρόνια από την πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση και την πέμπτη θέση στη Λιλ αναδείχθηκε νικητής συνεχίζοντας το σερί των καλών εμφανίσεων και διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τη λίστα των αγώνων με άλματα πάνω από τα 8,30 μέτρα. Δεύτερος ήταν ο Ισπανός Ουσέμπιο Κασέρες με 8,02 μ. (3,2) και τρίτος ο Πολωνός Τόμαζ Γιάτσουκ με 8,00 μ. (0,4)

Εξαιρετικό αγώνα έκανε ο Μιχάλης Αναστασάκης, που ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην τρίτη θέση της σφυροβολίας με καλύτερη βολή στα 75,77 μέτρα. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίησε με 74,43 μ. πέτυχε 75,77 μ. στη δεύτερη προσπάθεια του και ήταν άκυρος στις άλλες δύο βολές του. Με τον τρόπο αυτό ο έμπειρος αθλητής χάρισε δέκα βαθμούς στη χώρα μας, αφού έχασε μόνο από τον πρωταθλητή Ευρώπης Βόγιεχ Νοβίτσκι (Πολωνία) που πέτυχε 78,84 μ. και τον Γκουεντίν Μπιγκότ (Γαλλία) που σημείωσε 76,70 μέτρα.

Τα 100 μ. των γυναικών είχαν απρόβλεπτα τα οποία επηρέασαν την Ραφαέλα Σπανουδάκη. Η αθλήτρια μας τερμάτισε στην έβδομη θέση με 11.84 (-2,5), ωστόσο νωρίτερα, στην πρώτη κούρσα έτρεξε περίπου 70 μ. ως να γίνει αντιληπτή η ανάκληση για άκυρη εκκίνηση.

Νικήτρια της κούρσας ήταν η Γαλλίδα Καρολ Ζαχί με 11.31 και ακολούθησαν οι Ντέιτ (Μ. Βρετανία) και Σβόμποντα (Πολωνία) με 11.33 και 11.35 αντίστοιχα.

Χαμηλότερα από ότι θα ήθελε έμεινε ο Κώστας Μπανιώτης, που ξεπέρασε τα 2,12 μ. στο ύψος και κατέλαβε την όγδοη θέση, που του χάρισαν πέντε πολύτιμους βαθμούς. Ο πρωταθλητής μας είχε έγκυρο άλμα στα 2,07 μ. και 2,12 μ. και στη συνέχεια απέτυχε να ξεπεράσει τα 2,17 μέτρα. Θυμίζουμε πως οι αθλητές στο ύψος και το επί κοντώ δικαιούνται να κάνουν τέσσερα άκυρα, στο σύνολο των προσπαθειών. Νικητής στο ύψος ήταν ο Ισπανός Μιγκέλ Σάντσο με 2,26 μ. και ακολούθησαν με 2,22 μ. οι Μπέικερ (Μ. Βρετανία) και Σοτίλ (Ιταλία).

Στην 11η θέση των 3.000 μ. τερμάτισε η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη, που έχασε την 10η θέση πάνω στη γραμμή τερματισμού από την Σουηδή αθλήτρια. Η Κοτσαχείλει τερμάτισε σε 10.22.66 και συνέτριψε το 10.25.90 που ήταν το ρεκόρ της από φέτος, γεγονός που καθιστά πετυχημένη την παρουσία της στη διοργάνωση.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου δεν βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έμεινα στην 12η θέση των 800 μ. με 2.09.12, επίδοση μακριά από το φετινό της 2.04.56.