Facebook Pixel Ελίνα Τζένγκο: Δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 για την Ελίνα Τζένκο
Άλλα Σπορ
| 2021-08-19 19:52:00

Δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 για την Ελίνα Τζένκο

Πολύ σημαντική διάκριση για τον ελληνικό στίβο με τη νεαρή αθλήτρια να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στο Ναϊρόμπι της Κένυας έχοντας βολή στα 59,60 μέτρα

Ελίνα Τζένγκο: Μεγάλη διάκριση για τη νεαρή Ελληνίδα καθώς με βολή στα 59,60 μ., στην έκτη προσπάθειά της, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που γίνεται στο Ναϊρόμπι της Κένυας.

Μάλιστα η 19χρονη ήταν άτυχη γιατί οι πρώτες βολές έγιναν με δυνατή βροχή, με αποτέλεσμα ο τελικός να διακοπεί για περίπου δύο ώρες. Την κορυφή κατέκτησε η Σέρβα Αντριάνα Βιλάγκος με 61,64, από την πρώτη βολή της, ενώ το χάλκινο, κάτω από την Ελίνα Τζένγκο, η Γισελένα Μπάλάς Ρόχας από την Κούβα έχοντας καλύτερη προσπάθεια στα 55,48 μέτρα.